SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ekologia i środowisko

Poseł Barbara Dziuk o technologii 5G

Nowa technologia  mobilna piątej generacji  czyli 5G budzi w Polsce sporo emocji. Istnieją już grupy protestu które straszą tym,że ta technologia zagraża zdrowiu i zyciu ludzi. Jak jest naprawdę?/POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI/


Trwa wygaszanie ogniska grypy ptaków na fermie indyków w Rościnie

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podziękował dziś wszystkim służbom za sprawne i szybkie działania w zwalczaniu ogniska ptasiej grypy na fermie indyków w Rościnie (powiat myśliborski). Podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podsumowano działania związane ze zwalczaniem wirusa.


Ptasia grypa na fermie indyków

Potwierdzono dziś wirus ptasiej grypy H5N8 na fermie indyków w miejscowości Rościn, w powiecie myśliborskim. Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Szczecinie, na fermie znajduje się 22 tys. 620 indyków. Od momentu stwierdzenia objawów padło już 600 sztuk. Obecność wirusa ptasiej grypy potwierdziły badania wykonane w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.


Komunikat w związku z wystąpieniem u ptactwa na terenie kraju ognisk grypy ptaków A/H5N8/

Z badań wynika, że wirus A/H5N8/, który wykryto w stadach drobiu hodowlanego na terenie województwa lubelskiego i wielkopolskiego jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie jest patogenny dla ludzi. W związku z tym, ryzyko zakażenia się człowieka tym wirusem praktycznie nie istnieje.


Ptasia grypa w Starym Uścimowie. „Teren ogniska zabezpieczony przez służby”

Dzisiaj rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia. Przygotowywane są transporty padłych zwierząt. Służby, łącznie z policją, są przygotowane do eskortowania transportu. Jest pełne zabezpieczenie. Cała akcja przebiega w sposób prawidłowy, zgodnie z procedurami, i daje nadzieję na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się zakażenia – podkreślił wojewoda lubelski Lech Sprawka odnosząc się do wystąpienia ogniska ptasiej grypy w Starym Uścimowie, w powiecie lubartowskim.


Spotkanie z przedstawicielami Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski spotkał się z przedstawicielami Dolnośląskiego Alarmu Smogowego Radosławem Gawlikiem oraz Krzysztofem Smolickim. Uczestnicy spotkania rozmawiali o stanie jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska.

Smogu jako zagrożeniu dla małych i dużych miejscowości oraz konieczności edukacji w tym zakresie.


Dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Maciejowicach

1 mln zł dotacji z rezerwy ogólnej budżetu państwa otrzymała gmina Maciejowice na rozbudowę oczyszczalni ścieków. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł i Wójt Gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski.


Wojewoda apeluje do hodowców świń ws. ASF

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z wykryciem pierwszego na terenie województwa (gmina Wolsztyn, Kębłowo) przypadku zakażenia wirusem ASF u padłego dzika na terenie leśnym. Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który przewodniczył dziś zespołowi, skierował do hodowców trzody specjalny apel.

Wojewoda spotkał się z młodymi ludźmi z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski spotkał się dziś z młodzieżą, która przyszła do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Niespodzianka w Afrykarium!

Kiedy w marcu tego roku sorkonosy czarno-rdzawe wprowadziły się do Afrykarium, nikt nie spodziewał się, że tak szybko pojawi się od nich potomstwo. Sukces ogromny, bo to mało poznany i rzadko spotykany w ogrodach zoologicznych gatunek. Można je oglądać w strefie Dżungli Kongo, między basenem krokodyli i manatów.

Wyjątkowa akcja w Zoo. Straż pożarna pomogła podnieść słonia

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym wiekowa już słonica afrykańska Katka po nocy nie mogła się podnieść z pozycji leżącej

ZOO Wrocław pomaga tygrysom!

Zarząd ZOO Wrocław podjął decyzję o przekazaniu na rzecz tygrysów z transportu zatrzymanego na granicy polsko-białoruskiej, pomocy finansowej w kwocie 20 000 zł.

Śródmieście Katowic sprzątane ciszej

Ładuje się w niecałe cztery godziny, może pracować osiem i jest całkowicie bezemisyjna. Do pracy na ulicach Katowic ruszyła dziś elektryczna zamiatarka. To pierwszy tego typu pojazd w taborze Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Katowicach. W połowie listopada dołączy do niej śmieciarka napędzana gazem ziemnym.

Oddaj telefon - ocal okapi

Telefony, GPSy czy palmtopy można oddać do recyklingu jak plastik, szkło czy papier. Dzięki temu realnie wpływamy na zmniejszenie popytu na rudy rzadkich metali, które są wykorzystywane do produkcji urządzeń mobilnych

Lemur koroniasty – jeden z najrzadszych i najbardziej zagrożonych gatunków

Można je spotkać w zaledwie 44 ogrodach zoologicznych na świecie. W naturze zamieszkują tylko niewielki teren w północnej części Madagaskaru – niedostępne, ostre jak brzytwa wapienne skały zwane tsingy. Jedyne w Polsce osobniki zamieszkały właśnie we wrocławskim zoo.

Jarmark Małopolski

Małopolska Hodowla Roślin Sp. z o.o. zorganizowała przed swoją siedzibą w Krakowie pierwszy Jarmark Małopolski. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Rządowy eko-ratunek dla Siemianowic Śląskich

Coraz bliżej do utylizacji niebezpiecznych i niepokojących całe Michałkowice (dzielnica Siemianowic Śląskich) odpadów, które w tym roku nielegalnie pozostawiono na terenie jednej z firm. OrlenEKO i Urząd Miasta Siemianowice podpisały dziś umowę, na mocy której miasto przekaże do likwidacji ponad trzy tysiące ton niebezpiecznych odpadów płynnych pozostawionych w naczepach ciężarowych oraz kilkusetmetrowej hali magazynowej

Katowice zamykają obieg

Fundacja WWF Polska i Miasto Katowice łączą siły, żeby wdrożyć w mieście ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Efektem wspólnych działań ma być plan pod roboczym tytułem „Katowice zamykają obieg”. Przedstawiciele Katowic i Fundacji WWF Polska podpisali w tej sprawie dzisiaj list intencyjny.

Poznaj Dobrą Żywność

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestawska była gościem uroczystej gali, podczas której wręczono znaki "Poznaj dobrą żywość".

Sytuacja po awarii kolektorów oczyszczalni Czajka

Służby, inspekcje i straże podległe Wojewodzie stale monitorują oraz kontrolują rzekę Wisłę na odcinku od Mostu Północnego w Warszawie do Płocka.

WYRZUCIŁ ODPADY – TRAFIŁ DO WIĘZIENIA

Policjanci z rewiru I dzielnicowych w Grudziądzu zatrzymali mężczyznę poszukiwanego listem gończym. 49-latek trafił w ręce policjantów w skutek podjętych czynności do zgłoszenia o dzikim wysypisku śmieciu, jakie pojawiło się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Sprawca trafił do więzienia. Policjanci w sprawie wyrzucenia odpadów skierują wniosek o ukaranie mężczyzny przez sąd za zanieczyszczenie miejsca publicznego.

Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wicewojewoda małopolski Zbigniew Starzec – w imieniu ministra środowiska Henryka Kowalczyka – wręczył dziś Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”. Otrzymali je członkowie Ligi Ochrony Przyrody.

Akcja szczepienia lisów wolno żyjących

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 18.09.-27.09.2019 r. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

Budowa alternatywnego rurociągu rozpocznie się niezwłocznie

W KPRM odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego. Władze rządowe i samorządowe rozmawiały o awarii w oczyszczalni "Czajka". W spotkaniu wziął udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Decyzje po zakończeniu sztabu kryzysowego w KPRM

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni "Czajka" - poinformował minister Michał Dworczyk po zakończeniu sztabu kryzysowego zwołanego przez szefa rządu w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków Czajka. Wzięli w nim udział m.in.: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceminister Anna Moskwa, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Szambo skaziło Wisłę-skutki mogą być katastrofalne

To największa katastrofa ekologiczna w powojennej Warszawie. Nie wiadomo narazie czy to wynik zaniedbań czy przypadkowe zdarzenie. Ale przy tak niskim stanie wód będzie to katastrofa dla wszystkich miast znajdujących się poniżej Warszawy. Prokuratura wszczęła już śledztwo.

Amerykanie pokochali projekty wrocławian!

Wrocławskie zoo po raz trzeci złożyło projekt w ramach WAZA Nature connect grant i po raz trzeci otrzymało dofinansowanie. Jednak tym razem wrocławianie chcą integrować i edukować rodziny w Laosie. Dlaczego? Bo wydaje się, że tylko zmieniając nastawienie ludzi tam, na miejscu można ocalić łuskowce, niedźwiedzie himalajskie, słonie, czy laotańskie szczury skalne. Amerykanie z Disney Found uznali, że to się może udać i mieli rację, bo efekty już widać!

Toksyczne rośliny na Mazowszu

Dochodzące do 3 metrów wysokości rośliny posiadające białe lub różowawe kwiaty podobne w budowie do kopru, oraz potężne liście - to cechy charakterystyczne bardzo toksycznych, niebezpiecznych i inwazyjnych roślin – Kaukaskich barszczy. Wywołują dotkliwe obrażenia układu oddechowego, oczu, zmiany skórne i wstrząs anafilaktyczny nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. Na terenie Mazowsza znajduje się przynajmniej 50 potwierdzonych miejsc, w których one rosną.

Państwowa Straż Łowiecka z wizytą u harcerzy

Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej w dniach 29 – 30 lipca i 5-6 sierpnia br. Spotkali się z harcerzami Mazowieckiej Chorągwi ZHP oraz dziećmi i młodzieżą wypoczywającymi w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie, w powiecie gostynińskim.

Wały na Wiśle idą do remontu. Stężyca będzie bezpieczniejsza

Jeszcze w tym roku Wody Polskie wyremontują 1,2 km obwałowań rzeki Wisły w Dolinie Stężyckiej. Koszt realizacji inwestycji to 5,2 mln zł. Przetarg jest już rozstrzygnięty i lada dzień powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą. Obiekt zostanie wykonany w technologii bliźniaczej do modernizacji wykonanej w latach poprzednich

8 milionowy gość w Afrykarium

Dzisiaj wrocławskie Afrykarium odwiedził 8-milionowy zwiedzający. Ta popularna atrakcja ma już pięć lat! 8-milionowym gościem Afrykarium okazał się Pan Kamil Staszek z rodziną – żoną Małgorzatą oraz synami Kacprem i Jakubem. Państwo Staszkowie przyjechali do Wrocławia z Koszalina na kilka dni, mając w planie m.in. zwiedzanie wrocławskiego zoo. Choć przyjechali z miejscowości oddalonej o ponad 500 km, zapowiadają, że na pewno tu powrócą. Jest motywacja, bo wrocławskie zoo obdarowało całą rodzinę rocznymi kartami wstępu. Gocie specjalni otrzymali również przewodnik po zoo i mapę, broszury edukacyjne dla dzieci oraz gadżety.

Susza na Opolszczyźnie

W miniony piątek, tj.19 lipca w Sali Lecha Kaczyńskiego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu odbyło się spotkanie z przedstawicielami gminnych komisji wojewody do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych, spowodowanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe.

Kijanki najbrzydszej żaby świata

Dla jednych żaba z Titicaca to najbrzydsza żaba na świecie, dla innych najpiękniejsza. Tak skrajne opinie gatunek ten zawdzięcza niezwykłemu wyglądowi skóry, której jest jakby dwa razy za dużo. To efekt przystosowania organizmu do trudnych warunków w jakich żyje, a jest to tylko jedno miejsce na kuli ziemskiej – południowoamerykańskie jezioro Titicaca. Niestety na skutek działalności człowieka żaby te są skrajnie zagrożone wyginięciem. Stąd hodowle zachowawcze w wyspecjalizowanych ogrodach zoologicznych. Jednym z nich jest wrocławskie zoo, gdzie zaledwie w 4 miesiące doczekano się przychówku – 80 kijanek.

Małe manule w ZOO Wrocław

Manule to jeden z najmniej poznanych gatunków kotowatych. W naturze bardzo trudno je zaobserwować, bo Matka Natura wyposażyła je w idealne instrumenty do bycia niewidocznymi. Właściwie nie wiadomo ile ich żyje w Azji. Wiadomo jednak, że ich liczebność spada co zaobserwowano m.in. na podstawie liczby pozostawianych śladów na śniegu. Padają ofiarą działalności człowieka – od utraty siedlisk po polowania. Ratunkiem mogłyby być hodowle w ogrodach zoologicznych, ale manule to bardzo wrażliwe koty i odchowanie młodych to wyzwanie. We wrocławskim zoo jednak się udało – odchowano 5 kociąt. To sukces hodowlany.

Gatunek, który przetrwał dzięki ogrodom zoologicznym

Kiedy w 1940 r. uznano daniele mezopotamskie za gatunek wymarły w środowisku naturalnym, wydawało się, że straciliśmy je bezpowrotnie. Jednak niemiecki hrabia Fritz Adam Hermann von Opel1 sfinansował ekspedycję, która na przełomie 1957-59 roku odnalazła 25 osobników. Dzisiaj na świecie żyje ich ponad 700, w tym 5 we wrocławskim zoo, gdzie stado powiększyło się właśnie o kolejnego osobnika.

Narodziny gibona białopoliczkowgo

Ich śpiew słyszalny jest w promieniu 3km od zoo, a śpiewają codziennie. W ten sposób gibony białopoliczkowe oznaczają teren i wzmacniają więzi w grupie. Obecnie śpiewają trójgłosem, ale w przyszłym roku, dołączy kolejny, bowiem 4 czerwca br. na świat przyszedł nowy członek rodziny. Gibony białopoliczkowe to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a ogrody zoologiczne prowadzą ich hodowle zachowawcze.

Pustułki coraz bardziej samodzielne

Młode sokoły, które wykluły sie w gnieździe, znajdującym się we wnęce budynku magistratu, wyjątkowo szybko rozpoczęły naukę latania. Przyczyną, prawdopodobnie są upały, które zniechęciły pustułki do dłuższego przebywania w gnieździe.

W Bogucinie promowano lokalną, zdrową żywność

Po raz drugi w Bogucinie Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Garbowska zorganizowali Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu. Celem przedsięwzięcia była promocja ważnych dla gospodarki regionu gałęzi produkcji rolno-spożywczej: miodu, mleka i wieprzowiny. W ramach promocji polskiej żywności można było spróbować lokalnych, tradycyjnych wyrobów oraz kulinariów i wypieków.

Kolejne miejsca nielegalnego demontażu pojazdów zlikwidowane

Po raz kolejny drony pomogły pracownikom Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w odkryciu miejsc nielegalnego demontażu pojazdów. Znajdowały się one w Mściszewicach (gm. Sulęczyno) i Żuławce Sztumskiej (gm. Dzierzgoń). Winni dostali mandat, karę administracyjną (30 tys. zł) i nakaz wstrzymania działalności.

Pożegnaliśmy niedźwiedzicę Cytrę

Dobiegło końca długoletnie życie naszej brunatnej niedźwiedzicy Cytry, która była jednym z najstarszych zwierząt gdańskiego ZOO

Śmierdzący diesel w Wejherowie

Szkoda, że Policja nie wyłapuje takich "ekologów na kółkach" Tak po Wejherowie jeździ dymiący jak z komina samochód marki Ford.

Ptasi Azyl i Paluch liczą na głosy!

Ptasi Azyl i Schronisko Na Paluchu startują w plebiscycie Grube Ryby. Miejskie ośrodki mają szansę uzyskać tytuł „Największe serce”, czyli nagrodę za niesienie pomocy potrzebującym. Sympatycy warszawskich placówek dla zwierząt mogą oddać swój głos do 3 czerwca.

Pierwsze pisklę przyszło na świat

Po kilku tygodniach wysiadywania jaj w gnieździe pustułek pojawił się nowy członek rodziny. Losy sokołów z Urzędu Miasta można śledzić w Internecie

"Światowy Dzień Pszczół - pszczoły wracają do lasu"

Piknik zorganizowany na Wyspie Słodowej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu. Dla mieszkańców przygotowano specjalne pokazy, gry i konkursy związane z ochroną środowiska. Wojewoda Dolnośląski towarzyszył dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i wiceprezesowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska podczas rozdawania nagród dla najmłodszych uczestników wydarzenia.

Święto kwitnącej truskawki

Nieopodal Opactwa Benedyktynów, na plantacji w Tyńcu, obchodzono dzisiaj Święto kwitnącej truskawki. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym i z udziałem wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oraz rektora Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Sadego.

Startuje V edycja akcji "Rower Pomaga" w Katowicach

Fundacja ekologiczna ARKA oraz Miasto Katowice zapraszają do kolejnej edycji akcji „Rower Pomaga”. Już po raz piąty zamieniamy rowerowe kilometry na wymarzone rowery dla dzieci.

Lepsza jakość powietrza dzięki naukowcom z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego

Wynalazcy nowoczesnego urządzenia ECO FRESH II do oczyszczania powietrza zostali obsypani nagrodami. Zdobyli cztery nagrody na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Bangkoku (Tajlandia) i trzy kolejne na Międzynarodowych Targach Technologicznych w Malezji. ECO FRESH II jest efektem współpracy zespołu prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego z firmą PHU Dytrych z Łodzi oraz Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi..

