SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Godzina „W” także na Wiśle
70. rocznica Powstania Warszawskiego w tym roku będzie obchodzona nie tylko na lądzie - 1 sierpnia, o godzinie 17.00, syreny zabrzmią również na Wiśle, gdzie hołd żołnierzom i mieszkańcom powstańczej Warszawy oddadzą liczne jednostki wiślane.
W uroczystym rejsie, organizowanym 1 sierpnia przez Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły w 2017 roku, weźmie udział ok. 30 jednostek należących do wiślanych służb i armatorów prywatnych. Będą jednostki stołecznej policji rzecznej, Państwowej Straży Pożarnej, WOPR, Straży Rybackiej, Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie, spulchniacz hydrauliczny Wodociągów Warszawskich „Chudy Wojtek III”. Popłyną liczne baty, krypy i łodzie wiślanych fundacji – m.in. „Zuchwała”, „Eddy” i „Tabaka”. Będzie można zobaczyć „Księcia Józefa”, „Zygmunta”, "Nieuchwytnego" - oryginalną łódź motorową dowódcy okrętu wojennego „ORP Warszawa” oraz „Warsa” pływający na co dzień pod banderą Warszawskich Linii Turystycznych. Na czele uroczystego powstańczego rejsu popłynie „Stalmach”.

Statki uformują szyk i wypłyną z Podzamcza ok. godz. 16.20, po czym ruszą w górę rzeki przepływając w pobliżu miejsc powstańczych walk – Starówki, Podzamcza, dawnego mostu Kierbedzia, ulicy Solec, przyczółka pomiędzy mostem kolejowym i mostem Poniatowskiego, czy ul. Czerniakowskiej. Punktualnie o godzinie 17.00 - w godzinę W – na wysokości przystani rzecznej Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego (bulwar Flotylli Wiślanej pomiędzy mostem Poniatowskiego a Płytą Desantu) jednostki staną w nurcie, uruchomią syreny i odpalą flary, przyłączając się do ogólnopolskiej akcji „70 sekund ciszy na 70. rocznicę”. Rejs zakończy się na wysokości Płyty Desantu, przy Cyplu Czerniakowskim.

Data dodania artykułu: 2014-07-30
Autor artykułu: źródło-www.um.warszawa.pl
stat4u