SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody Czerwca 76 w Radomiu
W piątek 19 czerwca uroczystą mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie koło Starachowic zainaugurowano obchody Czerwca`76 w Radomiu. W sanktuarium znajduje się wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza, jednego z bohaterów protestu. Za obronę prześladowanych robotników ks. Kotlarz został zamęczony przez „nieznanych sprawców”, czyli funkcjonariuszy lub agentów Służby Bezpieczeństwa.

Główne uroczystości upamiętniające odbęda się w najbliższy czwartek przed pomnikiem Czerwca ’76 w Radomiu, gdzie mszy św. będzie przewodniczył ordynariusz radomski ks. bp Henryk Tomasik. Przed pomnikiem zostaną złożone wieńce i kwiaty. Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący ZR Ziemia Radomska, podkreśla, że ważna jest nie tylko pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, ale i modlitwa w intencji żyjących i zmarłych uczestników robotniczego protestu.

Organizatorami uroczystości są ZR Ziemia Radomska NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenie Radomski Czerwiec`76 i prezydent Miasta Radomia. Patronat honorowy objął biskup Henryk Tomasik.

Protest radomskich robotników wybuchł 25 czerwca 1976 roku na wieść o drastycznych podwyżkach cen żywności. Dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się przed siedzibą wojewódzkich władz PZPR, żądając wycofania podwyżek. Milicja i ZOMO brutalnie rozpędziły demonstrację, setki osób aresztowano, przeszły przez „ścieżki zdrowia”, część osadzono w więzieniach, innych ukarano wysokimi grzywnami. Około tysiąca osób zostało dyscyplinarnie wyrzuconych z pracy.

Data dodania artykułu: 2015-06-22
Autor artykułu: źródło-www.solidarnosc.org.pl
stat4u