AKCJA SPRZĄTANIA WISŁY I SANU

Już po raz piąty odbyła się wiosenna akcja sprzątania Wisły i Sanu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez fundację Fundusz Lokalny SMK, operatora partnerstwa „Napędzani Wisłą”.

Rytel. Para Prezydencka zainaugurowała akcję sadzenia drzew

#sadziMY – to nazwa ogólnopolskiej akcji, którą na terenach zniszczonych przez nawałnicę zainaugurował dziś Prezydent RP. Andrzej Duda z żoną Agatą Korhauser - Dudą, w towarzystwie wojewody Dariusza Drelicha, sadzili drzewa w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

We wtorek (23 kwietnia br.) Straż Pożarna w całej Polsce wyjeżdżała do pożarów lasów 363 razy. Najwięcej z nich, bo 102 wybuchło na Mazowszu. Na większości obszarów Polski obowiązuje trzeci, czyli najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach.

Święta bez jaj! Protest ekologów.

Święta Wielkanocne kojarzą się głownie z jajkami w różnej postaci. Niewiele osób zdaje sobie J jednak sprawę w jaki sposób te jajka się produkuje. Często jest to produkcja przemysłowa w fatalnych dla kur warunkach. /Zobacz film z protestu ekologów/

Wrocławskie zoo ma nowego mieszkańca - nosorożca pancernego

Nowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego to samica nosorożca pancernego. W środę Maruszka (bo tak ma na imię) została przetransportowana do nas z Touroparc ZOO we Francji. Urocza pięciolatka już podbija serca opiekunów.

Nielegalne odpady wróciły do Wielkiej Brytanii

Blisko 2 tys. ton śmieci nielegalnie przywiezionych do Polski w 2017 r. trafiło z powrotem do Wielkiej Brytanii. Przeszło 90 transportów zmieszanych odpadów budowlanych oraz odpadów tworzyw sztucznych wywieziono z działki przy ul. Na Grobli 4 w Stargardzie, po interwencji policjantów, inspektorów ochrony środowiska z WIOŚ oraz pracowników stargardzkiego magistratu.

Urodził się złoty takin

12 marca we wrocławskim zoo przyszła na świat samica takina złotego, gatunku narażonego na wyginięcie. Ich hodowla zachowawcza prowadzona jest w 11 ogrodach zoologicznych, w tym w Tokio i San Diego.

Już 11,5 tysiąca pożarów traw w tym roku

Pożary traw stanowiły 1/3 wszystkich zeszłorocznych pożarów. Angażowano do nich wielu strażaków, którzy w tym czasie mogli reagować na inne zdarzenia, w których byli bardziej potrzebni – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w piątek (22 marca br.) podczas inauguracji kampanii "STOP pożarom traw".

Katowice podejmują śmieciowe wyzwanie

Katowice podejmują wyzwanie Trash Challenge i do udziału w nim zapraszają mieszkańców. Posprzątajmy wspólnie pięć miejsc w mieście, robiąc zdjęcie przed i po akcji. Na całym świecie ludzie sprzątają śmieci i się tym chwalą

Żaba afrodyzjak we Wrocławiu

Wrocławskie zoo zostało zaproszone do programu ochrony żaby z jeziora Titicaca – największej żaby wodnej świata, endemitu jeziora Titicaca na granicy Boliwii i Peru. Ciało tej żaby, wraz z nogami, osiąga długość 0,5 m, a masa ciała to nawet 1 kg.

Pangoliny i żądza pieniądza

Pangoliny to jedyne ssaki posiadające łuski, które stały się one ich przekleństwem. To jeden z najbardziej pożądanych pseudo medykamentów w ramach tzw. tradycyjnej medycyny chińskiej. Przez to stały się najczęściej przemycanymi zwierzętami na świecie

Rusza projekt "e-Puszcza

Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych". Będzie to najnowocześniejsze repozytorium naukowe w Polsce, z którego skorzystają użytkownicy na całym świecie. Na specjalnej platformie internetowej gromadzone będą dane i informacje dotyczące przyrody Puszczy Białowieskiej np. trójwymiarowe skany czaszek żubrów, unikalne okazy roślin, grzybów, owadów, a także specjalistyczne mapy czy materiały zarejestrowane przez wideo-pułapki. Z udostępnionej wiedzy czerpać będą mogli naukowcy i wszyscy miłośnicy przyrody, szczególnie pasjonaci Puszczy Białowieskiej.

Uwarunkowania rozwoju leśnictwa – szanse i zagrożenia

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się Narada Regionalna „Uwarunkowania rozwoju leśnictwa – szanse i zagrożenia” zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie.

Rekordowo mała liczba psów Na Paluchu

W warszawskim Schronisku Na Paluchu we wtorek, 12 lutego, padł nowy rekord - 648 psów to najniższy stan w historii placówki, choć od ponad roku przyjmowane są także czworonogi z Piaseczna i Góry Kalwarii.

Koniec wycinki na Mierzei Wiślanej

Pięć dni trwała wycinka drzew na Mierzei Wiślanej. Na oczyszczanym terenie powstać ma kanał żeglugowy w ramach programu "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022". - Dzisiaj po raz pierwszy możemy stanąć w jednym miejscu i zobaczyć Zalew Wiślany, i Zatokę Gdańską. To otwarcie Elbląga, ale nie tylko Elbląga, jako portu, ale również całego regionu wschodniego, aż na południe – podkreślił wojewoda Dariusz Drelich, który był dziś na Mierzei Wiślanej.

Kleszczak afrykański we Wrocławiu

Z przyjemnością zawiadamiamy, że w Afrykarium można podziwiać nowy gatunek ptaka – kleszczaka afrykańskiego. Ten średniej wielkości ptak już od początku swojego pobytu we wrocławskim ZOO wzbudza duże zainteresowanie

Oznakowany łabędź w Gdyni

Na gdyńskiej plaży pojawił się łabędź z opaską na szyi. Uspokajamy zaniepokojonych mieszkańców – to oznakowanie zakładane przez ornitologów. Ptak jest zdrowy, a plastikowa obroża służy do pozyskiwania cennych naukowych informacji.

Orzeł bielik powrócił nad dziką Wisłę

Bielik, który był rehabilitowany w Ptasim Azylu przy warszawskim zoo, wyfrunął na nadrzeczne łęgi. Ptak odzyskał sprawność po 11 miesiącach terapii. To już drugi orzeł w tym roku, który odzyskał siły, dzięki pomocy stołecznych weterynarzy i specjalistów.

Nowy mieszkaniec zoo - koczkodan górski

W Boże Narodzenie – 25.12.2018 r., przyszedł na świat koczkodan górski, jedenaste młode urodzone we Wrocławiu. Zwierzęta te pochodzą z Afryki, ale bardzo dobrze zaaklimatyzowały się w Polsce i śnieżna zima przynosi im dużą radość

To był jednak delfin-sensacyjne nagranie bije rekordy w sieci!

30 stycznia 2018 roku nasz reporter miał szczęście spotkać we Władysławowie pływającego delfina. Stacja Morska w Helu potwierdziła, że jest to delfin butlonosy co jest wielką rzadkością w Bałtyku./OBEJRZYJ NAGRANIE/

W woj. lubelskim rusza odstrzał dzików. Dlaczego jest potrzebny?

W sobotę, 12 stycznia br., rozpocznie się zaplanowany odstrzał dzików mający na celu zmniejszenie ich populacji na terenie województwa lubelskiego. Będzie on obejmował obszary, gdzie nie był prowadzony tzw. odstrzał sanitarny ze względu na zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń.

Sensacja we Władysławowie - przypłynął wieloryb

Sporą sensację w tym nadmorskim kurorcie wzbudził duży morski ssak który 30 grudnia przez kilka godzin pławił się w okolicach falochronu portowego./ZOBACZ FILM/

Katowice z największym w Polsce systemem monitorującym stan powietrza

Zakończono montaż pierwszej partii systemu czujników powietrza w ramach europejskiego projektu AWAIR. Będzie to największy tego typu system w Polsce, składający się z 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Unia Międzyparlamentarna przyjęła Rezolucję Końcową na spotkaniu ws. zmian klimatu w ramach COP24

Polska po raz czwarty sprawuje prezydencję COP i po raz trzeci w jest gospodarzem szczytu klimatycznego, który odbywa się w Katowicach.

Premier Mateusz Morawiecki na COP24

Z dumą i bez wahania mogę powiedzieć, że Polska jest jednym z liderów działań podejmowanych dla powstrzymania globalnego ocieplenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach. Prezes Rady Ministrów spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem i otworzył panel Global Climate Action. W trzecim dniu międzynarodowych obrad premier Morawiecki wziął także udział w panelu Deklaracja Driving Change Tohether – Partnerstwo na rzecz elektromobilności. Projekt ten to wspólna inicjatywa Polski i Wielkiej Brytanii, która ma łączyć państwa, regiony, miasta i organizacje pozarządowe w działaniach na rzecz elektromobilności. Szefowi rządu RP towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Zainaugurowano Szczyt Klimatyczny COP24

Wraz z wybiciem na zegarach godziny 10:00, zainaugurowano dzisiaj w Katowicach Szczyt Klimatyczny COP 24. W uroczystym otwarciu wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda wraz z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. W wydarzeniu uczestniczył także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Portmonetka - nowa mieszkanka wrocławskiego zoo

Na całym świecie żyje obecnie ponad 7 tys. żubrów, w tym w Polsce prawie 2 tys., z czego wolno żyjących jest 1 635 (zamieszkują głównie Puszczę Białowieską). Wszystkie one pochodzą od 12 osobników, a żubry nizinne (białowieskie) - od zaledwie 7.

Najmniejszy ssak świata we Wrocławiu!

W naszym zoo pojawił się nowy gatunek uważany za najmniejszego ssaka świata – ryjówka etruska. To zwierzę wielkości pudełka zapałek, niezły „żarłok” i „sprinter”.

Z jeziora Dąbie wyłowiono kraba, który pochodzi z Oceanu Atlantyckiego

Ma niebieski pancerz a jego łacińskie imię Callinectes sapidus tłumaczy się jako piękny i smaczny. W czwartek, 11 października z ujścia rzeki Duńczyca (jezioro Dąbie) wyciągnięty został z sieci rybackich Kalinek Błękitny - krab, który występuje głównie w Zatoce Meksykańskiej i zachodniej części Oceanu Atlantyckiego.

Patrol-18 w Dziwnowie

Ćwiczenia w ramach ogólnokrajowego systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu „Patrol-18”. Ćwiczenia z udziałem zachodniopomorskich służb ratowniczych i zarządzania kryzysowego odbyły się w środę (17.10.2018) w Dziwnowie.

Posiedzenie w sprawie Port Service

Dziś w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku odbyło się pierwsze posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. monitorowania wpływu działalności Port Service Sp. z o.o. na środowisko.

Likwidujemy min. tzw. "mafię śmieciową"

Wywiad z Pomorskim Inspektorem Ochrony Środowiska w Gdańsku Edytą Witka-Jeżewską. Rozmawiał Andrzej Ficek

Nowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak spotkał się z nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Pawłem Górskim. Rozmowa dotyczyła planów współpracy oraz realizacji wspólnych inicjatyw, m.in. projektu pn. „Eko-historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew”.

Program Czyste Powietrze to kolejna spełniona obietnica rządu

Ciepły dom, czyste powietrze oraz niższe rachunki to realna część naszego programu – powiedział Prezes Rady Ministrów podczas inauguracji rządowego programu Czyste Powietrze na spotkaniu z mieszkańcami Opoczna.

Zoo rozpoczyna zbiórkę żołędzi i orzechów

W warszawskim ogrodzie zoologicznym ruszyła zbiórka zapasów na zimę. Mieszkańcy proszeni są o przynoszenie orzechów włoskich, laskowych i żołędzi. W ramach podziękowania zoo obdarowuje bezpłatnymi wejściówkami

25-lecie Biebrzańskiego Parku Narodowego

W środę, w Goniądzu Biebrzański Park Narodowy obchodził jubileusz 25-lecia. Z tej okazji odbyła się uroczysta konferencja w której uczestniczyła wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz zaproszeni goście.

MILIONOWY GOŚĆ ODWIEDZIŁ ZOO

Wczoraj rano (czwartek, 16.08.) wrocławski ogród zoologiczny odwiedził milionowy gość w 2018 roku. Okazała się nim p. Lucyna, która przyjechała do zoo z Jeleniej Góry wraz z mężem i synem.

XII DZIEŃ ŻUBRA W LUTOWISKACH

Już po raz 12. w Lutowiskach obchodzono Dzień Żubra. Wydarzenie, w którym wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart było okazją do pokazania bogactwa bieszczadzkiej przyrody i promowania zagadnień związanych z jej ochroną.

Państwowa Straż Łowiecka: spotkania edukacyjne z harcerzami

Strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej 9 i 10 sierpnia br. przeprowadzili dla dzieci i młodzieży należących do Chorągwi Mazowieckiej ZHP spotkania edukacyjno – profilaktyczne. Odbywały się one w Stanicy Harcerskiej w Gorzewie, w powiecie gostynińskim.

Kolejny przypadek ASF w warmińskim

Jak poinformował Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz, 26 i 27 lipca 2018 r. krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, tj. Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, potwierdziło wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim

Sinice na gdyńskich kąpieliskach

Na kąpielisko Babie Doły wróciła czerwona flaga. Zakaz kąpieli wciąż obowiązuje także w Orłowie, Redłowie i Śródmieściu. Wszystko z powodu zakwitu sinic./Posłuchaj wypowiedzi posła Marcina Horały/

Wykluły się jedne z najrzadszych żółwi na świecie

Żółwie wężoszyje McCorda, zwane również chelodynami rotiańskimi, to jedne z najrzadszych żółwi na świecie. Szacuje się, że ich światowa populacja liczy obecnie 250 osobników. W Polsce dotychczas mieszkało ich 15, a spotkać je było można tylko w ogrodach zoologicznych w Warszawie i we Wrocławiu. Każde pojawienie się młodych to ogromny sukces hodowlany i szansa na przetrwanie gatunku, którego liczebność w naturze 17 lat temu wyniosła zaledwie 16 osobników.

Narodziny najgłośniejszej małpy Nowego Świata

Wyjec czarny to jeden z symboli Ameryki Południowej. Czczony był kiedyś jako bóstwo Majów, symbol pisarzy i rzeźbiarzy, ze względu na łagodność i spokojny tryb życia

Wymarły gatunek uratowany przez ogrody zoologiczne

Milu to jeden z najciekawszych gatunków zwierząt na świecie. Został odkryty przez Europejczyka, francuskiego jezuity - Armanda Davida, w XIX w, ale już wtedy był wymarły w środowisku naturalnym i żył tylko w ogrodach cesarza Chin. Dzisiejsza, całkowita populacja to ok. 2 000 osobników, którą odtworzono z zaledwie jedenastu. Narodziny samca we wrocławskim zoo to wzmocnienie dla mało licznej populacji tych pięknych jeleni.

Inwazja gupików na Warszawę

W najbliższy weekend, 14-15 lipca, w warszawskim ogrodzie zoologicznym będzie można zobaczyć ponad 100 akwariów z gupikami. Na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Gupików Par pojawią się niezwykłe okazy rybek z Europy, Azji i Oceanii.

Lasy Państwowe na ratunek cietrzewiom

Od 29 czerwca ośrodek hodowli cietrzewia w Nadleśnictwie Spychowo jest już oficjalnie otwarty. – Chwała Lasom Państwowym, że podjęły się ratowania tego gatunku – podkreślał dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.

Coraz większy tłok w gnieździe

Powiększyła się rodzina pustułek, która od lat zakłada gniazdo we wnęce muru Urzędu Miasta. Na świat przyszły właśnie trzy pisklęta. Życie ptaków można podglądać w Internecie.

Najmniejszy żółw świata jest we Wrocławiu

W maju zamieszkał w naszym zoo najmniejszy żółw lądowy świata – plamisty (Chersobius signatus). To piąty osobnik w Europie tego rzadkiego i zagrożonego wyginięciem endemitu z Afryki.

Wystawa zwierząt hodowlanych w Szepietowie

Do Szepietowa w ostatni weekend czerwca przyjechali hodowcy bydła z całej Polski, aby zaprezentować swoje osiągnięcia hodowlane, nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami z branżowcami. W wydarzeniu uczestniczyli minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda podlaski Jan Zabielski.

Czyste powietrze dla regionu

O wdrażaniu w województwie świętokrzyskim Programu Priorytetowego „Poprawa jakości powietrza – Część 2. Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” poinformowała wojewoda Agata Wojtyszek.

Dzień dobry w Światowym Dniu Żyrafy

Żyrafy to jedne z najbardziej rozpoznawalnych, lubianych gatunków zwierząt i niestety coraz bardziej zagrożone wyginięciem. Najbardziej zagrożona jest żyrafa nubijska. Jej liczebność w środowisku naturalnym, oszacowano na 2 645 osobników.

Susza wykańcza rolników!

Jak podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach najgorzej jest na Kaszubach, oraz Polesiu Lubelskim. /Obejrzyj film/

Składowiska odpadów pod lupą służb.

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przewodniczył doraźnemu posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W naradzie udział wzięli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, a także starosta krakowski i zastępca burmistrza Skawiny.

