SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Debata oksfordzka dla licealistów
W przeddzień 30. rocznicy rozpoczęcia obrad przy Okrągłym Stole w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata oksfordzka z udziałem licealistów. Wydarzeniu uczestniczył wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Młodzież dyskutowała o tym m.in. czy negocjacje między komunistyczną władzą a opozycją były jedynym sposobem na to, aby pokojowo obalić komunizm w Polsce.

W rozmowach udział wzięli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Gałczyńskiego w Olsztynie, którzy bronili tezy „Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”. Rola przeciwników przypadła licealistom z I Liceum Ogólnokształcącego im. Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie (dwukrotnym finalistom Turnieju Debat Historycznych IPN).

Jak ocenił juror debaty, prof. Andrzej Zybertowicz, po bardziej dojrzałą argumentację sięgnęli przeciwnicy postawionej tezy. Przywołując kontekst historyczny negocjacji toczonych w 1989 roku.

Tzw. Okrągły Stół to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym tzw. wybory czerwcowe czyli częściowo wolne wybory do Sejmu.

Rozmowy ówczesnej komunistycznej władzy z opozycją trwały od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. Negocjacje prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL (czyli w obecnym Pałacu Prezydenckim) w Warszawie. W sumie w obradach wszystkich zespołów, podzespołów i grup roboczych brało udział ponad 700 osób.

Data dodania artykułu: 2019-02-06
Autor artykułu: mat prasowe MENstat4u