SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta Prezydenta RP w Mysłowicach i Świętochłowicach
Prezydent Andrzej Duda odwiedził 20 maja Mysłowice i Świętochłowice, gdzie spotkał się z mieszkańcami tych miast. Prezydentowi towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Wizytę na Śląsku Andrzej Duda rozpoczął od złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstańców śląskich z Mysłowic i okolic, znajdującą się w Urzędzie Miasta. To właśnie w Mysłowicach blisko sto lat temu doszło do wydarzeń, które dały impuls do wybuchu I powstania śląskiego. Następnie prezydent spotkał się z mysłowickim samorządowcami i mieszkańcami.

W zeszły czwartek gościłem w Pałacu Prezydenckim delegację z Górnego Śląska i powiedziałem wtedy, że trzy razy powstawać i trzy razy bić się, to znaczy, że stawka była bardzo wysoka, a to, o co się bito było niezwykle cenne. Do dzisiaj Śląsk ma dla Polski, dla Polaków niezwykłą wartość – podkreślił Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia na mysłowickim rynku.

Prezydent poinformował ponadto, że złożył do parlamentu projekt nowelizacji zakładający przedłużenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do 2022 roku. Tego roku obchodzić będziemy setną rocznicę powrotu Śląska do Polski. – I to jest niezwykłe, że Polska przyszła w końcu na tę ziemię właśnie dzięki wielkiemu wysiłkowi Ślązaków, Państwa pradziadków, dziadków i niezłomności mieszkających tutaj ludzi, bo to przede wszystkim oni byli w powstaniu. (...) Dlatego ten rok – 2019 – został przez Sejm ustanowiony Rokiem Powstań Śląskich. Mam nadzieję, że te najbliższe lata będziemy tutaj, na Śląsku, świętowali wyjątkowo uroczyście – dodał.

– Panu Wojewodzie i Panu Marszałkowi przekazałem biało-czerwoną flagę z prośbą, żeby nie tylko została przyjęta na Górnym Śląsku, lecz także z prośbą, aby załopotała nad Górnym Śląskiem, aby załopotała nad gmachem sejmu śląskiego. I tak się stało. Z całego serca dziękuję za to, że została w piątek uroczyście wciągnięta na maszt tego historycznego, tak niezwykle ważnego dla Górnego Śląska gmachu – mówił prezydent, przypominając zeszłotygodniowe wydarzenia.

Andrzej Duda odwiedził kolejno Świętochłowice, gdzie złożył wieniec przed Pomnikiem Powstańca Śląskiego. Zwiedził także Muzeum Powstań Śląskich, przed którego siedzibą spotkał się ze świętochłowiczanami.

Data dodania artykułu: 2019-05-21
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u