SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

"Przed nami jeszcze wiele osiągnięć"

Jak wyglądają treningi? Jak zaczęła się ich przygoda ze sportem? Jak poradzić sobie z silnymi emocjami w sporcie? Między innymi z takimi pytaniami zmierzyły się medalistki z Rio de Janeiro Marta Walczykiewicz i Monika Michalik, które na zaproszenie wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna spotkały się dziś z urzędnikami z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Obchody 77 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Poznaniu

Uroczystość pod Pomnikiem Armii „Poznań” odbyła się dziś 1 września z udziałem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana ale bez prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Były przemówienia, składanie wieńców był też Apel Smoleński /Galeria zdjęć/

Wielkopolscy rolnicy podziękowali za plony

W Liskowie w powiecie kaliskim odbyły się Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki, podczas których z rolnikami spotkała się wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. W trakcie uroczystości zaprezentowano nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy oraz charakterystyczne dla Wielkopolski wyroby spożywcze.

Pogrzeb kapitana pilota Kazimierza Spornego

W Kwaterze Lotników na Cmentarzu Miłostowo 25 sierpnia pochowany został jeden z najsłynniejszych i najskuteczniejszych polskich lotników z czasów II wojny światowej kapitan Kazimierz Sporny.

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Gnieźnie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wizytę w Gnieźnie. W spotkaniu głowy państwa z mieszkańcami pierwszej stolicy Polski oraz samorządowcami uczestniczył także wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Mural ze Śródki cudem Polski? Trwa głosowanie!

Trójwymiarowy mural "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" został nominowany w plebiscycie 7 Cudów Polski 2016, który od sześciu lat organizuje National Geographic Traveler. Na razie zajmuje 12 miejsce, jednak jest duża szansa na poprawienie tego wyniku. Głosowanie trwa jeszcze do końca sierpnia.

Pożegnanie ze służbą komendanta Jerzego Raneckiego

Dziś (17 sierpnia) odbyło się pożegnanie ze służbą zastępcy wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. dr. inż. Jerzego Raneckiego, Podziękowania za wieloletnią służbę złożyła komendantowi wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kajakarstwie

W miniony weekend 500 zawodników z 58 klubów z 15 województw brało udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych i Mistrzostwach Polski Juniorów na torze regatowym Malta w Poznaniu

Święto Wojska Polskiego w Poznaniu

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczestniczył w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską 15 sierpnia 1920 roku, wojewoda przypomniał słowa prezydenta śp Lecha Kaczyńskiego, wygłoszone w 2009 roku podczas Święta Wojska Polskiego.

Obóz Szkoleniowo-Badawczy Poniec 1704-2016. Łączy nas historia…

Dnia 7 listopada 2016 roku przypadnie 312. rocznica bitwy pod Poniecem, która stoczona została pomiędzy armią saską i szwedzką w 1704 roku. Zmagania obu armii były efektem konfliktu, który przez 21 lat wypalał tereny Europy Środkowo-Wschodniej i do annałów historycznych przeszedł pod nazwą „wielkiej wojny północnej” lub „III wojny północnej"

Motornicza pomogła odebrać poród

Poznańska motornicza pomogła odebrać poród. Rodzice dziecka nie zdążyli dojechać do szpitala i chłopiec przyszedł na świat w aucie, tuż obok zajezdni tramwajowej przy ul. Fortecznej.

"Biała bluzka" Jandy - komentarz radnej Ewy Jemielity

Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił do Poznania na koszt miasta Krystynę Jandę która ma przedstawić cykl przedstawień. Pierwszy był monodram "Biała Bluzka" O komentarz poprosiliśmy radną Prawa i Sprawiedliwości Ewę Jemielity. Oto co nam powiedziała.

Pozytywna opinia wojewody w sprawie budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka

Dziś (8-sierpnia) wojewoda wielkopolski pozytywnie ocenił celowość realizacji inwestycji pod nazwą "Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z jego wyposażeniem”. - Zależało nam na jak najszybszym wydaniu pozytywnej decyzji administracyjnej, która umożliwi samorządowi województwa wielkopolskiego rozpoczęcie budowę szpitala pediatrycznego, zapewniającego małym pacjentom zgodną ze standardami opiekę medyczną - mówiła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Nowy szpital dziecięcy w pełni wpisuje się w priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej województwa ogłoszone przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna.

