SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odznaczenia dla zasłużonych w Katowicach
W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się XXVI Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Po raz pierwszy w tym święcie śląskiego rzemiosła uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Głowie Państwa towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Rzemiosło i firmy rodzinne to wielka wartość naszego państwa, społeczeństwa i systemu gospodarczego – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości.

Prezydent podziękował również przedsiębiorcom za tworzenie miejsc pracy i gratulował sukcesów, zachęcał też do ekspansji zagranicznej. Podkreślał, że darzy polskich rzemieślników wielkim szacunkiem, jako ludzi ciężkiej i solidnej pracy, często przejmowanej z pokolenia na pokolenie.

Andrzej Duda nawiązał też do wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w siedzibie izby w 2009 roku.

– Chcę powiedzieć, że to właśnie pan Prezydent akcentował ten wielki szacunek do polskiego rzemiosła, do ludzi pracy, tej tradycyjnej, właśnie pracy firmy rodzinnej, która przechodzi z pokolenia na pokolenie, jako wielkiej wartości naszego państwa, naszego społeczeństwa i naszego systemu gospodarczego – podkreślił Andrzej Duda.

Zrzeszonym w katowickiej izbie dziękował za stworzenie 30 tys. miejsc pracy i gratulował wielu sukcesów osiągniętych dzięki – jak mówił – woli działania, intelektowi i przedsiębiorczości. Prezydent dodał, że życzy wszystkim, aby Polska dobrze się rozwijała i dzięki prowadzonej polityce, m.in. działaniom legislacyjnym, stawała się coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom.

Przekonywał, że rządzący starają się ułatwiać życie młodym ludziom, rozpoczynającym działalność gospodarczą i zmniejszać obciążenia, które bardzo często stanowią barierę dla stworzenia własnej firmy.

– Cieszę się, że ponad rok temu miałem możliwość podpisać coś, co nazwaliśmy „konstytucją dla biznesu”, a w istocie był to pakiet pięciu ustaw, które wprowadziły szereg rozwiązań, które zaczynają działać i które mam nadzieję, że przede wszystkim młodym przedsiębiorcom będą ułatwiały codzienne działanie –akcentował. Prezydent mówił z uznaniem o tym, że coraz więcej młodych ludzi kształci się dzisiaj w systemie szkolnictwa zawodowego.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że polskie firmy będą miały coraz lepsze warunki do rozwoju, Polska będzie „państwem coraz silniejszym, a nasz biznes będzie coraz bardziej konkurencyjny”. Przedsiębiorców zachęcał także do ekspansji zagranicznej. Ocenił, że wspieranie takich przedsiębiorstw to ważne zadanie, także dla władz.

Podczas uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczone zostały nagrody przedstawicielom podmiotów gospodarczych, które przyczyniają się do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Jedną z nich – odznakę honorową Szabla Kilińskiego, przyznaną restauratorowi Mieczysławowi Kucharskiemu, wręczył osobiście Prezydent Andrzej Duda.

Prezydent odebrał z rąk rzemieślników Honorową I Złotą Statuetkę. Jak zaznaczył, wyróżnienie ma dla niego bardzo symboliczne znaczenie.

– Mój dziadek, który był rzemieślnikiem, byłby ogromnie dumny, że zostałem przez państwa właśnie wyróżniony tą statuetką – z tych powodów, o których mówiłem wcześniej. Jesteście Państwo jednym z najpiękniejszych środowisk zawodowych w Polsce i jestem za to szczególnie wdzięczny – powiedział.

Podczas uroczystości Prezydent przypomniał, że obecny rok jest obchodzony jako Rok Powstań Śląskich.

- Chcę tu dziś przed Państwem pokłonić się i podziękować w imieniu Rzeczypospolitej za tamten wielki czyn trzech powstań śląskich – pierwszego z 1919 r., tego drugiego z 1920, i wreszcie tego trzeciego z 1921 r., które ostatecznie doprowadziło do tego, że Górny Śląsk w swojej wielkiej części w 1922 r. stał się częścią odrodzonej Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

– Z całego serca dziękuję za tamto bohaterstwo, za tamtą niezłomność trzech powstań, za walkę, za gotowość oddania życia – dodał i podkreślił, że wielu powstańców tworzyło później katowicką izbę rzemieślniczą.

***

Wielka Gala Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości to największa rzemieślnicza impreza w regionie. Początkowo, jako Forum Jakości, skupiała się na warsztatach i szkoleniach dla Przedsiębiorców. Poza warsztatami i szkoleniami Forum było również miejscem, gdzie nagradzano najlepsze firmy oraz jednego z całego województwa śląskiego rzemieślnika, który otrzymywał tytuł Rzemieślnika Roku. Forum z czasem zaczęło się coraz bardziej rozwijać i zmieniło nazwę na Wielką Galę. W ciągu ponad 20 lat wyróżnionych zostało kilkaset firm.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości powstała w czerwcu 1922 roku i jest najstarszą, a jednocześnie największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie. Izba potwierdziła kwalifikacje ponad 400 tysięcy osób i obecnie za pośrednictwem organizacji terytorialnych i przedsiębiorców daje ponad 30 tysięcy miejsc pracy.

Data dodania artykułu: 2019-04-09
Autor artykułu: Śląski UWstat4u