SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W przedświąteczną sobotę 19 grudnia 2015 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza do zabawy w naukowej krainie lodu.
W namiocie przed budynkiem naszego centrum nauki przygotowaliśmy liczne stanowiska doświadczalne związane z zimą i niskimi temperaturami – mówi rzecznik Młyna Wiedzy w Toruniu Marcin Centkowski. – Będzie można również zobaczyć zmiany stanów skupienia oraz wpływ wysokiej temperatury na właściwości różnych substancji – dodaje.

Uczestnicy wydarzenia będą mieli także okazję do zapoznania się z właściwościami ciekłego azotu. Przekonają się czy trudno jest stworzyć chmurę, a ponadto sprawdzą reakcję żywych tkanek roślinnych na szok temperaturowy. Zobaczą co tak naprawdę kryje się w kociołku czarownicy i wykonają bańki wypełnione dwutlenkiem węgla.

- W namiocie nie wszystko będzie zimne. Lodową krainę ogrzeje palący się lód i tajemnicze pierścienie Gravesanda – wyjaśnia Centkowski. - Oprócz tego, najmłodsi majsterkowicze będą mogli zbudować tunel dla bombki choinkowej, rozgrzeją się budując igloo z błękitnych klocków, a pamiątką z tego wydarzenia będą samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe.

Stanowiska w namiocie będą dostępne 19 grudnia w godz. 10:30-18:00. Udział w wydarzeniu organizowanym przez Centrum Nowoczesności Młyn wiedzy jest bezpłatny.

Tego dnia odbędą się również warsztaty „Tajemnice Pierwszej Gwiazdki”. Podczas zajęć odpowiemy na szereg pytań, m.in. czym jest „Pierwsza gwiazdka”? Gwiazdą, kometą, planetą, a może jeszcze innym ciałem niebieskim? Czy każdego roku Pierwszą Gwiazdką jest ten sam obiekt? A czym w ogóle są gwiazdy? Dlaczego świecą? Jakie mają rozmiary? Ile ich jest? Czy wszystkie możemy dostrzec? Czy wszystkie są jednakowe? – W świątecznym klimacie spróbujemy odkryć tajemnice Wszechświata, który od wieków pobudza ludzką wyobraźnię – wyjaśnia Marcin Centkowski.

Warsztaty odbędą się w godz. 11:00-12:00 i 14:00-15:00. Bilety można zakupić poprzez system elektronicznej sprzedaży biletów: https://bilety.mlynwiedzy.org.pl/, a także w kasie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przy ul. Władysława Łokietka 5.

Data dodania artykułu: 2015-12-06
Autor artykułu: www.torun.plstat4u