Wielkopolskie Targi Rolnicze „Sielinko 2018”

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w XXV Wielkopolskich Targach Rolniczych „Sielinko 2018” organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Na uczestników wydarzenia czekały liczne wystawy, konferencje oraz poletka demonstracyjne.

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza przewidzieliśmy około 130 mld zł

Na realizację programu związanego z ochroną powietrza, w tym termomodernizację, przewidziano około 130 mld zł. W ciągu 5-10 lat będziemy mieli w zauważalny sposób czystsze powietrze – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania porozumienia w sprawie realizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze.

Proekologiczna inwestycja w Starachowicach

W Starachowicach rozpoczynają się pracę przy modernizacji oczyszczalni ścieków. W spotkaniu dotyczącym zakresu przeprowadzonych prac uczestniczyła wojewoda Agata Wojtyszek.

Coś na ochłodę znad morza.

Afrykańskie upały nad Polską zaczynają doskwierać szczególnie tym którzy nie mogą się wylegiwać na morskich plażach. Dlatego przypominamy jak wygląda prawdziwa zima./Galeria zdjęć i film/

Będą opryski na komary i kleszcze w Katowicach

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców ponownie zostaną przeprowadzone opryski na komary i kleszcze w Katowicach. Działania obecnie są przygotowywane, tak by opryski przeprowadzić w najbliższych tygodniach. Wykonawca deklaruje zdolność do wykonania oprysku do połowy czerwca, jednak bardzo dużą rolę będą odgrywać tu warunki atmosferyczne - kilka następujących po sobie nocy bez deszczu.

Skrzydlaci rezydenci wrócili do Szczecina

Para pustułek, która od lat w okresie wiosenno-letnim zakłada gniazdo we wnęce muru Urzędu Miasta, od kilku dni znów gości na dziedzińcu magistratu. Ptaki można podglądać w Internecie.

Rozbudowa Odrarium we Wrocławiu

Prawie 1000 metrów kwadratowych z basenem o pojemności 100 000 litrów wody, to nowy wybieg dla zagrożonego, rodzimego gatunku – wydry europejskiej. Powstaje on we wrocławskim zoo w ramach rozbudowy Odrarium i dofinansowania ze środków EFRR, w ramach RPO WD  2014-2020. Inwestycja ma zostać oddana do użytku pod koniec 2018 roku

Międzynarodowy Dzień Żółwia w powiecie garwolińskim

23 maja obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia. Z tej okazji w Miętnem w powiecie garwolińskim odbyło się spotkanie poświęcone ochronie żółwi błotnych. W wydarzeniu tym uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Ćwiczenia pk. „LASY 2018” – Nadleśnictwo Jędrzejów

21 maja 2018 roku w okolicach miejscowości Rudki w powiecie jędrzejowskim przeprowadzone zostały ćwiczenia ratownicze odwodów operacyjnych pk. „LASY 2018”. Manewry te były kolejnymi z cyklu niezapowiedzianych ćwiczeń realizowanych na polecenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a za ich organizację, przeprowadzenie oraz ocenę odpowiadali oficerowie pełniący służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Doktorant ze Śląska rzuca wyzwanie smogowi

Smog. Podtruwa i zabija – nawet (jak twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia) ponad czterdzieści tysięcy Polaków rocznie. To tylko zgony. A są przecież jeszcze choroby chroniczne takie jak astma. Polskie powietrze od lat jest najbardziej zanieczyszczone w Europie. Od lat również alarmuje o tym Najwyższa Izba Kontroli. Wyzwanie smogowi rzuca nie tylko rząd, ale również pewien doktorant ze Śląska.

Osobliwy torbacz z Indonezji we Wrocławiu

We wrocławskim zoo po raz pierwszy urodził się kuskus niedźwiedzi. Jest to gatunek endemiczny, zamieszkujący tylko jedną indonezyjską wyspę - Celebes. Jego hodowlę zachowawczą prowadzą zaledwie cztery ogrody zoologiczne na świecie, w tym właśnie wrocławski. To sensacyjne narodziny, bo kuskus to gatunek mało poznany, więc niezmiernie trudny w hodowli.

Awaria przepompowni na Ołowiance

Szacuje się, że do Motławy zrzucono do tej pory 50-60 tysięcy metrów sześciennych ścieków komunalnych. Nadal, choć w mniejszym stopniu, nieczystości są kierowane do rzeki. Dziś sytuację na miejscu sprawdzał wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Towarzyszył mu wojewoda Dariusz Drelich i szefowie służb wchodzących w skład wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Bolita południowy zamieszkał we Wrocławiu

Pamiętacie jak w zeszłym roku, na początku czerwca, prezentowaliśmy Wam miesięcznego wówczas Spocka? To mały pancernik południowy, którego odchowywał nasz pracownik, Pan Andrzej Miozga - kierownik sekcji małych ssaków.

Apelujemy o pomoc dla pingwinów

W Światowym Dniu Pingwina uczulamy na potrzeby tych przesympatycznych nielotów – pingwinów przylądkowych. Po tym jak człowiek zgotował im okropny los, odbierając pokarm, inni ludzie desperacko próbują im pomóc

Pomóż ratować żółwie z Madagaskaru

W ostatnich dniach na Madagaskarze udaremniono jeden z największych przemytów na świecie. Skonfiskowano ponad 11 000 żółwi promienistych – gatunku endemicznego dla tej wyspy, przez co niezwykle cennego.

Weszła w życie ustawa o zwiększeniu ochrony prawnej zwierząt

Od dziś (19 kwietnia 2018 r.) obowiązują przepisy ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz w Kodeksie karnym pozwoli przeciwdziałać takim brutalnym zachowaniom.

Doprawdy trudno leśników zrozumieć!

Dzisiaj 17 kwietnia 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł ,że polscy leśnicy złamali unijne prawo i nie chronili dostatecznie siedlisk cennych owadów i ptaków w Puszczy Białowieskiej przy okazji zwalczania kornika drukarza.

Do Gdańska zawitała wreszcie wiosna... ruszyły płazy!

Jak co roku wraz z ociepleniem płazy rozpoczynają okres godowy i ruszają do pobliskich zbiorników wodnych. Na początku kwietnia pojawiły się już pierwsze sztuki. - Apelujemy do mieszkańców Gdańska, aby zwracali uwagę na płazy, wędrujące po drogach, aby umożliwić im bezpieczne przejście na drugą stronę jezdni – tłumaczy Marcin Tryksza z gdańskiego magistratu.

Nowi mieszkańcy zoo - lemury katta

We wrocławskim zoo zapanowała radość, bo na świat przyszło aż sześć lemurów katta. To przedstawiciele unikatów przyrodniczych, występujących tylko na Madagaskarze, zagrożonych wyginięciem. Ich sytuacja w środowisku naturalnym jest dramatyczna.

Sarna umierała w męczarniach

Myśliwi nie mają ostatnio dobrej passy. Nawet ustawę ostatnio im Sejm uwalił a prezydent podpisał. Przedstawiamy jeden z przykładów. Ta sarna prawdopodobnie została postrzelona przez myśliwego. Znalazł ją przypadkowy turysta. /Zobacz film - drastyczny/

ŚWIĘTA BEZ JAJ !!!

Mało który konsument kurzych jaj zdaje sobie sprawę jak męczy się kury nioski w przemysłowym chowie. Dlatego ekolodzy i wolontariusze starają się uświadamiać społeczeństwo co można z tym zrobić./Posłuchaj/

Odstrzał dzików przynosi efekty

Odstrzał planowy i sanitarny dzików zaczyna przynosić efekty. Według danych ogłaszanych przez Główny Urząd Statystyczny w publikacjach periodyku „Leśnictwo” za lata 2016-2017, odstrzelono w tych latach w Polsce 39 671 szt.

Sensacja we wrocławskim zoo

Na świat przyszedł manat! Manaty to jedne z najrzadszych, zagrożonych wyginięciem zwierząt, których hodowlę zachowawczą prowadzą ogrody zoologiczne. Można je spotkać w zaledwie 19 ogrodach na świecie, w tym w 10 w Europie. Narodziny każdego cielaka to święto, bo to kolejny krok pozwalający zapewnić przetrwanie tego gatunku

OKONIE I MAŁŻE PILNUJĄ ŁÓDZKIEJ WODY

Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże.70 ryb i 56 małży kończy właśnie trzymiesięczną „pracę” w łódzkich wodociągach. Wrócą teraz do swojego naturalnego środowiska.

Nowa mieszkanka wrocławskiego zoo

26 lutego 2018 r. przyszła na świat siostra Elvisa, Eminema, Lenona, Limahla i Loreen

Nowi mieszkańcy wrocławskiego zoo

Pod koniec stycznia wydawało nam się, że zwierzęta zapadły w sen zimowy i do wiosny nie mamy co liczyć na pojawienie się maluchów. Tym czasem zaczęło się nieśmiało, od legwaników błękitnych, potem pojawiły się gundie, dalej tapir anta - Sara i bantang – Saga.

Nie taka zwykła krowa

19 lutego na świat przyszła urocza Saga, przedstawicielka bantengów – azjatyckiego bydła. Nie jest to jednak zwykła krowa, a gatunek zagrożony wyginięciem, który dał początek gatunkom hodowlanym.

Premier Mateusz Morawiecki o rządowym programie termomodernizacji

„Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu” – powiedział szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej walce ze smogiem w KPRM.

ZAGROŻONY UNIKAT Z ARGENTYNY

Pod koniec stycznia przyjechały do wrocławskiego zoo cztery osobniki żółwia argentyńskiego (Geochelone chilensis). Stanowią one prawie 70% europejskiej populacji tego gatunku, bo pozostałe dwa osobniki mieszkają w Barcelonie (Hiszpania) i Haugesund (Norwegia). Żółwie te należą do szczególnie zagrożonych w środowisku naturalnym, więc pracownicy zoo dwoją się i troją, by zapewnić nowym mieszkańcom jak najlepsze warunki.

Urodził się tapir anta

31 stycznia przyszedł na świat we wrocławskim zoo przedstawiciel kolejnego, zagrożonego gatunku - tapir anta. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ to gatunek parasolowy w środowisku naturalnym, czyli taki, od którego zależy funkcjonowanie całego ekosystemu. Tymczasem populacja tych zwierząt zmniejsza się w drastycznym tempie.

Żurawi błąd natury ?

Już 14 stycznia 2018 roku przyleciały żurawie na łąki k. Redy. Stado liczyło wtedy kilkadziesiąt sztuk. Zamiast wiosny żurawie przyniosły zimę ze zgubą dla siebie./Zobacz film/

Trójmiejski Park Krajobrazowy – chrońmy jego piękno

Pokazuje jego niezaprzeczalne piękno, bogactwo fauny i flory i to, jak łatwo można je stracić przez nieodpowiedzialne działania. To apel do nas wszystkich - mieszkańców aglomeracji trójmiejskiej, turystów, samorządowców, urzędników, leśników… Warto zobaczyć ten krótki film

Stop przemocy wobec zwierząt !

Sejm RP uchwalił 26 stycznia ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na liczne przypadki znęcania się nad zwierzętami oraz szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. Pakiet zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz w Kodeksie karnym pozwoli przeciwdziałać takim brutalnym zachowaniom.

Wiosna 2018 r zaczęła się w styczniu

14 stycznia 2018 roku na łąkach w Mości Błotach k. Redy woj. pomorskie pojawiły się żurawie czyli pierwszy zwiastun wiosny.

Przywrócić do życia. Posłowie o rewitalizacji terenów poprzemysłowych

Rewitalizacji terenów poprzemysłowych Zakładów Chemicznych „Tarnowskie Góry” w likwidacji poświęcone było posiedzenie wyjazdowe Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w województwie śląskim. W poselskich obradach w Tarnowskich Górach uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek oraz główny inspektor ochrony środowiska Marek Haliniak. W spotkaniu wziął także udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Hubertus - święto myśliwych

Myśliwi, leśnicy i jeźdźcy konni spotkali się w Kolembrodach na corocznym święcie Hubertus, które poświęcone jest ich wspólnemu patronowi, św. Hubertowi. Gościem honorowym na tegorocznych obchodach był wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Suszek - obraz po katastrofie

Tak - 24 września 2017 roku - wyglądał las w okolicy wsi Suszek gdzie zginęly dwie harcerki podczas niespotykanej nigdy wcześniej nawałnicy która miała miejsce 11 sierpnia./Galeria zdjęć i film/

O znaczeniu Lasów Państwowych i pracy leśników

Regionalna Narada Leśników oraz Święto Lasów to doskonałe okazje, by przypomnieć o znaczeniu Lasów Państwowych oraz roli służby, jaką pełnią leśnicy.

Kto zyska, a kto straci?

1 września w województwie śląskim zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa. W lipcu podobny dokument wszedł w życie w Małopolsce. W ocenie Polskiej Grupy Górniczej uchwały samorządów wyeliminują z rynku ok. 2,5 mln ton węgla produkowanego w polskich kopalniach. Tę lukę zapełni surowiec z importu.

25. rocznica wielkiego pożaru

9 tys. hektarów lasu, ponad 10 tys. ludzi walczących z ogniem i 2 strażaków, którzy podczas akcji gaśniczej stracili życie – to bilans największego pożaru w powojennej Polsce, który miał miejsce ćwierć wieku temu w okolicach Kuźni Raciborskiej.

Pustułki wyfrunęły z gniazda

Nieco szybciej niż w ubiegłych latach, bo po trzydziestu dniach od narodzin młode sokoły na dobre opuściły gniazdo na trzecim piętrze Urzędu Miasta. Teraz uczą się samodzielnie polować.

„Bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów”

-Ta wystawa przybliża nas do przekonania, że lasy podkarpackie Bieszczadów, Beskidów, Beskidu Niskiego, Pogórzy są najbogatszymi przyrodniczo lasami w Europie – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając wystawę „Bogactwo przyrodnicze lasów Podkarpacia i Bieszczadów”.

Przedstawiciele ONZ wybrali – Szczyt Klimatyczny 2018 odbędzie się w Katowicach!

Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24) w grudniu 2018 roku odbędzie się w Katowicach – zapowiedzieli dziś na konferencji prasowej Jan Szyszko, Minister Środowiska oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic. Prezydent Marcin Krupa podkreślał, że to doskonała wiadomość nie tylko dla Katowic, ale także dla wszystkich mieszkańców całej powstającej ponad dwumilionowej metropolii. W opinii specjalistów najsilniejszym kontrkandydatem stolicy woj. śląskiego był Gdańsk.

Gospodarka leśna nie polega na bezmyślnym wycinaniu lasu !

Racjonalna, zrównoważona gospodarka leśna polega na takich działaniach w ciągu kolejnych dziesięcioleci, aby nie pogorszyć stanu lasu -wywiad z Dyrektorem Regionalnym Lasów Państwowych w Gdańsku Adamem Kwiatkowskim-rozmawiał Andrzej Ficek

Tydzień Akcji dla Świata bez Czarnobyla i Fukushimy

Fundacja Sedlaka wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w ramach Tygodnia Akcji dla Świata bez Czarnobyla i Fukushimy zorganizowały 22 kwietnia spotkanie z likwidatorem skutków i świadkiem katastrofy nuklearnej w Czarnobylu i IV koncert Dla przyszłości w 31. rocznicę Czarnobyla.

Kraków włącza się do projektu PGE e-Mobility

PGE rozszerza pilotażowy projekt „e-Mobility” o kolejną lokalizację – aglomerację krakowską. 13 kwietnia został podpisany list intencyjny pomiędzy PGE Polską Grupą Energetyczną i Wojewodą Małopolskim dotyczący współpracy przy rozwijaniu infrastruktury ładowania oraz tworzenia systemu zachęcającego podmioty publiczne i prywatne do korzystania z pojazdów elektrycznych.

ŚWIĘTA BEZ JAJ !!! PROTEST W GDAŃSKU !!

W dniu 8 kwietnia 2017 roku pod Neptunem na Długim Targu można było spotkać zwolenników weganizmu którzy protestowali przeciwko męczeniu kur które zmuszane są do produkcji jajek !/Posłuchaj wypowiedzi/

ŚWIĘTA BEZ JAJ !!! Protest ekologów w Gdańsku !!!

Niedawno w Gdańsku przed Fontanną Neptuna protestowali zwolennicy weganizmu namawiając przechodniów do zaprzestania spożywania jaj kurzych. /Posłuchaj argumentów - FILM/

Oddychaj powietrzem!

Na katowickim rynku zorganizowano 21 marca akcję na rzecz walki ze smogiem pod hasłem „Oddychaj Powietrzem”. Edukacyjno-ekologiczne wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, także do tych najmłodszych.

Najlepszy drwal roku

10 marca w Nadleśnictwie Spychowo odbyło się VIII Święto Drwala 13 pilarzy stanęło do walki o złotą siekierę nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. Była to już ósma edycja zawodów, w których udział biorą zakłady usług leśnych wykonujące prace na terenie Nadleśnictwa Spychowo. Jest to jedyna okazja w regionie, by naocznie zobaczyć, z jakimi zadaniami na codzień mają do czynienia pilarze i jakimi umiejętnościami muszą się wykazać.