Odsłonięcie pomnika w byłym Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

W Lesie Rzuchowskim, na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w odsłonięciu pomnika upamiętniającego Romów i Sinti. W obozie zamordowano blisko 4 tysiące Romów i Sinti pochodzących z Austrii.

Podpisanie umów - Program integracji społeczności romskiej

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podpisała dziś z prezydentem Piły Piotrem Krzysztofem Głowskim, burmistrzem Obornik Tomaszem Szramą, prezeską Fundacji Rozwoju Motylarnia z Poznania Joanną Kowalską-Andrzejewską, prezesem Stowarzyszenia Społeczności Romskiej ze Swarzędza Bagirem Sadowskim oraz prezesem zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Romów z siedzibą w Pleszewie umowy na realizację zadań w ramach rządowego Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

Obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W poniedziałek, 1 sierpnia, będziemy obchodzić 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 w całym kraju zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające godzinę "W". W Poznaniu uroczystości przypominające bohaterską walkę warszawiaków z okupantem rozpoczną się już o 15.00.

Spotkanie Rady Rodziny

Dzisiaj (25 lipca)w Sali Witrażowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło się robocze spotkanie członków Rady Rodziny z przedstawicielami Urzędu Statystycznego. Spotkaniu przewodniczyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Celem spotkania było zapoczątkowanie działań związanych z badaniami nad rodziną

Uroczysta przysięga wojskowa

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w uroczystości zaprzysiężenia 25 żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.

Wręczenie medalu Pro Patria porucznikowi Stefanowi Goślińskiemu

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wręczyła medal Pro Patria świętującemu setne urodziny mieszkańcowi Próchnowa Stefanowi Goślińskiemu. Medal nadany został przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Honorowane są nim osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Święto Policji w Poznaniu

Wybrali państwo nie zwykły zawód a służbę - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podczas uroczystego Święta Policji w auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wojewoda złożył też gratulacje policjantom, którym wcześniej wraz z Zastępcą Komendanta Głównego Policji inspektorem Andrzejem Szymczykiem oraz Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu inspektorem Tomaszem Trawińskim wręczył medale i odznaczenia państwowe. Policjanci odebrali też nagrody i awanse na wyższe stopnie służbowe

91. urodziny majora Włodzimierza Bystrzyckiego

W ostatnią sobotę swoje 91. urodziny świętował major AK Włodzimierz Bystrzycki, pseudonim „Dzielny”. List z życzeniami od wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna przekazała majorowi dyrektor Gabinetu Wojewody Anna Żuchowska-Bednarz.

Wręczenie medalu „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”

Medal pamiątkowy „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” wręczyła dziś (15-07-2016) mieszkańcowi gminy Pleszew Janowi Szymańskiemu z okazji 100. rocznicy urodzin wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Odznaczenie przyznawane jest weteranom walk o niepodległość Polski, w pierwszej kolejności najstarszym kombatantom - żołnierzom uczestniczącym w wojnie obronnej 1939 roku.

Zgoda na budowę zbiornika wodnego Miejska Górka  

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann podpisał dziś zgodę na realizację inwestycji przeciwpowodziowej pn.: „Budowa zbiornika wodnego Miejska Górka”.  

