SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,NOWY OŁTARZ W KATEDRZE
Toruńska katedra śś. Janów ma nowy ołtarz główny. Uroczystość jego konsekracji odbyła się 5 października 2015 r.

To ważne wydarzenie w dziejach kościoła. Nowy, kamienny ołtarz z marmuru włoskiego – nowoczesny, ale nawiązujący stylistyką do gotyckiego wnętrza katedry, zastąpił tymczasowy, który z katedry trafił do kościoła św. Jakuba. Projektantem nowego ołtarza jest prof. Jan Tajchman, a dzieło wykonała firma z Gorzowa Wielkopolskiego. Ołtarz jest w katedrze od czerwca, jego uroczyste poświęcenie odbyło się 5 października 2015 r., w rocznicę konsekracji kościoła.

Fundatorem nowego ołtarza katedralnego jest ks. biskup Andrzej Suski, który świętuje w tym roku 29. rocznicę sakry biskupiej. Liturgię konsekracji ołtarza sprawował wspólnie ze świętującym dzień wcześniej urodziny ks. biskupem Józefem Szamockim. Po namaszczeniu ołtarza świętym olejem biskupi dokonali obrzędu jego okadzenia. Następnie na ołtarz nałożono obrusy i w sposób uroczysty zapalono świece ołtarzowe, symbolizujące zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.

- Ołtarz przypomina stół w domu rodzinnym. Stół jednoczy, ubogaca, świadczy o gościnności i otwartości na innych – mówił w homilii ks. biskup Andrzej Suski.

Tego dnia w katedrze odbyła się również prezentacja „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II w interpretacji aktora Dariusza Bereskiego oraz do śpiewu i muzyki w wykonaniu Mikołaja Hajduczeni. Montaż ten został zarejestrowany i jest do nabycia na płycie.

Data dodania artykułu: 2015-10-08
Autor artykułu: www.torun.plstat4u