Nie spalajmy odpadów

Co prawda w Pomorskiem nie dochodzi do przekraczania poziomów alarmowych ale nie oznacza to, że sytuacja jest zadowalająca. Zdarzają się przekroczenia poziomu dopuszczalnego średniodobowego pyłu PM10. Główną ich przyczyną jest tzw. niska emisja, która ma ścisły związek z zanieczyszczeniami „płynącymi” z indywidualnych, przestarzałych i nieefektywnych pieców grzewczych

Rada Gospodarcza popiera budowę ekociepłowni

Kolejny ważny głos za powstaniem w Olsztynie nowego źródła ciepła. Obiekt ma powstać przy ul. Lubelskiej i zapewnić mieszkańcom stolicy regionu ekologiczne ogrzewanie.

Ekologiczne święto na Podkarpaciu

Już po raz dziesiąty wystawcy, producenci i wytwórcy żywności ekologicznej prezentują swoje produkty i wyroby na Ekogali – międzynarodowych targach produktów i żywności wysokiej jakości. Na wielkich przestrzeniach Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce stanęło ponad 120 stoisk.

Łódź dla PSR w Kruszwicy

Będzie służyła do patrolowania wód jeziora Gopło. Dzięki niej funkcjonariusze skuteczniej rozprawią się z kłusownikami i naruszającymi przepisy o ochronie przyrody. Łódź dla Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy przekazał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczy w XVII posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska w Warszawie. Podczas wizyty w stolicy wojewoda spotkał się również z Podsekretarzem Stanu MSWiA Sebastianem Chwałkiem.

W Sejmie o zrównoważonym rozwoju i encyklice papieża Franciszka

15 października w Sejmie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si’”. Marszałek Marek Kuchciński, który otworzył spotkanie, podkreślił jego wagę powtarzając za papieżem Franciszkiem, że troska o środowisko oraz ochronę stworzenia ma wymiar społeczny. - Zrównoważony rozwój to szansa na innowacyjność w zakresie nowych technologii, jak też na regenerację zasobów przyrodniczych, które mogą służyć człowiekowi - powiedział Marek Kuchciński.

Wizyta Wiceministra Środowiska na Dolnym Śląsku

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak towarzyszył dziś Wiceministrowi Środowiska Mariuszowi Gajdzie podczas jego pobytu na Dolnym Śląsku. Wizyta rozpoczęła się uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej poświęconej śp. Tadeuszowi Kosteckiemu, byłemu pracownikowi dyrekcji, pierwszej ofiary Stanu Wojennego.

Święto regionalnych pszczelarzy

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył w niedzielę w Kruszwicy w obchodach Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza.

Wicewojewoda rozmawia o przeciwdziałaniu ASF

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk spotkał się z prof. dr hab. Zygmuntem Pejsakiem – lekarzem weterynarii, specjalistą chorób świń, kierownikiem Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji odnośnie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie lubelskim. W spotkaniu uczestniczył również lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Gąski bez elektrowni atomowej

Wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania wygasił dziś decyzję o wskazaniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej w Gąskach.

Zgoda na budowę zbiornika wodnego Miejska Górka  

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał dziś zgodę na realizację inwestycji przeciwpowodziowej pn.: „Budowa zbiornika wodnego Miejska Górka”.  

Kolejny sukces łódzkiego ZOO - wykluły się kazuary hełmiaste!

Pod koniec maja (23-26), w łódzkim ogrodzie zoologicznym wykluły się 3 kazuary hełmiaste. Na chwilę obecną w Europie nie ma innych młodych kazuarów i jest to dla ZOO ogromny sukces hodowlany. Ostatni raz w łódzkim ogrodzie kazuar wykluł się w 2014 roku i był jednym z 6-ciu wyklutych na świecie

Nowe łapki dla kotki

Łatka ma niespełna 3 lata. Jesienią zeszłego roku, podczas spaceru, uległa wypadkowi. Nie wiadomo, co dokładnie się stało, ale kotka wróciła do domu ze zmiażdżonymi tylnymi łapkami. Stopy trzeba było amputować. Od tej pory ma problemy z poruszaniem się.

Od elektryka do fotowoltaika.

Codziennie możemy uczyć się czegoś nowego. Na przykład nowych słów. Niektóre są bardzo dziwne, brzmią obco i z niczym nie możemy ich skojarzyć. Dzisiaj takim słowem była dla mnie „fotowoltaika”.

Pól tysiąca Dzieci dla środowiska

Prawie pół tysiąca dzieci wzięło udział w projekcie Urzędu Miejskiego Wrocławia – Dzieci dla Środowiska. To druga odsłona spektakli i warsztatów dla dzieci, podczas których przez zabawę uczą się dbać o środowisko.

Ratunek dla Puszczy Białowieskiej

Minister Elżbieta Witek i prof. Janusz Sowa przedstawili efekty prac ekspertów z Rady Naukowej Leśnictwa (RNL) dotyczące przyszłości Puszczy Białowieskiej. Dzisiaj mamy martwy las – zaznaczył przewodniczący Rady prof. Janusz Sowa. Wyjściem jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika – dodał.

Jak co roku – pomagamy gdańskim żabom!

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. Od dziś w Gdańsku czynnie chronimy płazy, przenosząc je w bezpieczne miejsca.

Stowarzyszenia walczą z wiatrakami

27 lutego 2016 r. w Starym Jarosławiu (gmina Darłowo) odbyło się spotkanie zwołane z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Mieszkańców Gminy Darłowo oraz Stowarzyszenia Społeczna Grupa Inicjatywna. Dyskutowano na nim min. o nadużyciach władzy w procesie lokalizacji farm wiatrowych a udział wzięło ponad 100 osób z całej Polski.

Godzina dla Ziemi i wilka w Krakowie

Tegoroczny finał międzynarodowej akcji Godzina dla Ziemi odbędzie się 19 marca. Ta wyjątkowa akcja społeczna, która każdego roku jednoczy miliony ludzi w ponad 170 krajach na całym świecie odbędzie się pod hasłem „Godzina dla wilka. Bądź głosem, tych którzy go nie mają”.

Otwarcie spalarni w Białymstoku

We wtorek, 9 lutego, odbyło się otwarcie nowo wybudowanego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. To jedna z największych i najnowocześniejszych inwestycji w województwie podlaskim. Oprócz unieszkodliwiania odpadów wyprodukuje energię elektryczną i cieplną

W zoo będzie można nakarmić zwierzęta

Poznańskie zoo coraz atrakcyjniejsze dla zwiedzających. Co weekend, pod czujnym okiem opiekunów, będzie można nakarmić m.in. jaszczurki, warany, żółwie czy węże. Zwierzęta otrzymają również specjalne smakołyki z okazji swoich urodzin

Pomoc dla kotów wolno żyjących

W Warszawie bytuje około 30 000 kotów wolno żyjących. Właśnie została podpisana umowa na zakup blisko 260 ton karmy, która posłuży ich dokarmianiu w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Koty poza jedzeniem potrzebują też pomocy mieszkańców. Szczególnie w okresie zimowym.

Życie spędziły w betonowych klatkach. Teraz znajdą azyl w Poznaniu

Dyrektor Ogrodu Zoologicznego, Ewa Zgrabczyńska, podpisała umowę w sprawie przekazania 4 zwierząt do azylu dla niedźwiedzi. Do Poznania trafią one z zoo w Braniewie.

Społeczni obserwatorzy środowiska na start!

Ktoś pali śmieciami w przydomowym piecu, spuszcza ścieki do jeziora lub niszczy zieleń? O wszystkich takich działaniach będzie można znacznie łatwiej powiadomić odpowiednie służby dzięki "Społecznemu Obserwatorium Środowiska".

To był zielony rok w Warszawie

Warszawa jest już oficjalnym kandydatem do tytułu „Zielonej stolicy Europy”. Aspiracje stolicy do miana zielonej przekładają się na całoroczne działania Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy. Oto kilka przykładów z 2015 roku.

Kup domek dla jeża! Wesprzyj krakowskie środowisko naturalne!

Zarząd Zieleni Miejskiej szuka firm, które zasponsorują krakowskie środowisko naturalne. Do wyboru: domki dla jeży, zielone ekrany i wiele innych ważnych dla zielonego Krakowa elementów. Wykupując wybrany pakiet sponsorski wspieramy jakość zieleni w naszym mieście. To też przykład działania prospołecznego na rzecz wszystkich mieszkańców.

Wilki dotarły do Wejherowa

W ostatnim czasie obserwuje się migrację wilków w całym województwie pomorskim. Pojawiały się one w okolicach Łeby, Lęborka i nadmorskiej Białogóry w gm. Krokowa. W ostatni weekend widziane były w Puszczy Darżlubskiej pomiędzy Redą a Wejherowem. Jeden z czytelników przesłał nam zdjęcia wilczych tropów.

Kraków ma już sześć stacji do monitorowania powietrza

Działa już kolejna stacja do monitoringu powietrza. Urządzenie nadaje z os. Piastów w Nowej Hucie. Bieżące dane na stronie WIOŚ monitoring.krakow.pios.gov.pl.

Krakowa nie ma wśród najbardziej rakotwórczych miast

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował raport przedstawiający zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach rakotwórczymi i mutagennymi pierwiastkami. W stawce 15 miast nie ma Krakowa

Wypalanie traw jest niebezpieczne, nieopłacalne, szkodliwe i karalne!

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Zagrożeniem dla i przyrody i ludzi jest, utrata dopłat bezpośrednich dla rolników oraz częste angażowanie sił straży pożarnej, której pomoc często może być potrzebna w innych sytuacjach. Są to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw.

Jakość powietrza w Krakowie poprawia się

Średnie stężenie pyłu PM10 z ostatnich 8 godzin (0.00 – 08.00), ze wszystkich stacji pomiarowych w Krakowie wyniosło 59,38 μg/m3

Imiona dla pand - poszukiwane!

Jacek, Wacek i Pankracek? A może Atos, Portos i Aramis? - poznaniacy mogą już przesyłać swoje pomysły na imiona dla nowych lokatorów Zoo. Pandy małe czekają na liczne propozycje!

Eko Odkrywcy są z Olsztyna

Tegoroczna edycja akcji Eko Odkrywcy już za nami. Wśród najlepszych znalazły się także dzieci z naszego miasta. Konkurs Eko Odkrywcy organizowany jest od trzech lat. Jego cel to przede wszystkim kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Biorą w nim udział szkoły, przedszkola, placówki oświatowe i wychowawcze oraz organizacje pozarządowe.

Darmowa komunikacja gdy smog

Uchwała o wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej w przypadku dużego zanieczyszczenia powietrza w Krakowie weszła w życie 26 grudnia 2015 r. Gdy poziom stężenia pyłu PM10 we wszystkich stacjach monitorujących zanieczyszczenie powietrza w Krakowie przekroczy 150 µg/m3 (lub w jednej stacji 200 µg/m3), będzie decyzja o darmowej komunikacji miejskiej.

Tak wyglądała kiedyś ZIMA!

Klimat niewątpliwie się ociepla co ma zapewne i dobre strony. Ale jednak sentyment dla prawdziwej zimy w narodzie pozostał. Publikujemy więc zdjęcia z naszego archiwum!/ZOBACZ/

Łódź dla jerzyków, jerzyki dla Łodzi

W fasadę zabytkowej łódzkiej willi przy al. Kościuszki 19 wkomponowane zostaną budki lęgowe dla jerzyków. Pożyteczne ptaki znajdą schronienie w detalach architektonicznych także innych kamienic, odnawianych w ramach programu rewitalizacji Łodzi. Dzięki temu niezwykle czyste ptaki (nie brudzące wokół gniazd i żywiące się owadami) powrócą w miejski krajobraz centrum

Zielony Patrol z nagrodą ministra

Laureaci tegorocznego konkursu „Zielone Miasta - w stronę przyszłości!”, wśród nich Kielce, otrzymali od wiceministra środowiska statuetki za najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska. Nagrodą dla zwycięskich miast był także udział w wizycie studyjnej w jednym z trzech ośrodków europejskich: Ljubljanie, Nantes lub Nijmegen - finalistach konkursu Komisji Europejskiej "Zielona Stolica Europy".

Co słychać w warszawskich lasach?

Gdzie prowadzone są odłowy dzików? Dlaczego wycina się drzewa w warszawskich lasach? Dla kogo są zajęcia prowadzone w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej? Na wszystkie te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w krótkich filmach prezentujących działalność Lasów Miejskich-Warszawa

Lwia rodzina się powiększa!

W gdańskim zoo na świat przyszły kolejne lwiątka, dokładniej trzy – dwie samiczki i jeden samczyk. – Matka – lwica Toschibinda i jej maleństwa czują się dobrze – informuje dyrektor ogrodu Michał Targowski.

Dotacja na wymianę ogrzewania

W piątek (4.12) podpisano umowę na realizację programu KAWKA II. Podczas spotkania przedstawiono także informacje o naborze wniosków do kolejnej edycji programu - KAWKA III. W dzisiejszej konferencji uczestniczyła zastępca prezydenta Anna Mackiewicz, Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, prezes Administracji Domów Miejskich Cezary Domachowski oraz Skarbnik Miasta Piotr Tomaszewski.

Umowa podpisana - niedźwiedziarnia do rozbudowy

Budowa drugiego etapu azylu dla niedźwiedzi w poznańskim zoo i przyjęcie kolejnych podopiecznych, tym razem z Braniewa - Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania, podpisał aneks do umowy z fundacją Vier Pfoten na realizację rozbudowy niedźwiedziarni.

Czy ryś Gabryś z łódzkiego ZOO pomoże w przywróceniu populacji rysi na Pomorzu?

Ryś Gabryś od dnia swoich urodzin wzbudzał ogromne zainteresowanie zarówno wśród opiekunów, jak i zwiedzających. Nic dziwnego, bo to pierwszy ryś urodzony w łódzkim ZOO, a liczba osobników żyjących na wolności w Polsce wynosi zaledwie 200 szt. Jego narodziny oraz doskonałe pochodzenie zostały dostrzeżone również w Polsce i nasz ryś ma szansę, jako jedyny samiec, zakwalifikować się do projektu reintrodukcji

O smogu z dyrektorami szkół

W czwartek (26 listopada) przedstawiciele władz miasta spotkali się z dyrektorami krakowskich szkół w małej hali TAURON Arenie Kraków. W spotkaniu uczestniczyli Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Katarzyna Cięciak, Doradca Prezydenta ds. jakości powietrza Witold Śmiałek oraz Anna Prokop-Staszecka, radna miasta Krakowa i dyrektor Szpitala Jana Pawła II w Krakowie.

I miejsce dla Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej za rok 2015.

Wymień piec… na zakupach w Krakowie

Punkty Obsługi Mieszkańców UMK w Galerii Bronowice i Galerii Bonarka City Center poszerzają swoją ofertę usług: od 1 grudnia będzie w nich można składać wnioski o dotację na wymianę pieców węglowych. Zakupy, urzędowe formalności i działania antysmogowe – to wszystko można połączyć!

Budżet 2016: rekordowe środki na ekologię

125 mln zł na walkę z niską emisją, 80 mln zł na zieleń. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał radnym projekt budżetu miasta na 2016 rok.

Apel krakowian o czyste powietrze

Kilkaset osób utworzyło w Krakowie SOS dla powietrza. Napis powstał w Rynku Głównym w samo południe. Krakowianie wystosowali także apel o skuteczniejszą walkę ze smogiem. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski w trosce o jakość krakowskiego powietrza wspiera wszelkie działania mające na celu jego poprawę. Wspiera również apel kierowany w tej sprawie do Sejmiku Województwa Małopolskiego i władz państwowych.

Zabawa i lekcja ekologii w Łodzi

W dniu 6 listopada 2015 r. w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Promocja selektywnej zbiórki odpadów - program edukacji ekologicznej dla mieszkańców miasta Łodzi", współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Wydział Gospodarki Komunalnej zorganizował konkurs dla dzieci szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz rodziców. Hasło konkursu brzmiało "Biegiem posegreguj", a wydarzenie odbyło się w Parku im Sienkiewicza. Konkurs został przeprowadzony przez wyłonioną w drodze przetargu firmę JERO Sp. z o.o. z Warszawy.

Olsztynianie chcą ekociepłowni

Mamy wyniki badań przeprowadzonych wśród Olsztynian. Okazuje się, że znaczna część popiera pomysł związany z budową Ekociepłowni. Aż 88 procent pytanych uważa, że budowa nowoczesnych ekologicznych elektrociepłowni, wytwarzających energię z odpadów komunalnych to dobry pomysł. A właśnie taki zakład ma powstać w Olsztynie.

Będzie więcej kontroli pieców

Koniec z pobłażliwością dla osób, które łamią prawo paląc w domowych piecach śmieciami. Straż Miejska wzmaga kontrole. I ostrzega: dla tych, którzy spalają odpady sypną się dotkliwe mandaty.

„Przyjdź i posadź drzewo razem z nami!”

Wiosna i jesień to doskonały czas na sadzenie drzew. Korzystając z tej okazji Miasto Wrocław zaprasza wszystkich wrocławian w sobotę 14 listopada 2015 roku do powstającego Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze na wspólne sadzenie drzew. Do posadzenia jest ponad 400 drzewek (buki, dęby, świerki, sosny, jarzęby) w skupinie.

Apel do mieszkańców Opola: Stop spalaniu odpadów w gospodarstwach domowych!

Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania węgla jest spalanie śmieci w domowych piecach. Najczęściej spalaniu poddawane są odpady typu: papier, kartony, mieszane materiały z opakowań (plastik, folia, puszki po napojach), stare meble, itp. Dym z niskiej emisji (emisja z niskich kominów domostw lub małych lokalnych kotłowni), uniemożliwiającej wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, powoduje odczuwalny efekt lokalny w postaci wzrostu ilości substancji zanieczyszczających powietrze atmosferyczne. Stan ten szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym, zarówno ze względu na sezon grzewczy, jak i niesprzyjające rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń czynniki, którymi głównie są: niska temperatura oraz duża wilgotność względna powietrza.

Zielony Patrol z ministerialną nagrodą

Realizowany w Kielcach projekt ekologiczny „Zielony Patrol” został wyróżniony w konkursie "Zielone Miasta - w stronę przyszłości ". Celem przedsięwzięcia, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska, jest promowanie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej.

Spotkajmy się na Pol-Eco

4 dni targów, a w tym czasie spotkania, konferencje i seminaria, a także prezentacja najnowszych produktów m.in. dla branży odpadowej i recyklingu - na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się targi Pol-Eco-System. Poznań reprezentuje tam stoisko kampanii "Odzyskaj. Korzystaj" w Salonie Gospodarki Odpadami i Recyklingu.

W Wejherowie o atomie - konferencja PGE

27 października w wejherowskiej filharmonii odbyła się konferencja na tema bezpieczeństwa energetyki jądrowej w Polsce. Przybył na nią min. Prezes Zarządu PGE Jacek Cichosz, Jacques Foos, niezależny ekspert naukowy, Mika Tanhuanpaa kierownik wizyt w Olkiluoto, wójtowie gmin znajdujących się w oddziaływaniu przyszłej elektrowni, kierownicy nadleśnictw, straży pożarnych i innych instytucji lokalnych.

Wiedzą o śmieciach dzielimy się z Bydgoszczą

Kielce dzielą się doświadczeniami w zakresie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. O tym jak kwestia odbioru śmieci jest u nas zorganizowana rozmawiano dziś między innymi z przedstawicielami Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zobacz jak ekologiczny transport pokonuje samochód

Na stronie youtube.com dostępny jest film z wyścigu: tramwaj i rower kontra samochód. Rywalizację przeprowadzono w ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Nowelizacja ustawy Prawo Ochrony Środowiska: co to oznacza dla Krakowa?

6 października Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Ochrony Środowiska. - To bardzo dobra decyzja dla Krakowa – komentuje Prezydent Jacek Majchrowski.

Staramy się o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Warszawa chce zostać Zieloną Stolicą Europy w 2018 r. I ma na to duże szanse, ponieważ pod względem przyrodniczym jest unikalną europejską stolicą oraz rozwija się świadomie wybierając zielone rozwiązania

Kawka 3 - „Szansa na lepsze powietrze” w Szczecinie

Szczecin przystępuje po raz trzeci do ogólnopolskiego programu, który umożliwi poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki niemu można otrzymać dotacje np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny lub przyłączyć się do miejskiej sieci cieplnej.

Wystartowała kampania „Sprzątanie Świata – Polska 2015”

Akcja wielkiego sprzątania w Białymstoku właśnie się rozpoczęła i będzie trwać do 23 września 2015 r. Biorą w niej udział 92 białostockie placówki oświatowe. Zapraszamy do udziału w akcji wszystkich białostoczan

Afrykański pomór świń – kampania informacyjna

Z uwagi na niekorzystną sytuację w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotyczącą krajów sąsiadujących z Polską, Główny Lekarz Weterynarii prowadzi kampanie informacyjną dotyczącą ASF. Występuje realne zagrożenie pojawienia się tej choroby na obszarach Polski, w których choroba ta obecnie nie występuje.

Gdańsk - Uwaga, nie dokarmiać dzików!

Dziki ojciec, dzika matka, jedenaście młodych"‘dzikusków", rozryte i zniszczone prawie pół hektara trawników. Po trzech latach ciszy, do Parku Reagana wróciły dziki.

300 poznaniaków sprzątało brzegi Warty!

Ponad 1000 pełnych worków na śmieci, w tym części starej kanapy, foteli i wózka inwalidzkiego - tyle zebrali poznaniacy podczas akcji sprzątania Warty pod hasłem "Spływaj śmieciu, tej!". Rekordzista zebrał 34 pełne worki!

Sukces opolskiego ZOO. Mamy 8 młodych gepardów

Wyjątkowym osiągnięciem hodowlanym może pochwalić się opolski Ogród Zoologiczny. Urodziny 8 młodych gepardów to zjawisko unikatowe na arenie europejskiej. W środę ogród odwiedził prezydent Opola a dla mediów zorganizowano krótką prezentację nowego przychówku.

Z perspektywy żaby w Poznaniu

Zapowiada się bardzo interesujący początek jesieni w CK Zamek. Nowymi spektaklami i wystawą szczególnie będą zainteresowani miłośnicy zwierząt, ale nie tylko oni. Wszystko w ramach programu "z perspektywy żaby".

Stolica wspiera energię odnawialną

Warszawa dołączyła do ruchu „Więcej niż Energia”. W ten sposób stolica włączyła się do kolejnych działań na rzecz energetyki obywatelskiej, czyli takiej, w której obywatelki i obywatele, gminy i inne instytucje uczestniczą w produkcji energii z rozproszonych, odnawialnych źródeł energii - OZE.

Ponad 4 miliony dotacji dla ZOO w Opolu

Miasto Opole otrzymało 4,24 mln dofinansowania na projekt „Przebudowa i rozbudowa istniejącej szklarni w celu ochrony ex situ gatunków zagrożonych wraz z zagospodarowaniem terenu” w ramach konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski – Działanie 5.1 „Ochrona różnorodności biologicznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Oznacza to, że do 2017 roku w opolskim ZOO zostanie przebudowana istniejąca szklarnia tak, aby dostosować ją zarówno do potrzeb ochrony ex situ, jak i do potrzeb przygotowania do przyszłej reintrodukcji gatunków zagrożonych. Będą to m.in. kraska, podgorzałka, batalion, kulon, hełmiatka, pijawka lekarska, żółw grecki, szczeżuja wielka.

Słońce daje prąd w Szczecinie

Zakończył się montaż paneli fotowoltaicznych na pierwszych miejskich budynkach w Szczecinie. W ramach projektu „Rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej w miejskich jednostkach organizacyjnych” solary zainstalowano na 4 obiektach.

Przełomowa metoda leczenia ran u zwierząt

Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Vet Stem Cell opracowała pierwszy na świecie hydrożel dla zwierząt z aktywnym czynnikiem wzrostu, który przyśpiesza regenerację ran. Produkt trafił już do sprzedaży.

Dzik jest dziki, dzik bywa w Gdyni

Piękne gdyńskie lasy, bogata zieleń a przede wszystkim mnóstwo łatwo dostępnego pożywienia, sprowadza do miasta dziki. Chociaż dla wielu stanowią one rodzaj atrakcji, to jednak warto pamiętać, że są to zwierzęta, których naturalnym środowiskiem powinny pozostać lasy.

Miejskie pszczoły na dachu Pałacu Kultury i Nauki

Cztery ule i szpaler miododajnych krzewów. Tak w skrócie można opisać pierwszą, miejską pasiekę, która stanęła na dachu Teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki. Dziś, 7 sierpnia, w przededniu Międzynarodowego Dnia Pszczoły zainaugurowano życie tego nietypowego ogrodu i jego pasiastych mieszkańców.

W toni tony „sieci-widm” w Gdyni

Na dnie i w toni Bałtyku obecna jest nie tylko flora i fauna, ale również tony zalegających rybackich sieci, które są zagrożeniem dla morskiego ekosystemu. Według szwedzkich naukowców sieci zgubione lub porzucone przez rybaków, nadal łowią, a ich zdolność połowowa waha się od 6% do 20%. Dzięki wystawie w Akwarium Gdyńskim dowiemy się, które gatunki zwierząt mogą się w takie sieci zaplątać i jak wielki problem stanowią tak zwane „sieci-widma”.

Prace projektowe nad koncepcją odnowy pasa wydmowego w Gdańsku

Biuro Projektów Środowiskowych rozpoczyna prace projektowe dotyczące „Koncepcji odnowy pasa wydm w Gdańsku na odcinku od Nowego Portu do granicy z Sopotem”. Wystartował też konkurs na logo projektu z nagrodą 500 złotych

Warszawa - Czysta Wisła w roli głównej

Śmiecenie to obciach. Zostawmy po sobie Wisłę czystą – zachęca spot kampanii „Dzielnica Wisła. Wyjdź na czysto”. I nie tylko on. W nadwiślańskim Punkcie Skupu już od dziś, 10 lipca, można łatwiej wymienić odpady na upominki, a 11 lipca, ze śmieci zrobić własne gadżety.

Testują autobus na gaz z normą EURO 6 w Olsztynie

Na trasach obsługiwanych przez konsorcjum firm KDD i Blue Line pojawił się autobus testowy Solbus Solcity 12 napędzany skroplonym gazem ziemnym, inaczej LNG. Pojazd ma charakterystyczną niebieską kolorystykę, która – jak mówi przewoźnik – ma podkreślać fakt, że jest on zasilany „błękitnym paliwem”, czyli gazem ziemnym. Autobus testowy jest bliźniaczo podobny do jeżdżących w Olsztynie niemal od 2 lat autobusów firmy KDD. Pojazdy różnią się silnikami. Ten właśnie testowany jest wyposażony w nowoczesny silnik spełniający najsurowszą normę emisji spalin Euro 6.

Leśnicy w całej Polsce walczą ze szkodnikami

Ponad 47 milionów złotych planują wydać Lasy Państwowe w 2015 r. na walkę ze szkodliwymi owadami niszczącymi polskie lasy. W ubiegłym roku wydano na ten cel 21 milionów a powierzchnia zagrożonych lasów wyniosła aż 38 tysięcy hektarów.

NIK pozytywnie o krakowskim systemie gospodarki odpadami

Wbrew sugestiom medialnym, Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniała wdrożenie przez Kraków nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. - Co warte podkreślenia, kontrolerzy nie stwierdzili faktów i okoliczności, które wskazywałyby, iż stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały zawyżone na etapie ich ustalania – informuje Wacław Skubida, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK.

W Brukseli o energii dla Krakowa

Od 15 do 17 czerwca w Brukseli spotkali się europejscy eksperci ds. zrównoważonej energii. Rozmawiali o tym jak w sposób inteligenty, przyjazny i środowisku wykorzystywać zasoby energetyczne.

Wybrano Zielone Dachy w Łodzi

Znamy już wyniki konkursu na opracowanie koncepcji przebudowy budynków przy ul. Sienkiewicza 61 a i 63, uwzględniającej tzw. zielone dachy. To jeden z projektów realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego.

Konkurs ECO-MIASTO w Katowicach

Konsekwentnie po raz drugi Ambasada Francji w Polsce i jej partnerzy organizują konkurs ECO-MIASTO, który wyróżnia najbardziej aktywne polskie samorządy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Kraków w Warszawie chwalony za działania proekologiczne

Podczas odbywającej się w Warszawie konferencji "Biznes, samorząd, nauka a społeczna odpowiedzialność", Kraków został pochwalony za działania na rzecz ekologii.

Ekologia trafiła z lasu do centrum Łodzi

Nowi zieloni goście zamieszkali w łódzkich kamienicach. Na fasadach pojawiły się sylwetki zwierząt wykonane z mchu. Projekt „Zielone Ślady Natury" jest elementem obchodów 70-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy chcą w ten sposób zachęcić łodzian do spacerów po lesie, szczególnie Lesie Łagiewnickim, który jest jednym z największych w Europie lasów znajdujących się w granicach miasta.

Ekoodpowiedzialnie, czyli interesująco e Katowicach

Jak zrobić baterię z cytryny? Do którego szpitala trafiają chore wiewiórki i dziki? Czy samochody służa ekologii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczestników Leśnego Pikniku Rodzinnego – EKOODPOWIEDZIALNIE, który od 13 do 14 czerwca będzie się odbywał w Katowickim Parku Leśnym. Wstęp wolny.

Łódź - Małe ssaki w nowym domu

Udało się pozyskać środki na modernizację pawilonu małych ssaków w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym - poinformował na konferencji prasowej dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Arkadiusz Jaksa.

Błękitna Flaga dla Mariny Gdynia i plaży Gdynia Śródmieście

Kąpielisko Gdynia Śródmieście i Marina Gdynia otrzymały na sezon 2015 „Błękitną Flagę". Decyzję podjęło międzynarodowe jury, podczas obrad w Kopenhadze. Certyfikat jest przyznawany kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Uratowano ponad 10 000 gdańskich żab!

Planowo akcja pomocy płazom (żabom i ropuchom) miała trwać miesiąc: od 30 marca do 30 kwietnia. W rzeczywistości trwała o wiele dłużej, a uczestniczyli w niej nie tylko wolontariusze (po raz pierwszy także w patrolu interwencyjnym), ale także wielu mieszkańców Gdańska!

Zapraszamy w sobotę do Ogrodu Japońskigo

W sobotę 30 maja Zarząd Zieleni Miejskiej serdecznie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Ogrodu Japońskiego w godz. 9.00-19.00 w ramach ,,Drzwi otwartych Wrocławskiego Samorządu’’. Położony w Parku Szczytnickim w rejonie Hali Ludowej przy ul. Mickiewicza, jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim

Gdańsk - Operacja uratowała życie Lwa Arco

Lew Arco – jedyny samiec ze stada w gdańskim ogrodzie zoologicznym przeszedł operację! Jej powodem była kość, która utknęła mu w jelicie cienkim. Po zabiegu chirurgicznym, który przeprowadziła grupa doświadczonych lekarzy, lew doszedł już do siebie i jak podkreśla doktor Mirosław Kalicki dostał szanse na kolejne lata szczęśliwego życia.

Żegnaj dziku na gdańskim Niedźwiedniku

Dwie lochy i 21 warchlaków udało się odłowić na gdańskim osiedlu Niedzwiednik. Zwierzęta zostały przetransportowane do zagrody w Leśnictwie Gołębiewo, dzięki czemu nie będą stanowić zagrożenia dla mieszkańców, a i same unikną „miejskich” niebezpieczeństw.

Prezydent Gdyni w Błękitnym Patrolu WWF

W niedzielę 17 maja w Dniu Morświna o godz. 15.00, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, został przyjęty do Błękitnego Patrolu WWF. W uroczystości przy jedynym pomniku morświna w Polsce (al. Jana Pawła II) udział wzięli wolontariusze WWF Polska, którzy wyruszyli z prezydentem na jego pierwszy patrol./Fotorelacja/

Szczecin leży nad morzem. Morzem kwiatów i roślin

30 florystów, 100 osób, które stworzą ponad 30 wielkoformatowych, przestrzennych obiektów florystycznych, setki tysięcy roślin większych i mniejszych, tysiące drzew i krzewów owocowych, miliony płatków zapierających dech w piersiach. Mówiące Drzewo i Pasikonik zapraszają do Szczecina, na XXX Kiermasz Ogrodniczy, VII Plenerową Wystawę Florystyczną

O lesie w lesie – centrum edukacyjne nie tylko dla dzieci

Tablice dźwiękowe, blaty stołów z namalowanymi owadami i ptakami, ścieżka zmysłów, rymowanki-zgadywanki o gatunkach drzew i zwierząt – to tylko niektóre pomoce dydaktyczne, jakie będą używane w nowo otwartym Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie prowadzonym przez Lasy Miejskie - Warszawa.

Sprzątanie Szczecina - dzieci dają przykład dorosłym

Ponad pół tysiąca dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli od początku wiosny bierze udział w akcji edukacyjnej „Misja Dzieci – Szczecin bez śmieci.

W Choczewie odbyła się konferencja o atomie

Dnia 26.03.2015 r. w Sali Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Gminy w Choczewie odbyła się Konferencja p.n. "Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Pomorza”, zorganizowana przez Obywatelski Komitet „TAK dla Atomu w Gminie Choczewo” oraz Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej.

Warszawa promuje wodę w szkołach

Urządzenia do udostępniania wody pitnej dla uczniów tzw. źródełka, zostaną zainstalowane w stołecznych szkołach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa. Zanim jednak to nastąpi woda w szkołach przejdzie szczegółowe badania.

Aleja tysiąca lip budzi się w Warszawie

Na wiosnę właśnie budzą się do życia. Ich korony pokrywają się zieloną mgiełką. Zdobią najpiękniejszy wjazd do stolicy prowadzący od lotniska Chopina. Lipy w al. Żwirki i Wigury są unikatowym przykładem miejskiej zieleni alejowej. W „Alei drzew. Pomniku przyrody”, na odcinku pomiędzy pomnikiem Lotnika a skrzyżowaniem ul. Żwirki i Wigury z ulicą 17 Stycznia, rośnie 1052 drzewa w trzech lub czerech rzędach. Za pomnik przyrody zostały uznane 2001 roku, od 2009 roku opiekuje się nimi m.st. Warszawa w zakresie zlecania prac pielęgnacyjnych, cięć sanitarnych i zakładania wiązań w koronach. Najpoważniejszym zabiegiem jest sadzenie nowych drzew w miejsce tych, które uschły. W latach 2011-2014 na zlecenie ZOM w alei posadzono 62 lipy drobnolistne ‘Greenspire’, bardzo dorodne, o obwodzie pnia 35-40 cm.

