SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa poświęcona rotmistrzowi Pileckiemu w Białej Podlaskiej
Rotmistrz Witold Pilecki jest jednym z polskich bohaterów, których imiona przez lata spychane były na margines wiedzy historycznej. Bohaterskie czyny Pileckiego były zakłamywane w taki sposób, byśmy odbierali go jako jednego ze zbrodniarzy. W nietypowym miejscu, bo w Oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej 12 listopada otwarta została wystawa poświęcona Pileckiemu. Wśród gości, którzy wzięli udział w wernisażu znalazł się wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz córka rotmistrza, Zofia Pilecka‑Optułowicz. Inicjatorem zorganizowania wystawy był Instytut Pamięci Narodowej.

Myśląc o piekle w jakim znalazł się pani ojciec przychodzi mi na myśl pewne zdanie, o którym niegdyś uczono w szkole „Przeze mnie droga w miasto utrapienia, Przeze mnie droga w wiekuiste męki,Przeze mnie droga w naród zatracenia”- powiedział wicewojewoda przywołując fragment Boskiej Komedii Dantego. Tymi słowami nawiązał do bram wrót piekielnych. – Drodzy państwo, Polska została wskrzeszona dzięki wysiłkom ludzi o różnych poglądach i pochodzących z różnych opcji, którzy jednak potrafili wspólnymi siłami wywalczyć niepodległość naszej ojczyzny. Nasi wieszczowie modlili sięwzywając Boga i prosząc o wielką wojnę, której przyjście przyniosło nam wolność – dodał wspominając o doskonałym patriotycznym wychowaniu, które odebrał Witold Pilecki od swoich rodziców. – Ten człowiek ukształtowany został nie tylko z myślą o tym co sam może osiągnąć, co uzyskać, ale co może zaoferować innym, aby również ci, którzy potrzebują pomocy, mogli jej doświadczyć. Cześć i chwała pani ojcu, jest to prawdziwy bohater, który z dumą głosił, że warto być Polakiem.

Wystawę będzie można oglądać do 20 grudnia bieżącego roku w godzinach pracy biblioteki.

***

W maju 2018 r. minęło 70 lat od śmierci rotmistrza. 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 rozstrzelano Witolda Pileckiego, a ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. „Łączce”, dziś kwaterze „Ł” cmentarza Powązkowskiego.

We wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wcześniej wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Data dodania artykułu: 2018-11-15
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u