SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,KLASA MUNDUROWA PROWADZIŁA OGLĘDZINY. SPOTKANIE Z TECHNIKIEM KRYMINALISTYKI
Asp. szt. Jacek Bąk - technik kryminalistyki w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim to policjant, który w ciekawy sposób potrafi opowiadać o wykonywanym zawodzie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z uczniami klasy II mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, podczas zajęć zorganizowanych w ramach promocji zawodu policjanta. W spotkaniu uczestniczyli także najmłodsi policjanci, którzy podzielili się wiedzą na temat etapów postępowania kwalifikacyjnego do Policji, podpowiadając jednocześnie w jaki sposób należy się do nich przygotować.

Jak ważną rolę w Policji pełni technik kryminalistyki, wiedzą o tym wszyscy policjanci. Włamanie do sklepu, odzyskanie kradzionego auta, czy też zabójstwo to tylko nieliczne zdarzenia w których istotną rolę odgrywa technik kryminalistyki. Bez względu na porę dnia i nocy z walizką w ręku jedzie na zdarzenie, żeby ujawnić i zabezpieczyć pozostawione przez sprawcę ślady. W krośnieńskiej jednostce, jednym z techników kryminalistyki jest asp. szt. Jacek Bąk, który swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z młodzieżą. Organizowane przez policjantów powiatu krośnieńskiego w takiej formie spotkanie, to jedno z przedsięwzięć realizowanych w ramach promocji Policji. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w czwartek (10 stycznia) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gubinie. Podczas zajęć technik wyjaśnił uczniom klasy II mundurowej co to jest ślad, jaki jest ich podział, w jaki sposób ujawniania się ślady, a przede wszystkim zobrazował jak ważne jest prawidłowe ich zabezpieczenie. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Młodzież mając do dyspozycji pędzle oraz proszki do ujawniania śladów, szukała odbitek linii papilarnych pozostawionych na kartkach, stole, czy też opakowaniach po napojach.

Na zakończenie spotkania uczniowie przemieścili się w miejsce, gdzie specjalnie dla nich przygotowano scenerię pokoju. Młodzież wcielając się w rolę technika kryminalistyki, kierując się wskazówkami specjalisty w tej dziedzinie asp.szt. Jacka Bąka z zaangażowaniem szukała śladów, jakie sprawca zabójstwa pozostawił na miejscu zdarzenia. Poza spotkaniem z technikiem, uczniowie zapoznali się z wymogami jakie trzeba spełnić żeby zostać policjantem, a także poznali dwóch najmłodszych policjantów krośnieńskiej komendy, którzy już niebawem rozpoczną szkolenie podstawowe przygotowujące do służby w Policji, a którzy uczestnicząc w spotkaniu z klasą mundurową podzielili się wiedzą na temat etapów postępowania kwalifikacyjnego, podpowiadając jednocześnie w jaki sposób należy się do nich przygotować.

Data dodania artykułu: 2019-01-12
Autor artykułu: mat prasowe MSWiA/asp. szt. Justyna Kulkastat4u