SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Łódź w rocznicę wybuchu wojny
Przed pomnikiem Chwały Żołnierzy Armii Łódź przedstawiciele władz, środowisk kombatanckich i wojskowych oraz mieszkańcy miasta uczcili 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym: dokonano zmiany warty, wciągnięto biało-czerwoną flagę na maszt, odegrano hymn państwowy i sygnał Wojska Polskiego. Gospodarzem obchodów była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która powiedziała:
- 75 lat temu był zwyczajny, słoneczny piątek późnego lata i - mimo napięcia w Europie - nikt chyba do końca nie wierzył, że może zdarzyć się coś tak okrutnego jak wojna, która pochłonie miliony ludzkich istnień. Data 1 września o tym przypomina, przestrzega i ostrzega. To nasze pokolenie ponosi dziś odpowiedzialność za honor i godność Polski. Musimy cenić pokój, chronić go i cieszyć się, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Dziedzictwo narodowej pamięci musi trwać, nawet jeśli zabraknie świadków tych epokowych wydarzeń.

Przemówienia wygłosili również: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Stasiak oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Mirosław Pejka. Jak co roku przedstawiciele czterech wyznań (rzymskokatolickiego, judaizmu, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego) zmówili ekumeniczną modlitwę za poległych w trakcie wojny, zaś delegacje władz samorządowych, parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, partii politycznych, szkół i instytucji złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na płycie pomnika Chwały Żołnierzy Armii Łódź.

Po uroczystościach odbył się piknik wojskowy z okazji Dnia Weterana, na którym m.in. raczono się żołnierską grochówką wprost z kuchni polowej.

Data dodania artykułu: 2014-09-02
Autor artykułu: źródło-www.uml.lodz.plstat4u