73. rocznica rzezi wołyńskiej

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann uczcił pamięć Polaków pomordowanych podczas rzezi na Wołyniu. W 73. rocznicę tragedii złożył kwiaty w krużgankach kościoła oo. Dominikanów w Poznaniu, pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni, ufundowaną przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

Promocja na pierwszy stopień podoficerski

280 żołnierzy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu odebrało dziś (8 lipca 2016 r.)promocje na pierwszy stopień podoficerski oraz świadectwa ukończenia szkoły. W uroczystości odbywającej się w trakcie "Ogólnopolskich Dni NATO - Poznań razem z NATO" uczestniczył wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Wicewojewoda odwiedziła Złotów

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg odwiedziła Złotów, gdzie spotkała się z lokalnymi władzami samorządowymi. Tematem przewodnim wizyty była realizacja polityki prorodzinnej na poziomie miast, gmin i powiatów. Konieczność podjęcia odpowiednich działań w tym aspekcie jest związana z faktem, że sytuacja demograficzna kraju, w tym powiatu złotowskiego jest bardzo zła. Według prognoz GUS do 2035 roku ubędzie około 10 procent mieszkańców powiatu, który liczy obecnie 70 000 mieszkańców

Tenisowe emocje w Parku Olimpia. Rusza Poznań Open

9 lipca wystartuje turniej tenisa ziemnego Poznań Open. Będzie to już 13 edycja poznańskiego challengera, który tradycyjnie odbędzie się w Parku Tenisowym Olimpia. Pierwsze pojedynki turnieju głównego będzie można zobaczyć już w najbliższy poniedziałek

Ćwiczenia przed Światowymi Dniami Młodzieży w diecezjach

W całej Wielkopolsce trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann obserwował ćwiczenia służb i straży odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom na terenie województwa podczas diecezjalnych ŚDM. Celem organizowanych przez Koleje Wielkopolskie ćwiczeń było sprawdzenie gotowości na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej

Najlepsze pary patrolowe nagrodzone

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wręczył nagrody dla najlepszych w województwie wielkopolskim par patrolowych wyłonionych w konkursie wojewódzkim Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji - Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku”.

„Poznański król jest nagi”-wywiad z radną Poznania Ewą Jemielity

Pan prezydent wykrzykuje w mediach, że Poznań to wolne miasto i nie dopuszcza do odegrania hymnu polskiego i hymnu węgierskiego na uroczystości upamiętniającej ofiary Powstania Czerwca 56-rozmawiał Andrzej Ficek

„PONIECKA BITWA NA WIEDZĘ” – finał konkursu historycznego dotyczącego wielkiej wojny północnej

W czerwcu, w Poniecu (Wielkopolska) odbył się finał konkursu historycznego „PONIECKA BITWA NA WIEDZĘ”. Przedsięwzięcie to miało charakter szczególny, a jego realizacja miała posłużyć do promowaniu pozytywnego wizerunku lokalnej społeczności (na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim) poprzez popularyzację wspólnej polsko-szwedzkiej historii tego regionu

Oświadczenie wojewody wielkopolskiego w sprawie obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca ‘56

W dniu 28 czerwca br. odbyły się obchody 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 56 organizowane przez Prezydenta Miasta Poznania. Z powodu niezapewnienia przez organizatora godnego i spokojnego przebiegu uroczystości, adekwatnego do jej rangi i międzynarodowego znaczenia, doszło do profanacji święta, ale nade wszystko do upokorzenia Bohaterów Czerwca 56 oraz ich Rodzin.

60 rocznica Powstania Poznańskiego Czerwca

Jaka musiała być determinacja tych ludzi skoro nie bacząc na represje wyszli na ulice, nie biorąc pod uwagę, że komunistyczna władza może do nich strzelać. Zginęło kilkadziesiąt osób, kilkaset było rannych. Był to pierwszy krok na drodze do wolności. Potem był czerwiec ursuski i płocki i te wrota do wolności otwierały się coraz szerzej, aż w 1980 r. powstała Solidarność – mówił Piotr Duda podczas obchodów 60 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Poznański Czerwiec 1956

W czwartek 28 czerwca 1956 r. o godz. 6.30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji. Podajemy program uroczystosci w Pozaniu.

Król czardasza z Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania

W jego muzyce jest radość i umiłowanie wolności - tak między innymi uzasadniała wybór członkini kapituły Ewa Obrębowska-Piasecka.

Czerwiec 56 okiem filmowców

Filmy dokumentalne poświęcone tematyce Poznańskiego Czerwca 56 zostaną pokazane kinie Rialto w najbliższą środę.

