SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sztafeta "Wokół Niepodległej" dotarła na Małopolskę
Sztafeta „Wokół Niepodległej” dziś (27.09.18) ok. godz. 17 dotarła do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej uczestniczący w biegu pokonali już ponad 1000 kilometrów. Do mety pozostało jeszcze ponad 2 500 km.

Pałeczka sztafety została przekazana w miejscowości Wyszowatka na granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego, w obecności Komendantów Bieszczadzkiego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, ktorzy zagrali na trąbitach.

Trzeci etap biegu liczył ok. 360 km. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mieli na jego pokonanie 48 godzin. Musieli się zmierzyć z trudnym pod względem geograficznym terenem, gdyż trasa biegła przez Bieszczady.

W trzecim etapie wzięło udział 129 funkcjonariuszy z Bieszczadzkiego Oddziału SG. Na trasie towarzyszyło im ok. 78 osób spoza formacji - sportowcy z klubów biegacza, żołnierze, młodzież szkolna i harcerze. W środę 26 września sztafeta dotarła do Przemyśla pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – punkt honorowy, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta Przemyśla, starostwa powiatowego, wojska oraz zaprzyjaźnionych służb mundurowych.

Sztafeta „Wokół Niepodległej” pokonała 3 z 9 etapów, przebiegając w sumie ok. 1020 km. Do tej pory wzięło w niej udział 359 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej oraz ok. 210 uczestników honorowych, zaproszonych do udziału w biegu.

Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” został zorganizowany przez Straż Graniczną, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Sztafeta wystartowała 22 września i ma do pokonania dystans 3600 km w ciągu 18 dni. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej biegną wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 24h/dobę, bez względu na porę dnia i pogodę.

Bieg ma charakter symboliczny – wzdłuż polskiej granicy biegną Ci, którzy na co dzień jej strzegą, a biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG.

Sztafeta "Wokół niepodległej" jest próbą bicia rekordu Polski na najdłuższą sztafetę biegową. Trasa biegu jest zapisywana przy pomocy urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze.

Data dodania artykułu: 2018-09-28
Autor artykułu: mat prasowe MSWiA
stat4u