SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,70. rocznica zakończenia walk o Poznań
W niedzielę 22 lutego na Cytadeli odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań. Organizatorem uroczystości był Prezydent Miasta Poznania. Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie, gdzie o godzinie 10.00 w kwaterze Żołnierzy złożono kwiaty. W samo południe pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli podczas głównych uroczystości hołd walczącym oddali przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, służby konsularne oraz wojskowe.
Jak podkreślił wiceprezydent Poznania Jakub Jędrzejewski - 23 lutego 1945 r. w Poznaniu zaczęła się wiosna. Poznaniacy zaczęli oddychać pełną piersią wolności. Jesteśmy dziś jesteśmy świadkami spełniania się wielkiego snu sprzed 70 lat o wielkim i pięknym Poznaniu. Niech solidarność i jedność wartości, na których wznoszono nowy Poznań, będą inspiracją dla rozwoju naszego miasta. Miasta, z którego jesteśmy dumni.

Walki o wyzwolenie Poznania trwały od 24 stycznia 1945 roku. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich była Cytadela. Udało się ją wyzwolić 23 lutego.

Po godzinie 13 na łące przy Dzwonie Pokoju odbyło się widowisko historyczno-rekonstrukcyjne "Bitwa o Poznań" organizowane przez Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARTA. W pokazie wzięło udział 200 rekonstruktorów, którzy starali się oddać licznie zgromadzonym widzom ducha wydarzeń sprzed 70 lat. Widowisko rozpoczęła parada unikatowych pojazdów wojskowych, a całość obfitowała w liczne wybuchy, wystrzały i zadymienia z kulminacyjnym wjazdem czołgu typu T-34.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ I ZOBACZYSZ ; TUTAJ

Data dodania artykułu: 2015-02-23
Autor artykułu: źródło-www.poznan.pl
stat4u