SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W 110. rocznicę urodzin Mariana Rajewskiego
By uczcić pamięć Mariana Rejewskiego – wybitnego bydgoszczanina, w miejscach związanych z kryptologiem zostaną złożone kwiaty. Jak co roku w miejscach związanych z Rejewskim w Bydgoszczy: na jego pominku-ławeczce u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich, pod domem, w którym urodził się i mieszkał kryptolog przy ul. Wileńskiej złożone zostaną kwiaty. Kwiaty od miasta złożone zostaną także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W 110. rocznicę urodzin Mariana Rejewskiego oraz 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej Rada Miasta Bydgoszczy dla uczczenia pamięci znakomitego polskiego matematyka, jednego z najwybitniejszych obywateli naszego miasta, ustanowiła rok 2015 – Rokiem Mariana Rejewskiego. Marian Rejewski – urodzony 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy, wybitny matematyk i kryptolog, który wraz ze swoimi współpracownikami Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim złamał kod Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców czasie II wojny światowej. Złamanie szyfru Enigmy przez urodzonego w Bydgoszczy matematyka uznawane jest za wydarzenie przełomowe, które miało kluczowe znaczenie dla wyniku wojny, a zastosowanie w tamtym okresie metod matematycznych w kryptologii uchodzi za rewolucyjne. Marian Rejewski za swoje dokonania został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Medalem Wojska, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia oraz Srebrnym Medalem za zasługi dla Obronności Kraju. Pośmiertnie w 2002 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej , Marian Rejewski odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku amerykański wywiad uhonorował naukowca Medalem Knowlton’a, a w 2014 roku międzynarodowe stowarzyszenie zawodowe The Instytute of Electrical and Electronics wyróżniło Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego najwyższym laurem – „Kamieniem milowym”.

Warto wiedzieć:
W rodzinnym mieście Rejewskiego pielęgnowana jest pamięć o jego życiu i dokonaniach. Imieniem Mariana Rejewskiego nazwano Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzką, ulicę oraz Aulę Wydziału Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na rodzinnym domu naukowca przy ulicy Wileńskiej 6 oraz na ścianie Muzeum Wojsk Lądowych wmurowano pamiątkowe tablice.

Data dodania artykułu: 2015-08-15
Autor artykułu: www.bydgoszcz.pl
stat4u