SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik otwarty
Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik to przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, Stare Miasto i Stadion Narodowy. W sobotę, 30 sierpnia, w dniu otwarcia dachu dla zwiedzających, obiekt odwiedziła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
– Od momentu otwarcia Centrum Nauki Kopernik odwiedziło ponad cztery miliony zwiedzających. Można więc powiedzieć, że centrum kwitnie na całego, a odtąd będzie kwitł w sensie nie tylko przenośnym. Dziękuję projektantom, wykonawcom, dyrekcji i pracownikom, centrum za ogrody – nową rozszerzającą ofertę Kopernika atrakcję – mówiła podczas zwiedzania Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki – jak strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji.

Zielone dachy to doskonałe miejsce wypoczynku, przechadzek, rekreacji. Przyciągają także ptaki i owady. Taki jest dach Centrum Nauki Kopernik, znajdujący się w obrębie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły. Biologicznie czynne pokrycie budynku ma również właściwości termoizolacyjne: latem, gdy zwykły dach rozgrzewa się nawet do 80 stopni Celsjusza, zielona powierzchnia może mieć temperaturę otoczenia, z kolei zimą zapewni dodatkową izolację cieplną.

Aby wejść na dach, nie potrzebny jest bilet do Centrum Nauki Kopernik. Na górę można wejść i zejść korzystając z ramp po obu stronach budynku. Ogród będzie otwarty codziennie poza poniedziałkami, od maja do sierpnia w godz. 10.00 – 20.00, a we wrześniu i październiku w godz. 10.00 – 17.00.

Data dodania artykułu: 2014-08-31
Autor artykułu: źródło-www.um.warszawa.plstat4u