SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,MARSJAŃSKI PROJEKT W MŁYNIE WIEDZY
Marsjański projekt edukacyjny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy został wybrany do realizacji przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Toruńskie centrum nauki jest jedną z 22 instytucji, i jedyną z Polski, dla której zostaną wykonane zdjęcia Marsa.
Między 28 maja a 1 lipca będzie trwała koniunkcja Marsa, Słońca i Ziemi, to znaczy, że Mars i Ziemia będą po przeciwnych stronach Słońca (dokładny punkt koniunkcji wystąpi w dniu 14 czerwca). W tym okresie prace badawcze prowadzone przez sondę Mars Express będą wstrzymane, z tego względu, że komunikacja pomiędzy Ziemią, a sondą będzie bardzo utrudniona - wyjaśnia Piotr Zieliński z Młyna Wiedzy.

Jak się okazuje, ESA postanowiła 24 maja wstrzymać badania prowadzone przez sondę. Część tego czasu będzie wykorzystywana na testy sprawności podsystemów sondy, natomiast reszta zostanie przeznaczona na wykonanie zdjęć Marsa przez kamerę VMC. Zdjęcia te mają być wykonywane w ramach konkursu jaki ogłosiła Agencja. - Konkurs polegał na złożeniu propozycji obiektu na Marsie, który chcielibyśmy, aby został sfotografowany. Oprócz tego, do zgłoszenia trzeba było dołączyć projekt edukacyjny bądź artystyczny, w którym zostaną wykorzystane zdjęcia wykonane przez kamerę VMC – dodaje Marcin Centkowski, rzecznik CNMW.

Jako cel obserwacji Młyn Wiedzy zaproponował system kanionów Valles Marineris, który jest jednym z największych systemów kanionów w Układzie Słonecznym. Kaniony te powstały najprawdopodobniej jako tektoniczne pęknięcie w skorupie Marsa, a następnie przez miliony lat były powiększane przez erozję. Jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z kanałów tego systemu zostały utworzone przez płynącą tam niegdyś wodę.

Data dodania artykułu: 2015-05-17
Autor artykułu: źródło-www.torun.plstat4u