SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica Września 1939 w Berlinie
1 września 2018 na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie odbyły się uroczystości upamiętniające 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział przedstawiciele Ambasady RP, władz Berlina i Brandenburgii, atachee wojskowi wielu krajów, członkowie organizacji polonijnych, klubów Gazety Polskiej, Związku Spadochroniarzy.

Przemówienie wygłosił ambasador RP prof. Andrzej Przyłębski. Podkreślił w nim, że Polska stała się pierwszą ofiarą agresji niemieckiej a 17 września 1939 także została podstępnie zaatakowana przez Sowietów. W ten sposób dokonał się IV rozbiór Polski a na społeczeństwie polskim zaczęła się polityka ludobójstwa.

Ambasador Przyłębski podkreślił, że istnieje potrzeba, szczególnie w Berlinie pomnika polskiej martyrologii. Wyraził nadzieję, że stanie się to w nieodległej przyszłości.

Na Brytyjskim Cmentarzu Wojennym w Berlinie są pochowani również młodzi polscy piloci z dywizjonu 300, którzy zginęli podczas bombardowań stolicy III Rzeszy. Im jak i wszystkim poległym żołnierzom sił alianckich oddano cześć.

Dane mi było porozmawiać z atachee wojskowym Ambasady USA w Berlinie. Okazało się, że ma on również korzenie polskie. Powiedział m. inn., że gdy wspominał swemu ojcu, że idzie na groby polskich lotników, to w oczach ojca pojawiły się łzy wzruszenia.

Powiedział także, iż ma nadzieję, że Polska znajdująca się pomiędzy Rosją a Niemcami nigdy ponownie nie pozostanie sama. Stwierdził : Ameryka jest z wami!

Miejmy nadzieję, że nigdy nie trzeba będzie tego zapewnienia sprawdzać.

Data dodania artykułu: 2018-09-03
Autor artykułu: Jan Wojewski
stat4u