Kraków czeka na Dni Ziemi w alei Róż

Końcówka kwietnia jak zwykle stoi w Krakowie pod znakiem Dni Ziemi. Nie inaczej jest w tym roku. Zapraszamy na Krakowską Wystawę Ekologiczną, która od 24 do 25 kwietnia odbędzie się w alei Róż.

Poznańska spalarnia odpadów Ekologiczną Inwestycją Roku 2014

Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) została uznana za jedną z najważniejszych i najciekawszych inwestycji roku 2014 i otrzymała tytuł Ekologicznej Inwestycji Roku 2014. Nagroda została przyznana w konkursie "Przemysłowa Inwestycja Roku 2014", w kategorii "Ekologiczna Inwestycja Roku 2014", w którym poznański ITPOK zajął I miejsce. W kategorii Ekologiczna Inwestycja Roku o wyborze najlepszych projektów zadecydował pozytywny wpływ inwestycji na środowisko, innowacyjność projektu oraz nowatorstwo wykorzystanych rozwiązań.

„Nasze skwery i podwórka” w Lublinie

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty upiększą wygląd Śródmieścia przed wakacjami. Z myślą o pieszych miasto postawi także 70 nowych ławek. To element realizacji projektu „Nasze skwery i podwórka”, przyjętego przez Prezydenta Krzysztofa Żuka w Kontrakcie dla Lublina na lata 2014-2018. W jego ramach miasto wspólnie z mieszkańcami ul. Lubartowskiej i ulic przyległych będzie pilotażowo pracować nad poprawą estetyki tej części miasta, będącej jednym z podstawowych traktów pieszych Lublina. W przyszłych latach program obejmie kolejne ulice: m.in. Wyszyńskiego, Zamojską i 1-go Maja aż do przyszłego Dworca Metropolitalnego.

Kraków będzie jeszcze bardziej zielony

Ruszają proekologiczne konkursy organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K Norwida. Dzięki realizowanym od lat projektom, zaniedbane działki i przestrzeni na blokowiskach stają się oazami zieleni.

W Gdańsku eko-auto naładujesz za darmo!

Masz samochód elektryczny? Chcesz w Gdańsku naładować swoje auto za darmo? Zgłoś się po specjalną kartę, dzięki której będzie to możliwe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zaczyna wydawanie takich właśnie kart. Używać ich można w zbudowanych przez gdański ZDiZ stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. - Procedura jest niezwykle prosta – wystarczy zgłosić się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (ul. Partyzantów 36, kancelaria) z kserokopią dowodu rejestracyjnego samochodu (oryginał do wglądu) – wyjaśnia dyrektor Zarządu Mieczysław Kotłowski.

Bydgoszcz w czołówce najbardziej zielonych miast

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. W rankingu uwzględniono wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Oceniono m.in. wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń -parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne.

Krakowska sortownia w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015

Krakowska sortownia odpadów została uznana za jedną z 25 najlepszych w Polsce inwestycji komunalnych zrealizowanych w ubiegłym roku. Dzięki temu ma szanse wygrać w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015 zorganizowanym przez Portal Samorządowy. Głosowanie już trwa.

Już teraz pomagamy gdańskim żabom!

Przez cały miesiąc – od 30 marca do 30 kwietnia – w Gdańsku odbywać się będzie akcja pomocy płazom (żabom i ropuchom), które w Polsce są pod ochroną gatunkową. Akcja prowadzona będzie stale w pięciu punktach, działał będzie także patrol interwencyjny (to nowość!), z którym mogą kontaktować się mieszkańcy i przekazywać informacje o nowych miejscach wędrówek.

Apel o niewypalanie wiosennych traw

Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, niszczy środowisko, zanieczyszcza powietrze. To nielegalny proceder, za który grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych!

Gdy zielenić Łódź się zacznie...

400 tysięcy kwiatów zakwitnie tej wiosny w wielu miejscach Łodzi. Podobnie jak w zeszłym roku posadzono ok. 60 tys. roślin cebulowych na rondach: Solidarności, Biłyka i Sybiraków, a także przy ul. Zamenhofa. Zarząd Zieleni Miejskiej przystroił łódzkie parki ok. 240 tys. roślin cebulowych i kwietnikowych. Prócz kwiatów zasadzono również prawie 20 tys. krzewów. Koszt nasadzeń to 1 mln zł.

Zielone dachy nad Łodzią z budżetu obywatelskiego

To pierwsza tego typu inicjatywa w Łodzi, zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego przy okazji przebudowy obiektów pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza 61/63. Jak poinformował dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ Marcin Obijalski, ogłoszono konkurs na projekt rewitalizacji wymienionych budynków wraz z zakomponowaniem zielonego dachu. Nowatorski pomysł uzyskał wsparcie ponad 1000 osób w trakcie głosowania na zadania budżetu obywatelskiego. Nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 61 i 63 ujęte są również programem rewitalizacji obszarowej, a konkurs na projekt obejmuje adaptację wraz z przebiciem ciągu pieszego od ulicy Nawrot do pl. Komuny Paryskiej, a także wspomniany zielony taras na dachu.

Pięć tysięcy nowych drzew posadzą w Łodzi

Wraz z wiosną rozpoczynamy akcję nasadzeń drzew w łódzkich parkach, na skwerach i ulicach. W tym roku przewidujemy posadzenie w Łodzi ok. 5 tysięcy drzew i krzewów, także w ścisłym centrum miasta - zapowiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Zdanowska. Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Arkadiusz Jaksa, 1700 klonów, grabów, lip i jarząbów przybędzie w Łodzi, z czego 300 w parkach. Oprócz nasadzeń ZZM musi również zorganizować kompleksową opiekę nad drzewostanem miejskim.

Elbląska godzina dla morświna w UM

Błękitny Patrol WWF (World Wide Fund for Nature) zawitał 23 marca do Elbląga ze swoją akcją ochrony morświna bałtyckiego. W Urzędzie Miejskim z wolontariuszami spotkał się Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Jeszcze więcej zielonej energii z choinek

Padł kolejny rekord. Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.

Morświn też odwiedził stolicę

Choć w warunkach naturalnych morświn nigdy nie przypłynąłby do Warszawy, to jednak dziś pod opieką wolontariuszy z Fundacji WWF pojawił się w stołecznym ratuszu. Wizyta tego morskiego ssaka związana jest z akcją „Godzina dla Ziemi” i jej tegoroczną odsłoną poświęconą ochronie właśnie tych zwierząt.

Godzina dla morświna - akcja WWF

W sobotę 14 marca o godzinie 10.00 na terenie Słoniarni w Nowym Ogrodzie Zoologicznym powitamy morświna. Naturalnej wielkości makieta morświna pod opieką wolontariuszy z Błękitnego Patrolu WWF, w marcu odbywa podróż po Polsce. Po powitaniu w Poznaniu morświn pobiegnie w biegu na 10 km, Maniacka Dziesiątka, który wystartuje o godz. 11.15 z ul. Abpa. Baraniaka przy Kopcu Wolności.

Ptasie sprawy na wiosnę w gdańskim zoo

Przyszedł czas na porządki w budkach lęgowych zainstalowanych na terenie gdańskiego zoo. Czyszczenie budek to, jak zaznaczają pracownicy gdańskiego zoo, bardzo ciekawe zajęcie. Można wiele dowiedzieć się o tym, jak wyglądają gniazda różnych gatunków dziuplaków. Okazuje się, że ptaki do budowy swych gniazd wykorzystują nie tylko mech, trawę i gałązki, ale także inne oryginalne zdobycze.

Dotacje na odnawialne źródła energii w Bydgoszczy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przyjmuje wnioski o dotacje na dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii zgodne z programem PROSUMENT. Nabór wniosków rozpoczął się 2 marca br. i potrwa do wyczerpania budżetu programu priorytetowego NFOŚiGW „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, Część 4. PROSUMENT”, jednak nie później niż do dnia 30 września br.

Już cztery osoby otrzymały dofinansowanie na zmianę ogrzewania

Zmiana ogrzewania na ekologiczne, instalacja kolektora słonecznego czy utylizacja azbestowych odpadów – na to między innymi możemy otrzymać od Miasta dotacje w tym roku. Wnioski można składać do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na rok 2015, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2015 r. Budżet na ten cel to ponad pół miliona złotych!

Komisja Europejska dofinansowuje poznańskie inwestycje

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oficjalnie potwierdziło uzyskanie z Komisji Europejskiej dofinansowania unijnego z Funduszu Spójności na budowę spalarni odpadów. Na ten cel do Poznania trafi 330 milionów złotych. Decyzja o przyznaniu dofinansowania została wydana niespełna rok po przekazaniu pełnej dokumentacji ekspertom z Komisji Europejskiej. Jest ona zwieńczeniem ponad 11 lat pracy całego zespołu realizującego Projekt "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania".

Godzina dla Ziemi i dla Morświna

Tegoroczny finał międzynarodowej akcji Godzina dla Ziemi odbędzie się 28 marca. 4 marca Kraków odwiedziła naturalnej wielkości makieta morświna, któremu w tym roku dedykowana jest polska edycja tego proekologicznego projektu WWF.

Po raz 17 zapraszamy ptaki do Gdyni

Celem konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni" jest zachęcenie popularnych gatunków do zamieszkania w mieście. Efektem tegorocznej edycji jest 267 karmników i budek lęgowych zgłoszonych przez 268 uczestników.

Nowy mieszkaniec oliwskiego zoo!

W gdańskim zoo na świat przyszła foka. To kolejny potomek Reji i Elvisa. Pracownicy zoo już dzień przed narodzinami mogli słyszeć zwiastujące focze „śpiewy” i odpowiednio przygotować warunki ekspozycji fok. Matka maleństwa Reja pochodzi z Kłajpedy, ojciec - Elvis do Gdańska przybył z Rygi. Płeć malucha nie została jeszcze określona. Jego białe, gęste futro wymienione zostanie na szare w ciągu pierwszych 2 - 3 tygodni życia.

W sprawie cuchnącej biomasy w Gdyni

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców miasta o przedostawaniu się na tereny zamieszkałe brzydkiego zapachu, władze Gdyni zwróciły się do zarządów Portu Gdynia S.A oraz Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia Sp. z o.o. z żądaniem wyjaśnienia jakie działania organizacyjne i techniczne podjęli by ograniczyć to nieprzyjemne zjawisko.

Jeszcze więcej budek z odpadów w Krakowie

Kilkaset budek lęgowych i karmników dla ptaków przekazało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania dla Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN). To kolejna taka akcja, zainicjowana przez Asocjację Promotorów Radosnego Ptaka.

Warszawa zieleni się! Przybywa drzew.

Blisko dziesięć i pół tysiąca drzew przybyło na terenie Warszawy w latach 2010-2014. Niemal połowa z nich została posadzonych w zamian za drzewa usuwane z terenów przeznaczonych pod inwestycje. W sumie w latach 2010-2014 na terenie Warszawy posadzono 109 945 drzew. To o blisko dziesięć i pół tysiąca (10 494) więcej niż wycięto (99 451) w analogicznym czasie.

Natura znajdzie drogę - Konkurs BOŚ

Rusza konkurs fotograficzno-filmowy „Przyroda u twoich drzwi”. Po raz kolejny możemy wykazać się jako aktywni obserwatorzy swojego otoczenia. Głównym zadaniem jest uchwycenie sytuacji, w których natura powraca do zurbanizowanego środowiska. Celem jest uświadomienie jak ważna jest ochrona różnorodności biologicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Smacznie, stylowo i kreatywnie

Przy ul. Piotrowskiej 217 powstaje pierwszy w Polsce Food Boutique, czyli całoroczny targ z unikatową żywnością, oferujący sprzedaż potraw regionalnych, ekologicznych, jak i tych wpisujących się w nowy trend food design. W dawnej hali fabrycznej zakładów Johna o powierzchni 1000 m kw. zagości 40 minirestauracji, sklepów z potrawami i produktami z całego świata. Całość zostanie urządzona w prostej stylistyce industrialnej z wykorzystaniem kontenerów, stoisk skrzynkowych oraz części wspólnych przeznaczonych na miejsce do konsumpcji.

Dotacje na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną

Zmiana ogrzewania na ekologiczne, instalacja kolektora słonecznego czy utylizacja azbestowych odpadów – na to między innymi możemy otrzymać od Miasta dotacje w tym roku. Wnioski można składać do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na rok 2015, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2015 r. Budżet na ten cel to ponad pół miliona złotych!

NOWY MOST PRZYJAZNY ŚRODOWISKU

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi nie ma znaczącego wpływu na dolinę rzeki Wisły - wynika z badań toruńskich i bydgoskich naukowców, którzy przez 3 lata obserwowali faunę i środowisko w okolicy tej inwestycji.Teren budowy nowego mostu drogowego był nie tylko placem budowy, ale także polem badawczym naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy w trakcie realizacji tej inwestycji prowadzili badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze. Programy badawcze, które realizowały uczelnie były wynikiem porozumienia, jakie Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zawarł z uczelniami we wrześniu 2011 roku.

Warszawiacy bezpłatnie wysterylizują swoje psy i koty

W 2015 roku zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów będą finansowane w całości z budżetu m.st. Warszawy. Kontynuowana będzie również akcja czipowania zwierząt. Rozpoczęcie obu akcji planowane jest w marcu.

„Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice”.

Katowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce opracowało i będzie wdrażać "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice" (PGN). Podstawowym zadaniem PGN jest przedstawienie i co ważniejsze implementacja działań, które skutecznie ograniczą zużycie energii oraz zmniejszą emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery.

Konkurs „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ-OPOLE2014” rozstrzygnięty!

Zakończyła się dziewiąta edycja konkursu Prezydenta Miasta Opola pn.: „ŚMIECI MNIEJ – ZIEMI LŻEJ – OPOLE 2014”. Wzięły w nim udział wszystkie placówki oświatowe z Opola. W wyniku konkursu w roku 2014 zebrano prawie 64,199 Mg makulatury, 1,020 Mg puszek aluminiowych i 3,581 Mg baterii. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych działań na rzecz środowiska.

Policzmy się z niską emisją w Bydgoszczy

Dane o stanie powietrza w polskich miastach są alarmujące: musimy zacząć działać! Problem dotyczy też niestety Bydgoszczy. Miasto postanowiło ograniczyć problem emisji zanieczyszczeń z kominów domów czy kotłowni (tzw. niską emisję) poprzez liczenie źródeł ciepła i towarzyszącą kampanię „Policzmy się z niską emisją”.

Takiny zapraszają do zoo

Na razie zimy w Poznaniu nie ma, ale mamy za to nowych mieszkańców, którzy są symbolami zimnych klimatów. Od połowy grudnia w poznańskim zoo nad Maltą mieszkają takiny. Warto je odwiedzić w czasie świąteczno-noworocznym, bo poznańskie ogrody zoologiczne zapraszają 365 dni w roku!

„Ciepło z natury” – szósta edycja

Bożonarodzeniowymi ozdobami polskich domów są choinki. Najpiękniejsze są te prawdziwe – pachnące, ustrojone świerki lub jodły. Ich czas jednak przemija. W styczniu będzie można dać tym drzewkom nowe życie. W nowym roku ruszy kolejna edycja akcji „Ciepło z natury”

Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki dla kotów

W związku z bardzo dużym oddźwiękiem społecznym akcji „Domek dla kota”, Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki, by rozdać je mieszkańcom jeszcze w styczniu przyszłego roku! Od 28 listopada rozdano zamówione 75 budek, jednak zgłoszeń było znaczenie więcej. – W grudniu do Wydziału Środowiska wpłynęło bardzo dużo nowych wniosków mieszkańców Gdańska z prośbą o przydział budek dla bezdomnych kociaków na naszych osiedlach – mów Marcin Tryksza, koordynator akcji przekazywania kocich domków z Wydziału Środowiska. – W związku z wyczerpaniem zapasu zakupionych budek, dodatkowo zamówiliśmy 50 sztuk dużych oraz 15 sztuk małych budek (dla dwójki kotów). Łączny koszt zamówienia to 19 000 złotych.

W Nadleśnictwie Wejherowo mówiono o gazie łupkowym

12 grudnia br. w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Wejherowo odbyło się spotkanie na temat problemów związanych z wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce zorganizowane przez Wejherowski Uniwersytet Trzeciego YMCA.

Rozdaliśmy 800 budek dla ptaków. Będą kolejne!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchomiło nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostało mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, Urząd Miejski zamówił kolejne 540 budek!

Odbierz i zamontuj budkę dla ptaków!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchamia nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostanie mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach!

Gdańsk pomaga bezdomnym kotom

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. W tym roku przekazanych zostanie kolejnych 75 domków, które można odbierać już od piątku 28 listopada.

Sadzimy nowe drzewa w stolicy

Późna jesień, jeszcze przed mrozami, to najlepsza pora na powiększanie warszawskiego drzewostanu. W stolicy przybędzie ponad 1000 drzew i kilka tysięcy krzewów.

Konkurs „Gmina z misją”

Miasto Bydgoszcz zajęło III miejsce w ogólnopolskim konkursie dla gmin „Gmina z misją” w kategorii „Miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców” organizowanym przez Firmę Abrys z Poznania.

Umowa na rozbudowę spalarni w Warszwie podpisana

Warszawa podpisało umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w sprawie rozbudowy i utrzymania regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, tj. spalarni. Do 2019 r. jej przepustowość zwiększy się o ponad 750%, tj. z 40 tys. do 305,2 tys. ton w skali roku.

