SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Gdynia Zachód - z przeszłości w przyszłość
"Gdynia Zachód z przeszłości w przyszłość" to wyjątkowe wydawnictwo, które ukazuje zachodnie dzielnice Gdyni i wsie. Tereny te nigdy wcześniej nie doczekały się tak kompleksowego opracowania. Spotkanie promujące album pod redakcją profesora Tadeusza Stegnera, z udziałem autorów odbyło się w czwartek, 15 maja 2014 r. w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).
"To jest pierwsza publikacja o Gdyni Zachód, czyli terenach położonych na zachód od Obwodnicy Trójmiasta" - mówi Maciej Kosycarz, wydawca albumu. "Materiały zebrane do publikacji obejmują znaczny okres czasu. Pierwszy rozdział dotyczy pramieszkańców tych ziem i wykopalisk archeologicznych. Ostatni, to czasy współczesne oraz przyszłość. Bo według planów i założeń urbanistów, w tej części Gdyni kiedyś będzie mieszkać nawet 100 tys. osób. Oczywiście ksiązka jest bogato ilustrowana. Zdjęcia udało się zdobyć między innymi od mieszkańców" - dodaje.

Autorzy przekopali archiwa państwowe: w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy i Toruniu, dotarli do materiałów kościelnych, wykorzystali zbiory prywatne, zebrali relacje wśród mieszkańców tych terenów, korzystali z drukowanych zbiorów dokumentów, głównie niemieckich, oraz ze współczesnej dokumentacji i prasy.

Autorzy wspierali się również dość obszerną literaturą przedmiotu dotyczącą Pomorza i na podstawie zachowanych materiałów, głównie dotyczących spraw własnościowych, odtworzyli obraz dziejów Gdyni Zachód na tyle dokładnie, na ile było to możliwe. 342-stronnicowa publikacja została wzbogacona relacjami i zdjęciami mieszkańców opisywanych terenów.

Data dodania artykułu: 2014-05-17
Autor artykułu: źródło -UM Gdynia
stat4u