SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rocznica akcji Bollwerk
Późną nocą, w porcie rzecznym nad Wartą wybuchł pożar, który pochłonął zapasy odzieży i żywności. Straty materialne liczono w milionach. Rozkaz ataku na skład niemieckiego okupanta wydał sam Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. 21 lutego 1942 roku polscy żołnierze w akcji Bollwerk zniszczyli magazyny Wermachtu.

Akcję, której nadano kryptonim Bollwerk, przygotowały oddziały Związku Walki Zbrojnej Z ramienia organizacji wzięło w niej udział 12 żołnierzy. Pomagało im kilku mieszkańców Chwaliszewa. Jednym z bohaterów tamtej brawurowej dywersji był Antoni Gąsiorowski, zwany Ślepym Antkiem. Zwerbowany do Armii Krajowej, przyczynił się do przygotowania i pomyślnego zakończenia ataku.

W nocy z 21 na 22 lutego 1942 dzięki drobiazgowo zaplanowanym działaniom podpalono magazyny w porcie rzecznym nad Wartą, które w rezultacie pożaru doszczętnie spłonęły. W magazynach przechowywano niemieckie mundury oraz żywność przeznaczoną do wysłania na front wschodni.

- Stało się tak, jak chciał Ślepy Antek z Chwaliszewa: bohaterowie nie pozostali bezimienni. - powiedział Zastępca Prezydenta Poznania Arkadiusz Stasica podczas uroczystości przy Pomniku Akcji Bollwerk. Obelisk upamiętniający bohaterstwo żołnierzy armii podziemnej ufundowali mieszkańcy Poznania w 1982 roku. Stoi przy ulicy Estkowskiego, w pobliżu ul. Szyperskiej, na terenie dawnego portu rzecznego.

- 74 lata od tamtych wydarzeń chcemy dać świadectwo wdzięcznej pamięci Poznaniaków i oddać uczestnikom akcji Bollwerk zasłużoną cześć. - kontynuował Arkadiusz Stasica, wspominając ofiary prześladowań. W odwecie za spalenie magazynów, Gestapo straciło w Poznaniu i w Warszawie wielu Polaków, w tym wszystkich uczestników akcji "Bollwerk

Data dodania artykułu: 2016-02-21
Autor artykułu: www.poznan.pl
stat4u