Z Warszawy do Paryża przez Limę

Rok temu, 21 listopada 2013 r. odbywał się Dzień Miast podczas konferencji COP19. Teraz, w piątek, 21 listopada br. zapraszamy na konferencję „Z Warszawy do Paryża przez Limę” podsumowującą wyniki COP19 oraz rok polskiej prezydencji w procesie tworzenia globalnego porozumienia klimatycznego.

W Krakowie ruszyły kontrole dotacji do wymiany pieców

Rozpoczęła się kontrola dotacji udzielanych przez Urząd Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Kontrolerzy działający na zlecenie Miasta wyposażeni są w upoważnienia wystawione przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK, kserokopie pierwszych stron wniosku o udzielenie bądź rozliczenie dotacji, protokoły, dowody osobiste oraz identyfikatory.

„Segreguj śmieci!”, wołają dzieci

Przez blisko miesiąc w stolicy Dolnego Śląska trwały edukacyjne gry, konkursy, seanse filmowe oraz wyjazdowe zbiórki elektroodpadów. Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu odbyły się we Wrocławiu po raz trzeci.

Są pożyteczne, ale nie w mieście. W Gdyni rusza program odławiania dzików

„Nawet jeśli kochasz - nie dokarmiaj dzików!" To jedno z haseł miejskiej kampanii, mającej na celu ograniczenie nieproszonych wizyt tych zwierząt na terenach zabudowanych. Oprócz działań informacyjnych, rozpoczyna się też odławianie dzików i przenoszenie ich w ustalone z leśnikami miejsca, położone dalej od miasta.

Kraków ECO-MIASTEM

Kraków zajął pierwsze miejsce w kategorii „Gospodarka odpadami komunalnymi" w konkursie ECO-MIASTO, zorganizowanym przez Ambasadę Francji w Warszawie. Nasze miasto zostało też wyróżnione w kategoriach: „Zrównoważona mobilność" i „Efektywność energetyczna budynków".

Odstrzał redukcyjny dzików na terenie Katowic

Ze względu na nasilony w ostatnich miesiącach problem dzikich zwierząt (głównie dzików) grasujących w obszarach zabudowanych, posesjach mieszkalnych czy na osiedlach, władze miasta Katowice postanowiły wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym dzików (do 50 sztuk) i lisów (do 50 sztuk) na obszarach obwodów łowieckich wyłączonych z użytkowania.

Obecnie we Wrocławiu rośnie ok. 1,2 mln drzew.

W ciągu najbliższych 4 lat we Wrocławiu posadzimy co najmniej 30 000 drzew oraz 280 tys. małych drzew w lasach na 40 ha. Zatem łącznie we Wrocławiu do końca 2018 roku pojawi się 310 tys. drzew.

Gdynia i Małe Trójmiasto Kaszubskie wspólne na rzecz czystej Zatoki Gdańskiej

Gdynia wspólnie z Rumią, Redą i Wejherowem będą chronić wody Zatoki Gdańskiej. W czwartek 16 października 2014r. strony podpisały umowę o współpracy przy realizacji projektu „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Dokument jest formalnym potwierdzeniem woli wspólnego działania wyrażonej w liście intencyjnym podpisanym przez samorządowców 11 kwietnia 2008 roku.

Blisko 5 hektarów na wypoczynek i rekreację w Warszawie

Popularny park Pole Mokotowskie powiększy się o prawie 5 ha. W jego skład wejdzie teren do niedawna wykorzystywany przez MPO. Obecnie jest zrekultywowany i czeka na wypełnienie dobrymi pomysłami.

Wspólnie zadbajmy o czystość Wisły

„Dla siebie, dla Wisły” pod tym hasłem podpisała się liczna grupa warszawiaków uczestnicząca w Święcie Wisły. W czwartek, 9 października, przedstawiciele Fundacji Nasza Ziemia złożyli zobowiązania mieszkańców miasta na ręce wiceprezydenta m.st. Warszawy Michała Olszewskiego.

O ekologii miejskiej w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa dwudniowy (8-9.10) II Międzynarodowy Kongres Ekologii Miast „EcoMetropolis”. Program wydarzenia stanowi nawiązanie do realizacji European Initiative Smart Cities w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC w projekcie „KAWKA - ograniczenie niskiej emisji”

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC zostały wstępnie zakwalifikowane do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Gdańsku*. Oznacza to, że mają duże szanse otrzymać dofinansowanie na działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń do powietrza na obszarze miasta Gdańska.

Park zasilany słońcem w Kielcach

Gotowy jest już projekt nowoczesnego systemu zasilania energią słoneczną Kieleckiego Parku Technologicznego. Niebawem instytucja ogłosi przetarg na budowę instalacji. Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane w zadaszeniu, ustawionym nad parkingiem. Instalacja zostanie także wyposażona w automatyczny system topienia śniegu i lodu. Car Porty pojawią się nad 80 stanowiskami.

Ekobus ProNatury w bydgoskich przedszkolach

Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi w październiku kolejne bydgoskie przedszkola. Wszystko w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”.

Ekologicznie i zdrowo w Łodzi

Z udziałem pierwszego wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka w hali Expo otwarto VII Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Regionalnej Natura Food oraz zainaugurowano III edycję Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO

Gdynia jeszcze bardziej ekologiczna dzięki „Partnerstwu na rzecz zrównoważonego rozwoju"

Gdynia od wielu lat konsekwentnie stawia na ekologiczne rozwiązania. Kolejny krokiem w tym kierunku jest porozumienie w sprawie „Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju", które podpisane zostało przez władze miasta oraz EDF Polska SA i Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Obie firmy wesprą Gdynię w zakresie ochrony środowiska, a także promocji i rozwoju gospodarczego.

Czysty Poznań, piękne miasto czyli jesienne sprzątanie świata

W weekend, 27 i 28 września odbyła się w Poznaniu kolejna edycja "Sprzątania świata". Za pośrednictwem tegorocznej akcji organizatorzy chcą nie tylko oczyścić z odpadów zanieczyszczone miejsca w mieście, ale również zachęcić do ekologicznego wypoczynku.

Podsumowanie kampanii Sprzątanie Świata w Gorzowie

Mieszkańcy Gorzowa sprzątali okolice szkół, przedszkoli, parków, skwerów, osiedli mieszkaniowych oraz okolicznych lasów. 19 września odbyła się już 20. edycja kampanii Sprzątanie Świata. Uczestnicy kampanii sprzątając nasze miasto zebrali 7 300 kg odpadów. Tradycyjnie już rekordową ilość śmieci zebrali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy sprzątali okolice ulicy Dobrej.

Jak przewietrzyć Kraków?

Co zrobić, aby mimo niekorzystnego położenia zwiększyć dopływ świeżego powietrza do Krakowa? Na to i wiele innych pytań ma przynieść odpowiedź projekt „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie – MONIT-AIR", którego realizacja rozpoczęła się w tym roku. Konferencja odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Nowa ekologiczna inwestycja dla Olsztyna

Projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności wszedł w nowy etap. Z fazy planowania i projektowania, kolejne kontrakty przechodzą do fazy fizycznego budowania.

Chrzciny „Brdy” i „Wisły” na budowie bydgoskiej eko-elektrociepłowni

Walczaki bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych mają już imiona. Laureaci konkursu wiedzy ekologicznej organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” zostali ojcami chrzestnymi tych kluczowych elementów technologicznych instalacji.

Gdańsk z nagrodami w konkursie „Zielone Miasta – w stronę przyszłości”

Ministerstwo Środowiska rozstrzygnęło konkurs „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!”. Gdańsk w kategorii „Gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód” zdobył pierwszą nagrodę za inwestycje w ramach projektu - Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku. Dwie inne gdańskie inwestycje otrzymały wyróżnienia.

Rzeszów-Oficjalne uruchomienie instalacji ogniw fotowoltaicznych w WSPiA

Dzisiaj 11 września 2014 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji oficjalnie uruchomiona zostanie jedna z największych w Polsce instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz pomp głębinowych. W ramach projektu dofinansowanego z funduszy europejskich na parkingu uczelni powstały również pierwsze w Rzeszowie stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Inwestycja pozwoli uczelni znacznie obniżyć wydatki na utrzymanie budynków.

Sprzątanie Świata w Białymstoku – Polska 2014

„Sprzątanie Świata – Polska 2014” – to wspólna lekcja poszanowania środowiska, która odbędzie się w Białymstoku w weekend, 19-21 września. W ten sposób uczestniczymy w promowaniu nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko

Domki dla owadów w Białymstoku

Dwa domki dla owadów zostały dziś ustawione Białymstoku. Pierwszy w Parku Planty a drugi w Akcencie ZOO w okolicy nowo wybudowanych wolier dla ptaków. Znajdą w nich schronienie takie stworzenia jak pszczoły, trzmiele i chrząszcze Domki są zbudowane z materiałów naturalnych. Zostały zamontowane w sąsiedztwie roślin owadopylnych i kwitnących w różnych okresach roku. U podstawy domków znajdują się kamienie polne, które dadzą też schronienie drobnym kręgowcom. Być może swój azyl znajdą tutaj np. jeże.

Toruń chce zadbać o czyste powietrze

Toruń chce zadbać o czyste powietrze w mieście, pozyskując środki na likwidację pieców węglowych. 5 września 2014 r. miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tego typu działań w ramach pilotażowego programu KAWKA.

TPN monitoruje turystów

W Tatrach trwają badania dotyczące natężenia ruchu turystycznego i wpływu na środowisko. Potrwają one do końca października.

Ekologiczny powrót do szkoły w kujawsko-pomorskim

Największa ekologiczna kampania edukacyjna w regionie „dalEKOwzroczni” wraca po wakacyjnej przerwie do bydgoskich i toruńskich szkół. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi we wrześniu przede wszystkim przedszkola na całym obszarze Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji na terenie Gminy Miasto Rzeszów

Gmina Miasto Rzeszów realizuje obecnie przedsięwzięcie pn.: „Poprawa jakości powietrza w Rzeszowie poprzez ograniczenie emisji niskiej”. W ramach projektu, oprócz działań inwestycyjnych, zorganizowana zostanie kampania informacyjno – edukacyjna, a także przeprowadzona zostanie na terenie miasta inwentaryzacja źródeł niskiej emisji. Zaplanowana kampania edukacyjna ma na celu przede wszystkim przedstawienie korzyści zdrowotnych i społecznych, wynikających z eliminacji źródeł niskiej emisji, a także zachęcenie mieszkańców do współpracy przy inwentaryzacji źródeł niskiej emisji i tworzeniu bazy danych. Kampania ma również na celu zachęcenie mieszkańców do wymiany starych źródeł ogrzewania na ekologiczne.

Bydgoszcz w czołówce wśród projektów spalarniowych

Największa inwestycja proekologiczna w naszym regionie, budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i Kompostowni w Bydgoszczy oraz Stacji Przeładunkowej Odpadów w Toruniu, postępuje zgodnie z harmonogramem. Bydgoska instalacja, jako pierwsza w Polsce wśród projektów spalarniowych może się poszczycić zamontowaniem walczaków, kluczowych dla tego typu instalacji elementów technologicznych.

Gdyńska plaża przyjazna bosym stopom

Gdyńska plaża Śródmieście jest jedną z najczystszych w Polsce! Skąd taki wniosek? To efekt zakończonej właśnie na polskim wybrzeżu akcji „Barefoot Projekt Czysta Plaża". W naszym mieście udział w przedsięwzięciu udział wzięło 119 wolontariuszy, którzy zebrali około 50 kg śmieci. To najlepszy rezultat z wszystkich miast odwiedzonych tego lata.

Gdańsk - Zabawa z recyklingu, czyli Ekologiczny Plac Zabaw

Zwierzaki – bujaki, drewniany labirynt, eko-ławeczki i inne elementy stworzone z przedmiotów pochodzących z wysypiska w Szadółkach - to nowe atrakcje dla maluchów z gdańskiego Ujeściska. Ekologiczny plac zabaw powstał przy ul. Wilanowskiej 10.

Grzebowisko dla zwierząt w Szczecinie

We wtorek 19 sierpnia br., w szczecińskim magistracie podpisano umowę w sprawie dzierżawy terenu pod przyszłe grzebowisko dla zwierząt domowych. Umowę podpisali Mariusz Kądziołka Zastępca Prezydenta Szczecina oraz Norbert Pieńkowski z firmy Mediclean.

Energia z odpadów w Bydgoszczy

Gotowe są już ściany budynku przyjęcia odpadów w zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. W środku trwają prace związane z montażem specjalistycznych konstrukcji. Do tej pory wykonano, m.in., ściany budynku przyjęcia odpadów (bunkra), 5. kondygnację budynku Centralnej Dyspozytorni i Laboratoriów oraz strop budynku garażu. Zakończono również wykonywanie ścian oporowych budynku sezonowania żużli, powstających w procesie spalania, a obecnie montowana jest stalowa konstrukcja jego zadaszenia. Trwa montaż stalowej konstrukcji obudowy hali wyładunkowej. Wykonywany jest fundament pod turbogenerator oraz fundamenty pod urządzenia do oczyszczania spalin.

Bezpłatna zbiórka elektrośmieci w Szczecinie

Przypominamy o możliwości oddania zużytego i niepotrzebnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Oddanie elektrośmieci w punkcie zbiórki jest całkowicie bezpłatne

Dwa eko - auta we flocie warszawskiego ratusza

Stołeczny ratusz stawia na ekologię, ekonomię i prąd. Dziś, 29 lipca, do miejskiej kolumny transportowej dołączyły dwa auta elektryczne z charakterystycznym znakiem „Zakochaj się w Warszawie zielonej”.

Wakacyjny rozkład jazdy Ekobusa w Bydgoszczy

Największa ekologiczna kampania edukacyjna w regionie „dalEKOwzroczni” trwa także w czasie wakacji. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedza różne zakątki regionu, by dzieci nawet z małych miejscowości mogły się z nimi zapoznać.

Rower wodny w Łodzi

Odbyła się premiera "roweru wodnego" Łódzkich Wodociągów.

Zieleń pod trasą Uniwersytecką w Bydgoszczy

Zmienia się otoczenie trasy Uniwersyteckiej. Pod największym mostem na Kujawach powstają nowe trawniki. Wcześniej, podczas budowy w okolicy dosadzono drzewa i krzewy.

W Warszawie warto zadeklarować segregację śmieci

Do piątku, 1 sierpnia, mieszkańcy dzielnic, w których obecnie działa tzw. pomostowy system odbioru odpadów, mogą jeszcze zmienić swoją „deklarację śmieciową” – przypomina urząd miasta.

Zielona Góra bez elektrośmieci

Dzięki zawarciu umowy o współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a ElektroEko, na terenie Zielonej Góry, mieszkańcy mogą bezpłatnie i bez problemu pozbyć zalegających w domach elektrośmieci.

Gdynia kwitnie - edycja czerwcowa

Czerwcowa edycja konkursu "Gdynia kwitnie" rozstrzygnięta. Jury konkursu tym razem postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Najwyższe oceny i nagrodę za II miejsce otrzymało zdjęcie Ewy Morzuch, przedstawiające kasztanowca na Kamiennej Górze z gdyńską mariną. Trzecie miejsce przypadło Julicie Matuszak za róże na tle Daru Młodzieży.

Łódką po skarb w Łodzi

Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" zapraszają do udziału w wakacyjnej grze miejskiej: "Łódką po skarb". Do gry można się włączyć w dowolnym momencie, jest bezpłatna i oparta na poszukiwaniach tajemniczego, bezcennego skarbu, który ukryty jest w Łodzi.

Akcja społeczna z Katowic nagrodzona w prestiżowym konkursie

Spółdzielnia mieszkaniowa Górnik została nagrodzona w konkursie Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja w kategorii Najciekawsze przeprowadzenie działań. Nagrodą jest Znak Wodny - pamiątkowa tablica informacyjna, która wyznacza odległość miejsca zaadaptowanej rzeki do jej źródeł oraz ujścia Bałtyku.

Ponad 1000 odbiorów dużych elektrośmieci w Szczecinie!

W przeciągu pół roku, ElektroEko zrealizowało ponad 1000 odbiorów wielogabarytowych elektrośmieci z szczecińskich mieszkań. A wszystko za sprawą przystąpienia Szczecina do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”, nad którym mecenat sprawuje Urząd Miasta Szczecin.

Grzebowisko dla zwierząt domowych w Szczecinie- rozstrzygnięcie przetargu

Urząd miasta rozstrzygnął przetarg na 30 letnia dzierżawę ternu przy ul. Bielańskiej w Szczecinie z przeznaczeniem na grzebowisko dla małych zwierząt domowych. Według komisji przetargowej najlepszą ofertę złożyła szczecińska firma Medicclean Norbert Pieńkowski.

Uczniowie w Bydgoszczy pochwalili się swoją wiedzą ekologiczną

Wymień skutki efektu cieplarnianego, podaj symbole ekologiczne znajdujące się na opakowaniach produktów - między innymi z takimi pytaniami zetknęli się uczniowie z całego regionu biorący udział w gali finałowej Konkursu Wiedzy Ekologicznej organizowanego przez spółkę ProNatura.

