SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Otwarcie wystawy „Polska Walcząca” w Katowicach – 29 lipca 2014
29 lipca 2014 r. o godz. 12.00 w Katowicach przy ul. Mariackiej (plac przed kościołem Mariackim) odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Polska Walcząca”.
Ogólnopolska ekspozycja pt.: „Polska Walcząca” wraz z regionalną częścią została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Autorami scenariusza wystawy są: dr Paweł Rokicki i Tomasz Gonet (część regionalna). Wystawa składa się z dwudziestu dwustronnych plansz.

Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

Katowicki oddział IPN opracował pięć plansz regionalnych traktujących między innymi o wrześniu 1939 r. w Katowicach, podziemiu niepodległościowym na Śląsku, akcji Burza realizowanej przez Śląski Okręg AK (w głównej mierze przywołamy oddziały Gerarda Woźnicy ps. "Hardy" oraz Stanisława Wencla ps. "Twardy", które prowadziły w regionie najaktywniejsze akcje w ramach „Burzy”), kształtowaniu się władzy komunistycznej w regionie, a także podziemiu antykomunistycznym na Śląsku i represjach wobec niego.

Wystawa będzie prezentowana do 29 sierpnia 2014 r.

Data dodania artykułu: 2014-07-28
Autor artykułu: źródło-UM Katowicestat4u