SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Setna rocznica powołania Biskupstwa Polowego
We wtorek w setną rocznicę powołania Biskupstwa Polowego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została dziękczynna msza święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W nabożeństwie uczestniczył m. in. Andrzej Duda, Prezydent RP i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Podczas nabożeństwa sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przekazał wszystkim zgromadzonym oraz kapelanom Wojska Polskiego życzenia papieża Franciszka. „Jego Świątobliwość życzy, by duszpasterstwo wojskowe skutecznie wspierało żołnierzy i ich rodziny w poznawaniu Chrystusa i Jego Ewangelii, by pomagało im wzrastać w wierności wartościom, które chlubnie wyraża dewiza Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna. Niech Bogurodzica Dziewica, Zwycięska Pani, Hetmanka i Królowa, będzie dla Ordynariatu Polowego, dla kapelanów oraz dla każdego żołnierza Opiekunką i Wspomożycielką” – napisał w liście papież Franciszek. Na koniec kard. Parolin zapewnił o udzieleniu przez Ojca Świętego wszystkim uczestnikom uroczystości rocznicowych Apostolskiego Błogosławieństwa.

***

5 lutego 1919 r. wizytator apostolski ks. Achilles Ratti ogłosił utworzenie przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce i nominowanie na pierwszego biskupa Wojsk Polskich dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej, bp. Stanisława Galla (1865–1942).

Zadaniem Ordynariatu Polowego jest posługa duszpasterska żołnierzom i ich rodzinom, pracownikom wojska i innym osobom związanym z Wojskiem Polskim. Kapelani wojskowi pełnią swoją posługę zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Data dodania artykułu: 2019-02-06
Autor artykułu: mat prasowe MONstat4u