SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO w Świdnicy
Parafia Ewangelicko – Augsburska w Świdnicy jest jedyną parafią spośród wszystkich beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Konkurencja była ogromna, bo w ubiegłym roku aplikacje do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” złożyło aż 277 podmiotów, natomiast na liście dofinansowanych projektów znalazło się tylko 18 instytucji.
„Kościół Pokoju w Świdnicy - obiekt UNESCO. Przywrócenie świetności luterańskiej enklawy poprzez renowację organów wraz z prospektem, rewitalizację cmentarza i przebudowę plebanii, w celu zapewnienia wielokierunkowej oferty kulturalnej, edukacyjnej i społecznej” to pierwszy i jedyny tak kompleksowy program konserwatorski w 350-letniej historii tego obiektu. W ciągu najbliższych 18 miesięcy prace będą prowadzone zarówno w Kościele Pokoju jak i w jego najbliższym otoczeniu. W świątyni zostaną poddane konserwacji organy firmy Schlag und Söhne z barokowym prospektem.

Na placu Pokoju będzie prowadzona rewitalizacja cmentarza, polegająca na konserwacji XVII-wiecznego muru otaczającego plac Pokoju oraz najcenniejszych epitafiów. Pracami objęta zostanie także plebania, w której powstanie Dolnośląski Instytut Ewangelicki, gdzie bezpieczne miejsce znajdą stare druki, rękopisy i książki z kościelnego archiwum. Nasze zbiory, których niezwykłość polega na ciągłości, od XVII do XX wieku, tworzą jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce. Wśród nich jest dwieście Biblii z czerpanego papieru oprawnych w drewno i tłoczoną skórę, które tworzą kolekcję, jaka nie ma sobie równych (najstarsza pochodzi z 1630 roku).

Całkowity koszt projektu: 14.061 mln zł
Kwota dofinansowania: 11.952 mln zł

Kościół Pokoju w Świdnicy jest jednym z zaledwie trzech dolnośląskich zabytków UNESCO. Inwestycja jest szansą na szybszy rozwój dotychczas prowadzonych działań kulturalnych. Po zakończeniu projektu zostanie wprowadzony program obejmujący między innymi prowadzenie lekcji muzealnych, ścieżek edukacyjnych z historii, historii sztuki z naciskiem na edukację regionalną. W Dolnośląskim Instytucie Ewangelickim będzie można skorzystać ze zdigitalizowanych zbiorów, zapoznać się z niematerialną spuścizną Kościoła Pokoju. Zrewitalizowany cmentarz pozwoli na wyeksponowanie nagrobków i epitafiów słynnych świdniczan. Renowacja organów przyczyni się do wzbogacenia oferty muzycznej Festiwalu Bachowskiego i pozwoli na powrót tradycji z początku XX wieku organizowania w Kościele Pokoju koncertów na dwoje organów z wykorzystaniem obu instrumentów (ostatni taki koncert odbył się w latach 60. XX wieku). Zostanie zainaugurowany Festiwal Młodych Organistów, promujący utalentowanych młodych artystów.

Parafii udało się zachęcić do współpracy aż dwóch norweskich partnerów, dlatego równolegle do zadań inwestycyjnych będzie prowadzony drugi projekt „Ochrona zabytkowego drewna i papieru w polsko-norweskiej dyskusji interdyscyplinarnej” .

W Polsce i Norwegii będą się spotykać podczas warsztatów i seminariów konserwatorzy drewna oraz konserwatorzy papieru i skóry, specjaliści od zachowania tego nietrwałego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Jednym z naszych partnerów jest okręg Vest-Agder, który liczy na długotrwałą współpracę w dziedzinie konserwacji, zarządzania i udostępniania księgozbioru, w skład którego wchodzą także zabytkowe księgi. Drugim z partnerów jest gmina Levanger położona w okręgu Nord-Trøndelag. W centrum miasta znajduje się ponad 200 drewnianych domów z XVIII i XIX wieku. Wspólne działania dotyczą doskonalenia się w ochronie drewnianego dziedzictwa kulturowego. W konferencji otwierającej projekt rewitalizacyjny Kościoła Pokoju udział wzięli obaj norwescy partnerzy.

Okręg Vest-Agder, Kristiansand
→ Terje Damman, Gubernator Okręgu
→ Yvonne Fernmar Willumsen, Kurator Okręgowy
- Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego
→ Kåre Kristiansen, Doradca w Sekcji Dziedzictwa Kulturowego.
→ John Olsen, Dyrektor Regionalnego Museum Okręgu Vest-Agder
→ Kathrin Pabst, Kierownik Sekcji Zarządzania Zbiorami, Nauk Ścisłych & Komunikacji w Regionalnym Muzeum Okręgu Vest-Agder
→ Simon Mawdsley, Konserwator Papieru w Regionalnym Muzeum Okręgu Vest-Agder
→ Ellen Beate Steinsland, Kierownik Sekcji Norweskiej Szkoły Katedralnej Gimle w Kristiansand, Szkoła Wyższa
→ Profesor Atle Evje, Sekcja Norweska, Szkoły Katedralnej Gimle w Kristiansand, Szkoła Wyższa Gmina Levanger
→ Robert Svarva, Burmistrz Levanger
→ Alf Birger Haugnes, Levanger

Norwegia jest monarchią konstytucyjną zamieszkałą przez 5 mln mieszkańców. Administracyjnie jest podzielona na 19 okręgów, które dzielą się na 430 gmin (kommune). Proboszczem świdnickiej parafii jest ks. Waldemar Pytel, który podczas Synodu Diecezjalnego w październiku 2014 r. został wybrany Biskupem Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Zapraszamy na nasze strony internetowe
www.luteranskaenklawa.pl
www.kosciolpokoju.pl

Data dodania artykułu: 2014-11-16
Autor artykułu: źródło-Kościół Pokoju /Bożena Pytelstat4u