SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Spychowie dłubali łodzie
Od 7-11 lipca w Nadleśnictwie Spychowo trwało Święto Mazurskiej Dłubanki Są to jedyne tego typu warsztaty ekologiczno-historyczne w Polsce organizowane przez Nadleśnictwo Spychowo, na których uczestnicy wykonują łodzie jednopienne przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa, jak i tradycyjnych cioseł, siekier, ośników i dłut.

W tegorocznych warsztatach udział wzięło osiem drużyn, którzy przybyli z okolic Torunia, Warszawy, Suwałk, a nawet z Podkarpacia. Dłubało również Stowarzyszenie Nasze Jutro Faryny, OSP Spychowo oraz Nadleśnictwo Strzałowo i Spychowo.

W tym roku po raz pierwszy, toruńska drużyna wykonała aż dwie dłubanki, z czego jedna wzorowana była oceanicznymi dłubankami Indian z północnozachodniego wybrzeża Ameryki Płn., a druga była wypalana ogniem praktycznie bez zużycia narzędzi. Jest to najprawdopodobniej pierwsza w Polsce próba wykonania łodzi jednopiennej metodą wypalania ogniem. I gdyby Święto Mazurskiej Dłubanki trwało o jeden dzień dłużej, wówczas udałoby się ją skończyć. A tak na dokończenie prac poczeka do przyszłej edycji.

11 lipca podczas „Powrotu Juranda do Spychowa” odbyły się regaty wykonanych dłubanek na Jeziorze Spychowskim koło amfiteatru w Spychowie. Jury oceniało nie tylko szybkość, ale także sposób wykonania dłubanki oraz technikę wiosłowania pagajem na wodzie. W regatach najszybszą dłubanką była łódź wykonana przez leśników z Nadleśnictwa Strzałowo. Najładniejszą dłubankę wykonała drużyna o nazwie „Projekt Chłop” spod Warszawy, zajmująca się rekonstrukcją chłopstwa z XVII w, która zrobiła również pokaz własnoręcznie wykonanego, zrekonstruowanego sprzętu do dawnego rybołówstwa. Za styl machania pagajem nagrodzona została grupa „Synowie Jaćwieży” z Suwałk, która zajmuje się odtwórstwem historycznym kultury Jaćwingów.

Warsztaty zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Data dodania artykułu: 2015-07-14
Autor artykułu: Adam Gełdon/Nadleśnictwo Spychowostat4u