SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znamy zwycięzców konkursu „Śląskie w kapsule czasu”
Znamy już laureatów konkursu „Śląskie w kapsule czasu” ogłoszonego przez Śląski Urząd Wojewódzki. Wczoraj komisja konkursowa wybrała spośród zgłoszeń trzy artefakty. Kto zwyciężył? Co znajdzie w kapsule czasu ten, kto otworzy ją za 90 lat?

Własnoręcznie zrobiony album ze zdjęciami obrazującymi czasy współczesne, książka pt. „Śląsk – takie miejsce na ziemi” autorstwa Marka Szołtyska oraz kolekcja zdjęć związana z I wojewodą śląskim Józefem Rymerem to przedmioty, które już niebawem skrywać będzie kapsuła czasu. Uroczystość wmurowania jubileuszowej instalacji w fasadzie elewacji historycznego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach została zaplanowana na 3 maja.

Komisja konkursowa w składzie:

– Elżbieta Sołtysek, dyrektor Biura Wojewody,

– Łukasz Konarzewski, śląski wojewódzki konserwator zabytków,

– Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego,

– Dorota Niedzielska-Barczyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach

oceniała zgodność zgłoszonego pomysłu artefaktu z tematem oraz oryginalność i pomysłowość. Najlepszymi z najlepszych okazali się:

I kategoria: mieszkańcy województwa śląskiego – Marek Szołtysek, książka „Śląsk – takie miejsce na ziemi”;

II kategoria: szkoły z terenu województwa śląskiego – Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, własnoręcznie zrobiony album ze zdjęciami obrazującymi czasy współczesne autorstwa uczennicy jaworznickiej szkoły, szesnastoletniej Wiktorii;

III kategoria: pracownicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – Mirosław Rymer, kolekcja zdjęć związana z I wojewodą śląskim Józefem Rymerem.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Konkurs „Śląskie w kapsule czasu” organizujemy z okazji 90. rocznicy oddania do użytku gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzki – perły polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Konkurs skierowany został do pełnoletnich mieszkańców województwa śląskiego, szkół z naszego regionu oraz pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Celem konkursu jest między innymi promowanie historii zabytkowego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, a także aktywne włączenie mieszkańców regionu do obchodów jubileuszowych. Dążeniem organizatorów jest złożenie w kapsule czasu ciekawych artefaktów, które w dalszej perspektywie zostaną zestawione z rzeczywistością przyszłych pokoleń.

Kapsuła czasu to instalacja jubileuszowa, która zostanie zamieszczona w fasadzie elewacji historycznego gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Partnerem wydarzenia jest Kuratorium Oświaty w Katowicach, a partnerami medialnymi są Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice i Radio Piekary.

Data dodania artykułu: 2019-04-20
Autor artykułu: Śląski UWstat4u