SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Politechnika Białostocka uruchamia Podlaską Akademię Młodego Inżyniera
Politechnika Białostocka rozpoczyna nowy projekt edukacyjny. Podlaska Akademia Młodego Inżyniera (PAMI) to pomysł na cykl zajęć dla młodzieży, rozwijających zainteresowania naukami ścisłymi, technicznymi i przyrodniczymi. Z projektu skorzysta 320 uczniów szkół podstawowych klas VII-VIII z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz. Każdy ze słuchaczy PAMI będzie mógł poczuć się jak student kierunku inżynierskiego.

Dzisiaj, 17 października, Politechnika Białostocka podpisała umowy dotyczące realizacji projektu z burmistrzami Bielska Podlaskiego, Siemiatycz i Hajnówki.

Z tymi samorządami współpracujemy najintensywniej i cieszę się, że możemy zaproponować im partnerstwo w kolejnym projekcie - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Roman Kaczyński. Podkreślił, że partnerzy Uczelni nie poniosą z tego tytułu kosztów finansowych. Projekt Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera uzyskał bowiem wsparcie w wysokości prawie 440 tysięcy złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w programie "Uniwersytet Młodego Odkrywcy", w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera zaplanowano wykłady i warsztaty, które poprowadzą pracownicy Politechniki Białostockiej. Uczniowie będą poznawać zjawiska i procesy zachodzące w ich otoczeniu, m.in. procesy chemiczne w środowisku przyrodniczym, prawa mechaniki, technologii przetwórstwa i zastosowania tworzyw, sztucznej inteligencji. Będą mieć zajęcia z inżynierii kreatywności, podstaw programowania, czy techniki druku 3D.

Dodatkowym elementem PAMI są zajęcia dla rodziców, których celem będzie podniesienie umiejętności wychowawczych i wiedzy o rozwoju emocjonalnym dzieci. Będą spotkania o bezpiecznym korzystaniu z internetu przez dzieci, a także… dotyczące gier planszowych i strategicznych.

Kontakt z nowoczesną technologią, wbrew pozorom, nie zaczyna się na studiach wyższych. Często małe dzieci potrafią nas zaskoczyć umiejętnościami obsługi i poruszania się w cyfrowej rzeczywistości. My będziemy starali się porządkować tę wiedzę, właściwie ją ukierunkowywać. PAMI jest swojego rodzaju kontynuacją pracy, którą prowadzimy od kilku lat w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił Prorektor ds. Studenckich prof. Jarosław Perszko. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy skierowany jest do młodszych dzieci: z klas IV-VI szkół podstawowych.

Burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak nie ma wątpliwości, że zdecydowana większość młodych słuchaczy Akademii wybierze w przyszłości kierunki politechniczne i zostanie inżynierami. Ale już dziś, zaangażowanie dzieci w projekt Politechniki Białostockiej będzie miało swój bardzo pozytywny oddźwięk w ich środowisku: wśród rówieśników, rodziców czy nauczycieli w szkołach. Wszyscy tym młodym inżynierom kibicujemy.

Idea Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera wpisuje się w strategię rozwoju naszego miasta - podkreślał burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Bielsk Podlaski ma swoją inteligentną specjalizację: budownictwo ekologiczne i energooszczędne. Jako samorząd powinniśmy, na jak najwcześniejszych etapach, wyłuskiwać zdolnych inżynierów, którzy mogliby zasilać bielskie przedsiębiorstwa i wspólnie z nami realizować zadania strategii. 14-15 lat to czas kiedy młodzież podejmuje pierwsze decyzje, jak będzie chciała swoim życiem dalej pokierować. Być może dodatkowe zajęcia, które oferuje Politechnika Białostocka, spowodują, że pomyślą o tym, iż warto być inżynierem, warto pójść na studia techniczne - dodawał Jarosław Borowski.

Gratuluję Politechnice Białostockiej pracowników, którzy chcą angażować się w projekty skierowane do innych środowisk, niż tylko do studentów. Wczoraj we współpracy z uczelnią inaugurowaliśmy w Siemiatyczach kolejny rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, trwa realizacja projektu Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy (w ramach PUD), a dziś rozpoczynamy Akademię Młodego Inżyniera - wyliczał burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz.

W startującej Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera udział weźmie 320 uczniów, po 80-ciu z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Siemiatycz oraz 40 rodziców. Rekrutacja do Podlaskiej Akademii Młodego Inżyniera rozpocznie się już za tydzień - 24 października. Chętni z Białegostoku będą mogli pobrać formularz rekrutacyjny ze strony internetowej projektu. Nabór kandydatów z pozostałych miast będzie prowadzony przez lokalne samorządy.

Pierwsze zajęcia PAMI odbędą się w sobotę, 17 listopada.

Data dodania artykułu: 2018-10-23
Autor artykułu: mat prasowe PB
stat4u