SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pomnik Marszałka Piłsudskiego odsłonięto na Placu Wolności
Rekordowa, blisko 700 osobowa grupa uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej, która 6. sierpnia wyruszyła z krakowskich Oleandrów, dotarła do Kielc. W 100. rocznicę wejścia legionów do naszego miasta uczestnicy marszu udali się na Cmentarz Wojskowy przy ulicy Ściegiennego, gdzie odbył się uroczysty apel i złożenie kwiatów na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Następnie marsz prowadzony przez Ułanów Wileńskich przeszedł pod historyczną figurę Najświętszej Maryi Panny przy ul. Krakowskiej. Tam komendant marszu, Jan Józef Kasprzyk, złożył meldunek o przybyciu „Kadrówki” prezydentowi - Wojciechowi Lubawskiemu. Tu witali „Kadrówkę” także mieszkańcy Kielc.
Następnie Strzelcy przemaszerowali na plac Wolności, gdzie rozpoczęła się uroczystość zakończenia Marszu oraz odsłonięcia konnego pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaproszono na nią kilkuset gości. Przybyła m.in. Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, Krzysztof Jaraczewski - wnuk Marszałka, przedstawiciele duchowieństwa, władz państwowych, samorządowych, wojskowyc, rodzin legionistów i kombatanci. W uroczystości uczestniczyło także wielu kielczan oraz nasi rodacy z Winnicy na Ukrainie, z Wilna i Brazylii.

- Wejście 12 sierpnia 1914 roku Józefa Piłsudskiego i jego Legionistów do Kielc, to jedna z najpiękniejszych dat w historii Polski. Marszałek był wdzięczny kielczanom, z dumą przyjął w 1921 r. honorowe obywatelstwo naszego miasta - przypomniał Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

- Dziś witamy Strzelców w Kielcach. Daliście dowód na to, że wasz patriotyzm to nie tylko słowa - mówiła Karolina Kaczorowska, honorowa patronka Mraszu. - Strzelcy Józefa Pilsudskiego udowadniali marszem ku Kielcom, że są rycerzami niepodległości. Dziś my chcemy od nich przejąć ten sztandar, aby przekazać go następnym pokoleniom - apelował komendant Marszu - Jan Józef Kasprzyk.

Przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, Janusz Koza, dziękując za wszystkie ofiary na rzecz zwieńczenia dzieła, podkreślił - Dziś serce wolnej i patriotycznej Polski, podobnie jak 100 lat temu, bije w Kielcach. Józef Piłsudski wrócił do swojego miasta, w którym jak często powtarzał - wszystko się zaczęło.

Po ceremonii odsłonięcia pomnika Józefa Piłsudskiego odbyła się modlitwa ekumeniczna oraz poświęcenie monumentu. U podstawy pomnika złożono akt erekcyjny oraz urny z miejsc męczeństwa Polaków, m.in. Baru, Katynia, Cmentarza Orląt Lwowskich, Westerplatte czy Smoleńska.

Podczas uroczystości wręczono wiele nagród, medali okolicznościowych i odznaczeń. Na Placu Wolności odbył się także Apel Poległych. Oddano salwę honorową. Ceremonię zakończono złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

Monument powstał z inicjatywy Obywatelskiego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Jest wykonany z brązu, cokół - z czerwonego granitu wołyńskiego. Elementy kamienne cokołu zostały ufundowane przez Konfederację Polaków Podola z partnerskiego miasta Kielc - Winnicy na Ukrainie. Pomnik powstawał od 2008 r. Pieniądze na ten cel Komitet pozyskiwał ze składek mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, przy wsparciu urzędów administracji rządowej i samorządowej. Jego autorem jest artysta - rzeźbiarz Paweł Pietrusiński.

Data dodania artykułu: 2014-08-13
Autor artykułu: źródło-www.um.kielce.plstat4u