SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,6 marca - Dzień Sprawiedliwych…
W 2012 roku Parlament Europejski ogłosił 6 marca Dniem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Z tej okazji w Parku Ocalałych odbyła się uroczystość z udziałem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symchy Kellera oraz przedstawicieli stowarzyszeń i młodzieży szkolnej.
- Pomnik Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Łodzi powstał w 2009 roku i jest jedynym miejscem w naszym kraju honorującym Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Trzeba przywoływać tamte dramatyczne historie i przypominać, że takie miejsce istnieje w Polsce, właśnie w Łodzi - powiedziała, witając gości, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska. Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski podkreślił, że łódzka tradycja i tożsamość historyczna silnie spleciona jest ze społecznością żydowską, która współtworzyła nasze miasto i stanowiła przed wojną jedną trzecią jego mieszkańców. Niemal 200 tys. z nich uległo eksterminacji, ale część ocalała dzięki postawom Polaków, którzy ratowali żydowskie rodziny i dzieci z narażeniem życia własnego i swoich bliskich.

- Spotkania, takie jak dzisiejsze mają przypominać tragiczne historie i honorować bohaterskie postawy zwykłych ludzi, którzy dokonali czegoś niezwykłego zwykłego w wymiarze humanistycznym zarazem - powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, który w imieniu władz miasta złożył kwiaty pod pomnikiem w Parku Ocalałych.

- Gdyby nie godna i dzielna postawa rodziny rolników spod Ozorkowa, która przechowywała przez 4 lata w piwnicy pod stodołą moją mamę i babcię, nie byłoby mnie dziś tutaj - podzielił się osobistą refleksją rabin Symcha Keller, dodając że bohaterstwo, moralność i chęć pomocy drugiemu człowiekowi to wartości, które trzeba pielęgnować z myślą o kolejnych pokoleniach także w czasach technologicznego zgiełku i powszechnej komercji.

Data dodania artykułu: 2015-03-08
Autor artykułu: źródło-www.uml.lodz.pl
stat4u