Poznańska spalarnia najlepszym pionierskim projektem PPP

Projekt budowy spalarni odpadów w Poznaniu w formule PPP został uznany za najlepszy pionierski projekt PPP na świecie w 2013 r. Nagrody Partnership Awards dla najlepszych projektów PPP na świecie są przyznawane co roku w Londynie przez wydawcę prestiżowych międzynarodowych czasopism poświęconych tematyce partnerstwa publiczno-prywatnego - Partnership Bulletin, P3 Bulletin oraz PPP Bulletin International.

Podsumowano konkursy ekologiczne w Bydgoszczy

W środę, 11 czerwca 2014 r. w bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów i akcji ekologicznych przeprowadzanych w bydgoskich placówkach szkolno – wychowawczych w roku szkolnym 2013/2014.

Mapa przyrodnicza pn. "Obiekty i obszary przyrodniczo cenne w Opolu"

Na zlecenie Miasta Opola - Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa opracowano nowy plan miasta pn. "Obiekty i obszary przyrodniczo cenne w Opolu". Wydana mapa w nakładzie 5000 szt. to aktualizacja poprzedniej publikacji, w nowej szacie graficznej, zawierająca aktualny wykaz i lokalizację obiektów i obszarów cennych przyrodniczo objętych ochroną prawną na terenie miasta Opola.

Tytuł mecenasa edukacji ekologicznej dla Urzędu Miasta Bydgoszczy

Fundacja Ekologiczna Arka wyróżniła nasze miasto za wsparcie dla działań ekologicznych w ramach edukacji młodzieży.

Nagrodzono zielone żoliborskie torowiska

Tramwaje Warszawskie otrzymały dyplom honorowy II edycji Nagrody im. Barbary i Stanisława Brukalskich za „budowę zielonych torowisk na zielonym Żoliborzu”.

Hotel dla pszczół w Toruniu

Pierwszy z czterech w Toruniu hotelu dla pszczół samotnic i dzikich owadów zapylających zostanie otwarty w sobotę 31 maja 2014 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.

W Toruniu będzie zielono

Wraz z rozpoczynającym się sezonem wegetacyjnym na terenie Torunia zostało posadzonych 187 drzew. Nowe nasadzenia znalazły się na Staromiejskim, na Bydgoskim Przedmieściu oraz na terenie między ulicami Prufferów, Iwanowskiej i Poznańskiej

„REDUKCJA EMISJI ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W ŚRÓDMIEŚCIU GORZOWA WLKP.”

Celem projektu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez likwidację wysokoemisyjnych systemów zaopatrzenia w energię cieplną (piece kaflowe, c.o. etażowe węglowe) na obszarze o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń – w śródmieściu Gorzowa Wlkp. (dzielnica Nowe Miasto).

Czy będzie powódź we Wrocławiu?

Przez Wrocław aktualnie przepływa fala wezbraniowa, która utworzyła się w wyniku opadów w strefie górnej Odry. Według najnowszych prognoz IMGW kulminacja fali przewidziana jest w dniu dzisiejszym ok. godz. 22.00 i wynosić będzie 408 cm (42 cm poniżej stanu alarmowego), aktualnie stan na wodowskazie Trestno wynosi 389 cm

Współpraca Poznania z Gruzją w zakresie leśnictwa i ochrony przyrody

W poniedziałek, 12 maja 2014 r. Miasto Poznań gościło delegację z Gruzji, którą w Urzędzie Miasta Poznania powitał zastępca prezydenta Jerzy Stępień. W Poznaniu delegacja gruzińska reprezentuje Ministerstwo Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Gruzji oraz Gruziński Uniwersytet Techniczny w Tbilisi.

Ekologiczna ofensywa w Elblągu

O zbliżających się Dniach Recyklingu i festynie na Placu Jagiellończyka oraz o nowym pomyśle eko patrolu można było usłyszeć na dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim.

Bydgoskie Dywany Kwiatowe

W sobotę i niedzielę (10-11 maja) Bydgoski Oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) zorganizowało kolejną, piątą edycję "Bydgoskich Dywanów Kwiatowych".

W Łodzi posadzą ponad 1000 drzew

1000 drzew posadzonych zostanie w 2014 roku na ulicach Łodzi. Dodatkowo 127 w miejskich parkach i zieleńcach. To o wiele więcej, niż w latach ubiegłych. W 2012 roku było ich 689, w 2013 r. - 829.

Zbiórka odpadów nad Odrą we Wrocławiu

Ponad dwie tony odpadów zebrano podczas Dnia Ziemi oraz długiego majowego weekendu na terenach nadrzecznych odwiedzanych przez wrocławian. Na czas od 1 do 4 maja, na zlecenie miejskiej spółki Ekosystem, nad Odrą postawiono 27 pojemników przeznaczonych do zbiórki szkła, tworzyw (plastik, metal, opakowania) oraz odpadów zmieszanych.

Dzieci wypędziły dym z Wrocławia

120 wrocławskich maluchów wzięło udział we wrocławskiej inauguracji akcji "Listy dla Ziemi". Uczniowie i przedszkolaki własnymi słowami piszą o potrzebie ochrony czystego powietrza. Listy adresują do rodziców.

Nieznany Wrocław – Ogród Botaniczny: rośliny z in vitro

Kultura in vitro to hodowla komórek, tkanek, organów i całych roślin na syntetycznych podłożach w jałowych warunkach. Rośliny rosną w szklanych naczyniach (stąd nazwa in vitro) lub pojemnikach z tworzywa sztucznego.

W Olsztynie drzewko dla każdego

1000 sadzonek ufundowanych przez olsztyńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych trafi do mieszkańców Olsztyna. Zapraszamy olsztyniaków, którzy chcą posadzić na swojej posesji nowe drzewo po odbiór sadzonek np. do Planetarium lub Miejskiego Ośrodka Kultury – zachęca Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Akcja odbędzie się 1 maja, podczas obchodów 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Wystawa „Tulipany kolorem malowane” w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi.

W łódzkim Ogrodzie Botanicznym zaczyna kwitnąć 50 000 cebul tulipanów. Tegoroczna edycja wystawy tulipanów łódzkiego Ogrodu Botanicznego odbywa się pod hasłem „Tulipany kolorem malowane”. W jej ramach zobaczyć będzie można ponad 30 odmian tych wiosennych roślin, w tym około 20 odmian prezentowanych po raz pierwszy. Z uwagi na hasło tegorocznej wystawy dominowały będą odmiany o nazwach opisujących barwę ich kwiatów tj.: ‘White Heaven’, ‘Pink Lady’, ‘Orange Monarch’, ‘Yellow Crown’, ‘Apricot Beauty’. Będą to głównie tulipany o kwiatach pojedynczych, z grupy Triumph. Szczególnie ciekawymi kwiatami charakteryzować się będą odmiany: ‘Red Wing’ – czerwona o strzępiastych płatkach oraz ‘Green Valley’ z grupy Viridiflora – różowa z zielonymi cętkami

Miliony na zieleń w Łodzi

16 mln zł na rewitalizację 9 łódzkich parków i zieleńców wyda w tym roku łódzki magistrat. Powstanie m.in. 14900 mkw parkowych alejek, 5 placów zabaw i 4 nowe siłownie. Staną też 142 ławki i 442 kosze na śmieci oraz ponad 100 nowych latarni. Oczyszczone również zostaną stawy w parku Helenowskim i parku Reymonta.

Tysiące drzew i krzewów posadzono w Bydgoszczy

Przy ul. Grunwaldzkiej zasadzono szpaler nietypowych kasztanowców. Okazałe drzewa zdobią odcinek od wiaduktu kolejowego przy Czarnej Drodze do ul. Kraszewskiego. Sprawdź, w jakich miejscach zaplanowano kolejne nasadzenia roślin.

Dotacje na modernizację źródeł ciepła dla mieszkańców Gdyni w 2014 r.

Osoby zainteresowane likwidacją kotłów opalanych węglem lub koksem mogą otrzymać dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z programu „Czyste Powietrze", realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Poznań-Moje miasto bez elektrośmieci

Poznań bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Moje miasto bez elektrośmieci". Dla Miasta oznacza to uruchomienie skutecznego systemu zbierania elektrośmieci, dla lokalnych szkół - szansę na pozyskanie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Partnerem programu jest Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej".

„1000 drzew na wiosnę” we Wrocławiu

W ramach akcji wiosennych nasadzeń „1000 drzew na wiosnę” artyści związani z Wrocławiem oraz radni Rady Miejskiej zostali zaproszeni przez prezydenta Rafała Dutkiewicza na wspólne sadzenie drzew, które stworzą Aleję Europejskiej Stolicy Kultury - World Games.

„Listy dla Ziemi” w Bydgoszczy

W poniedziałek, 14 kwietnia br., o godz. 11.00 na Wyspie Młyńskiej, Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z akcją „Listy dla Ziemi”. Inauguracja przygotowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Bydgoszczy w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi.

Zgłoś dzikie wysypisko w Łodzi

Od stycznia trwa w Łodzi akcja likwidacji i sprzątania dzikich wysypisk, których wciąż mamy na terenie miasta sporo.

Wielbłąd na "F" w Łodzi

3 dni temu w zoo urodził się mały wielbłąd. Stawia już pierwsze kroki na wybiegu, gdzie przebywa tylko z matką. Już wkrótce jednak pozna resztę rodziny - tatę i starszego brata.

Łódzka woda najlepsza

Łódzkie restauracje i kawiarnie na życzenie klientów mogą serwować wodę z kranu. Taka usługa jest dostępna na całym świecie. Szczególnie w sezonie letnim. Zakład Wodociągów i Kanalizacji przygotował film, w którym zachęca, by do akcji promującej łódzką kranówkę przyłączyło się jak najwięcej restauratorów. To kolejna odsłona kampanii „Łódzka woda najlepsza".

Gdańska woda. Wlej śmiało!

Zbieramy plony wieloletnich inwestycji w poprawę jakości wody pitnej w Gdańsku. Teraz z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć – Wlej śmiało! Rusza kampania podsumowująca wieloletnie inwestycje na rzecz poprawy jakości wody pitnej w Gdańsku.

W Elblągu rozmawiano o zagrożeniu jakie stanowi lokalizacja wiatraków na Żuławach Wiślanych

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk dokonał oficjalnego otwarcia konferencji pt. Zagrożenia dla rozwoju turystyki Elbląga i Mierzei Wiślanej wynikające z lokalizacji elektrowni wiatrowych na Żuławach Wiślanych, w której udział wzięli naukowcy, politycy, samorządowcy oraz mieszkańcy Elbląga i regionu. Konferencja miała na celu dokonanie analizy zasadności lokowania przemysłowych farm wiatrowych na terenie Żuław w kontekście zagrożeń, jakie ta lokalizacja niesie dla rozwoju turystyki Elbląga i Mierzei Wiślanej.

O gospodarce odpadami i produkcji energii w Olsztynie

19 marca 2014 roku w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja pt. „Sposób zagospodarowania odpadów w postaci paliwa alternatywnego w gminach województwa warmińsko-mazurskiego”. Głównym organizatorem spotkania był Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorami - Park Naukowo-Technologiczny oraz MPEC Olsztyn

Wiceminister Środowiska na terenie budowy ZTPOK w Bydgoszczy

Wizytacja budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych była głównym punktem pobytu w Bydgoszczy wiceministra środowiska - Janusza Ostapiuka.

Zmiany w łódzkim ZOO

Wybieg dla lemurów, wyremontowane wejście do zoo i monitoring - to najważniejsze inwestycje 2013 roku w miejskim ogrodzie zoologicznym. Ich koszt zamyka się kwotą 2,7 miliona złotych. W tym roku skala inwestycji ma osiągnąć 10 milionów.

Nie ma zgody na wycinkę nad Odrą we Wrocławiu

Z wnioskiem o opinię dotyczącą prac przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego zwróciło się do Urzędu Miasta konsorcjum Pol - Aqua Odra Boulevards, które na zlecenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej remontuje nabrzeże.

Ponad 500 ton ekopaliwa z warszawskich choinek

Tegoroczna edycja akcji „Ciepło z natury” okazała się rekordowa – zebrano blisko 530 ton świątecznych drzewek, które zamiast na śmietnik trafią do warszawskich elektrociepłowni. Zebrane choinki w postaci zielonego paliwa pozwolą na ogrzanie przez rok około 130 mieszkań każde o powierzchni 60 m2.

Posprzątaj po swoim psie - kampania w Szczecinie

Ruszyła 4. edycja kampanii informacyjno-edukacyjnej pn. „Szczecin Miastem czystej zieleni – posprzątaj po swoim psie”. Celem projektu jest edukacja szczecińskich przedszkolaków dotycząca utrzymania porządku i czystości po czworonożnych pupilach.

Trwają prace w Parku Centralnym w Olsztynie

Wciąż trwają prace ziemne na terenie Parku Centralnego. Układana jest nawierzchnia na ścieżkach rowerowych, placach manewrowych i łącznikach deptaków. Wykonawca inwestycji kontynuuje roboty związane z umacnianiem wylotów wody deszczowej do rzeki Łyny. Dodatkowo niebawem zakończą się prace związane z wykonaniem tzw. kieszeni pod ławeczki. Obecnie montowane jest zbrojenie przyczółków mostków. Niebawem powinny zakończyć się prace związane z wstawianiem fundamentów pod słupy oświetleniowe.

Zapraszamy ptaki do Gdyni - wręczenie nagród

Tegoroczna edycja konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni” rozstrzygnięta. Zgłoszono 250 prac. Wręczenie nagród odbyło się 12 marca, w siedzibie Urzędu Miasta Gdyni.

Szczecin w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”

Szczecin został objęty ogólnopolskim programem edukacyjnym „Moje miasto bez elektrośmieci”. Dla miasta oznacza to uruchomienie skutecznego systemu zbierania elektrośmieci, dla lokalnych szkół – szansę na pozyskanie atrakcyjnych pomocy dydaktycznych. Urząd Miasta Szczecin sprawuje mecenat nad programem

Spis nasion w Łodzi

W Ogrodzie Botanicznym pojawił się jubileuszowy Index Seminum (łac. spis nasion).

Opłata za śmieci w Gdańsku niższa o ponad 20 proc.

Mieszkańcy Gdańska, którzy segregują odpady, zapłacą za ich wywóz i utylizację 20 procent taniej, niż w roku ubiegłym. Stawka za śmieci zmieszane pozostaje bez zmian. Projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższą - lutową sesję Rady Miasta. Jeśli radni zaakceptują propozycję nowych stawek, zaczną one obowiązywać od 1 kwietnia.

Dotacje ekologiczne dla gdańszczan!

Blisko 2 mln zł wyniosły w latach 2011 - 2013 dotacje celowe Miasta Gdańska dla mieszkańców na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną. Przypominamy, że także w tym roku gdańszczanie mogą ubiegać się o dotacje m.in. na zmianę ogrzewania węglowego na ekologiczne, czy instalację kolektora słonecznego.

Zima potrafi być malownicza

Silne mrozy które od kilku dni opanowały Polskę, spowodowały min. oblodzenie sopockiego mola. Drewniane pale na których oparta jest konstrukcja wyglądają naprawdę monstrualnie. Zobacz galerię zdjęć.

Gdynia pomaga ptakom przetrwać zimę

Za oknem coraz ostrzejszy mróz i śnieg. I to jest właśnie ten czas, kiedy należy dokarmiać dzikie ptactwo. W Gdyni więc - jak co roku - na pomoc zgłodniałym ptakom wyruszył ekopatrol Straży Miejskiej. A osoby indywidualnie dokarmiające ptactwo mogą liczyć na przygotowane przez Miasto ziarno słonecznika.

Naukowcy pomogą walczyć ze smogiem w Krakowie

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał Radę Programową ds. Ochrony Powietrza w Krakowie. W jej skład wchodzą krakowscy naukowcy i ekolodzy

Tak wyglądała zima rok temu

Zobacz zimowe zdjęcia z lutego ubiegłego roku. Tak było nad morzem. Jeżeli posiadasz zdjęcia z innych stron Polski to prześlij do redakcji. Najładniejsze opublikujemy.

Myśliwi dbają o leśne zwierzęta

Mimo iż zima w tym roku jest bardzo łagodna i przyjazna dla leśnej zwierzyny, myśliwi w całej Polsce rozpoczęli akcję dokarmiania.

Uwaga na żaby w Gdańsku!

Ropuchy szare, żaby moczarowe i trawne najczęściej giną na pomorskich drogach.

Eko-Nurkowy Dzień odbył się w Gdyni

Ponad 150 nurków czyściło 12 października 2013 r. dno morskiej Mariny

Ekologia po Góralsku

Konie nie zanieczyszczają ulic w Zakopanem.

Nie zrywajcie tej rośliny

Dziewięćsił bezłodygowy objęty jest ścisłą ochroną gatunkową

Nie zabijajcie tej jaszczurki

Padalec często jest mylony z wężem

Leśnicy ruszyli do boju.

W lasach na ternie całej Polski pojawiły się pułapki.

Przyroda budzi się do życia

Po wyjątkowo długiej zimie pojawiają się pierwsze oznaki wiosny

To już wiosna!

Ptaki łącza się w pary

Zobacz!

Mały lisek spał sobie w biały dzień blisko drogi.

Nawet dziki głodują

Przedłużająca się zima powoduje, że leśne zwierzęta z determinacją szukają pokarmu.

Pierwszy dzień wiosny 2013

Podobno grozi nam ocieplenie klimatu, a takiej zimy jak tej wiosny to jeszcze nie było.stat4u