SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,73. rocznica akcji "Bollwerk" w Poznaniu
73 lata temu żołnierze Armii Krajowej podpalili niemieckie magazyny w poznańskim porcie rzecznym. Akcję uznaje się za największy atak ruchu oporu w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej. W piątek 13 lutego przedstawiciele władz miasta upamiętnią to historyczne wydarzenie.
Akcja "Bollwerk" została przeprowadzona w nocy z 21 na 22 lutego 1942 roku. Odziały Armii Krajowej wraz z kilkoma mieszkańcami Chwaliszewa podpalili magazyny gromadzące żywność, munudry i broń w porcie rzecznym. W wyniku udanej akcji armia niemiecka poniosła straty w wysokości 1,5 mln marek. Były one bezpośrednią przyczyną opóźnień w zaopatrywaniu jej wojsk na froncie wschodnim. Uczestnicy ataku zostali aresztowani przez Gestapo, część z nich straciła życie.

W 1982 roku przy ul. Estkowskiego stanął upamiętniający to wydarzenie pomnik ufundowany przez poznaniaków. Od tego czasu obchody rocznicowe odbywają się w tym miejscu.

Uroczystość patriotyczna z okazji 73. rocznicy akcji "Bollwerk" odbędzie się 13 lutego o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 40 im. Mieszka I w Poznaniu przy ulicy Garbary 82. W programie przewidziano przemówienia okolicznościowe, część artystyczną przygotowaną przez uczniów oraz przemarsz pod pomnik upamiętniający akcję, gdzie o godzinie 11.00 odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i zapalenie zniczy.

Data dodania artykułu: 2015-02-12
Autor artykułu: źródło-www.poznan.pl
stat4u