SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Podsumowanie polityki społecznej Rządu RP w ŁUW
W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbył się briefing prasowy poświęcony rządowym programom społecznym: Maluch+, Senior+ oraz świadczeniu rodzicielskiemu Mama4+. Wzięli w nim udział: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, rzecznik Rządu RP, Minister Joanna Kopcińska, wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz dyrektor ZUS I Oddział w Łodzi Romana Mierzejewska. Briefing połączony był z uroczystością wręczenia Promes przedstawicielom gmin i miast z województwa łódzkiego.

Województwo łódzkie otrzyma w tym roku ponad 21 mln zł w ramach programu „Maluch +” i 2 mln zł w ramach programu „Senior +”. Środki te będą przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów (ponad 1100 miejsc) oraz zaadaptowanie siedmiu gminnych budynków użyteczności publicznej na domy seniora (ponad 100 miejsc). Poza nowymi miejscami dofinansowane zostaną te już istniejące, dzięki czemu oferta rządowa zarówno dla najmłodszych, jak i dla najstarszych będzie jeszcze pełniejsza.

- Rząd realizuje bardzo wszechstronną i kompleksową politykę społeczną. Oferujemy rodzinom wsparcie materialne, ale oczekują one też poprawy sytuacji w sferze instytucjonalnych miejsc opieki. W 2015 roku „Maluch” ważył 150 mln zł w skali kraju. Obecnie jest to aż trzy razy więcej a liczba miejsc opieki dla dzieci, która powstanie w ramach tegorocznej edycji programu to ponad 27600. Seniorom oferujemy nowe świadczenie, które będzie wypłacane od 1. maja, ale także tworzymy wspólnoty lokalne. Aby seniorzy czuli się potrzebni pomagamy samorządom tworzyć miejsca, w których będą aktywnie działać, spotykać się, tańczyć, szyć czy gotować – wyjaśniła minister Elżbieta Rafalska.

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau podkreślił, że rządowe środki będą wielkim wsparciem dla województwa łódzkiego: - Widzimy ogromny postęp, jeśli chodzi o nakłady ze strony budżetu państwa. Od 2017 roku do chwili obecnej liczba środków na realizację tego programu wzrosła pięciokrotnie. Założeniem nie tylko tego programu, ale również tych opracowywanych w innych resortach jest współpraca z samorządami. Na tym polega istota zasady pomocniczości, że inicjatywy pochodzą z dołu a rząd swoimi środkami je wspiera - powiedział.

- Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości największą wartością jest rodzina. Proponujemy rozwiązania od juniora do seniora. Rodziców opiekujących się małymi dziećmi chcemy odciążyć i umożliwić im aktywność zawodową. Chcemy również wyrazić wdzięczność dla seniorów za ich pracę, doświadczenie życiowe i przekazywanie najcenniejszych wartości – podkreśliła rzecznik Rządu RP, Minister Joanna Kopcińska.

Promesy otrzymali samorządowcy z gmin i miast: Rzgów, Brzeziny, Wieluń, Białaczów, Zduny, Budziszewice, Głuchów, Sulmierzyce, Wieruszów, Bielawy, Sokolniki, Pajęczno i Lubochnia.

Data dodania artykułu: 2019-03-25
Autor artykułu: Łódzki UWstat4u