SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W MSWiA rozmawiano o sprawach Kościoła Prawosławnego
Sprawy związane z funkcjonowaniem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i kwestie dotacji na remonty zabytków – to tylko niektóre tematy, omówione dziś podczas Wspólnego Zespołu Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Świętego Soboru Biskupów. Spotkaniu współprzewodniczyli wiceminister Paweł Szefernaker i Arcybiskup Lubelski i Chełmski Abel.

Wspólny Zespół został powołany we wrześniu 2007 r. Zajmuje się rozpatrywaniem kwestii związanych ze stosunkami między państwem a Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym. – Jest mi niezwykle miło współprzewodniczyć Zespołowi. Z perspektywy jedenastu lat jego działania, rezultaty prac Zespołu trzeba zaliczyć do udanych – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker. Jak dodał, prace Zespołu są bardzo ważne, ponieważ dotyczą spraw drugiego pod względem liczebności kościoła w Polsce. Zdanie to podzielił także abp. Abel, który wskazał, że spotkania dają możliwość rozmów o sprawach nurtujących kościół prawosławny.

Podczas dzisiejszego posiedzenia omówiono wykładnię przepisów dotyczących postępowań regulacyjnych prowadzonych przez Komisję Regulacyjną do spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Jednym z tematów była także kwestia funkcjonowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie i Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wiceszef MSWiA poinformował, że w projekcie budżetu na 2019 r. zaplanowano rezerwę celową na działalność ChAT. Dodatkowo wczoraj premier Mateusz Morawiecki przyznał Akademii dofinansowanie w wysokości 750 tys. zł jeszcze na ten rok.

Członkowie zespołu omówili dziś także problematykę odbioru dni wolnych od pracy w dniach świąt religijnych według kalendarza juliańskiego i kwestie dotacji dla Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w zakresie remontów zabytkowych obiektów sakralnych. Poruszono także temat prawosławnych katechez w szkołach.

W spotkaniu, oprócz wiceministra Pawła Szefernakera i Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego Abla, wzięli także udział m.in. Jarosław Sellin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Maciej Kopeć – Wiceminister Edukacji Narodowej i Jerzy Pańkowski, Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński, Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego.

Data dodania artykułu: 2018-10-05
Autor artykułu: mat prasowe MSWiAstat4u