SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Upamiętnienie Cmentarza Żydowskiego w Gostyninie
Wczoraj, 20 września, w 130. rocznicę śmierci cadyka Jechiela Meira Gostininera odbyło się upamiętnienie Cmentarza Żydowskiego w Gostyninie oraz promocja szlaku historycznego. W tym wydarzeniu wzięła udział Anna Azari, Ambasador Izraela, Marlena Mazurska, Kierownik Delegatury MUW w Płocku oraz Judyta Rozbicka – Prokopowicz Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Podjęte działania stanowią część projektu „Wielokulturowy Gostynin”. Szlak historyczno-kulturowy składa się z 10 tablic, z których dwie są poświęcone gostynińskiej społeczności żydowskiej. Cmentarz Żydowski w czasie okupacji i we wczesnych latach powojennych został ograbiony z macew. Niemcy używali ich do utwardzenia dróg i chodników. Dziś na terenie cmentarza nie znajduje się żaden nagrobek. W tym miejscu powstał pomnik, którego jednym z elementów są odnalezione i zachowane fragmenty macew, które zostały odkryte w 2010 roku w jednym z gostynińskich lasów.

Powstała również tablica, na której została opisana historia tego miejsca. W uroczystościach upamiętnienia tego miejsca i odsłonięcia tablicy wzięli udział także: Jacob Naveh - syn ocalałej z Holocaustu gostyninianki Lucyny Motylińskiej oraz jego syn Tomer Naveh, Paweł Kalinowski Burmistrz Gostynina oraz mieszkańcy.

Zebranych gości powitał Piotr Syska, pomysłodawca upamiętnienia cmentarza. Ambasadror Izraela wyraziła radość, że w Gostyninie jest zachowana pamięć o tamtych wydarzeniach. W drugiej części wydarzenia zebrani na Zamku Gostynińskim usłyszeli historie projektu „Wielokulturowy Gostynin” oraz wysłuchali odczytu dotyczącego historii Żydów w Gostyninie. Na zakończenie odbył się wspólny spacer Szlakiem Wielokulturowego Gostynina

Data dodania artykułu: 2018-09-23
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u