SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odsłonięcie pomnika gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego
Wojewoda Lubuski wziął udział w uroczystym odsłonięciu pomnika gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego. Został on usytuowany na Skwerze przy ulicy Podzamcze w Międzyrzeczu.

Generał broni Józef Dowbor-Muśnicki jest patronem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Miano „Wielkopolska” oraz imię patrona nadano brygadzie 5 lipca 1996 roku. Budowa i odsłonięcie pomnika jest lokalnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którym od stycznia 1919 r. dowodził gen. J. Dowbor Muśnicki.

- Jesteśmy w szczególnym momencie historii, za chwilę będziemy świętowali stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Na tę niepodległość pokolenia czekały przez 123 lata. Naszej Ojczyzny nie było na mapach Europy i świata, a odrodziła się dlatego, że była przechowywana w sercach polskich rodzin i w odwiecznej tęsknocie Polaków za wolnością - mówił podczas uroczystości Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak

- Dziś chcemy wyrażać wdzięczność i hołd tym wszystkim, dzięki którym ówczesna Polska była silnym państwem w Europie. To w efekcie pracy wielu Polaków powstała w tak krótkim czasie. Stała się krajem, w którym udało się zbudować nowoczesną administrację i armię, która obroniła młode Państwo przed zalewem bolszewizmu – podkreślał wojewoda.

Wojewoda wyraził radość, że w niedługim czasie po wmurowaniu kamienia węgielnego nastąpiło odsłonięcie pomnika wielkiego rodaka i dowódcy. Zwrócił się również do żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej życząc im by pomnik był dla nich wsparciem w chwilach zwątpienia przypominającym, że warto służyć ojczyźnie i być dumnym z bycia Polakiem.

Data dodania artykułu: 2018-10-20
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u