Lis do lasu, a owca do gospodarstwa, czyli kolejne interwencja straży miejskiej

Najczęściej strażnicy Eko Patrolu są wzywani do bezpańskich psów, rannych ptaków czy poszukujących żywności dzików. Jednak wezwania na ulicę Malwową i osiedle Zwycięstwa zdecydowanie należały do mniej typowych: w pierwszym przypadku funkcjonariusze ratowali małego lisa, w drugim - owcę.

INSPEKTOR ROMAN SOBCZAK NOWYM KOMENDANTEM SZKOŁY

Na mocy rozkazu personalnego, wydanego przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka, z dniem 9 czerwca 2016 r. stanowisko Komendanta Szkoły Policji w Pile objął mł. insp. Roman Sobczak.

Poznańskie Juwenalia 2016

Juwenalia - na to studenci czekają cały rok. W Poznaniu potrwają od 9 do 12 czerwca. Będą to cztery dni zabawy przy dźwiękach różnorodnej muzyki. W czwartek koncert zagra Mrozu, w piątek gwiazdą wieczoru będzie Mela Koteluk, w sobotę Kult, a w niedzielę Happysad. Studenci na wszystkie koncert wejdą za darmo

Minister Macierewicz na uroczystościach w Poznaniu

To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.

Dzień Pamięci Ofiar Komunizmu

Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego uczcili w piątek kombatanci, przedstawiciele władz Poznania oraz młodzież szkolna. W Zespole Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego przy ul. Fredry, uczniowie przytoczyli wspomnienia więźniów okresu stalinowskiego i wspólnie ze zgromadzonymi zaśpiewali Mury Jacka Kaczmarskiego.

Kolorowa parada rozpocznie 27. Dni Łazarza

Wezmą w niej udział uczniowie łazarskich szkół, zaproszeni goście, fantazyjnie przystrojone zabytkowe samochody i orkiestra dęta. Stałą trasą przez ulicę Głogowską wyruszy Parada Łazarska, rozpoczynając 27. Dni Łazarza.

Drugi Aerofestiwal już za nami

W niedzielę zakończyła się największa w Polsce impreza lotnicza - Aerofestival. W czasie dwudniowych pokazów zaprezentowano 50 maszyn, które w powietrzu wylatały łącznie 720 minut. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze w Poznaniu to nie tylko występy grup akrobatycznych i solistów, organizatorzy przygotowali też wiele atrakcji, dostępnych na terenie lotniska. Rodzinny piknik uświetniły ekspozycje grup rekonstrukcyjnych, wystawa sprzętu lotniczego oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych.

Tadeusz Biedzki zdobywcą Bursztynowego Motyla

Rozstrzygnięta została XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej polskiej książki 2015 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Konkurs organizuje Biblioteka Raczyńskich, a w tym roku jego zwycięzcą została książka Tadeusza Biedzkiego "W piekle eboli".

Enter Enea Festival. Dzień pierwszy

Nad Jeziorem Strzeszyńskim trwa Enter Enea Festival. Festiwal zainaugurował klasycznym jazzowym graniem kwartet Jakuba Płużka.

Waterpolo Poznań wicemistrzem Polski w piłce wodnej!

Po raz trzeci w historii klubu seniorzy Waterpolo Poznań zdobyli srebrny medal Ekstraklasy piłki wodnej. Tytuł wicemistrza Polski przyniosło poznaniakom rewelacyjne zwycięstwo 5:10 nad zespołem OCMER UŁ ŁSTW. Mistrz kraju z ubiegłego sezonu zakończył tegoroczne rozgrywki dopiero na 3 miejscu. Natomiast złoty medal powędrował w tym roku do Arkonii Szczecin.

Znamy program festiwalu jazzowego Made In Chicago

Już w piątek rozpocznie się tegoroczna edycja festiwalu muzycznego Made In Chicago. Jazz w najlepszym wykonaniu zabrzmi w nowej koncepcji: słuchacze będą mogli wziąć udział w dziesięciu koncertach, w aż siedmiu lokalizacjach

Mistrzostwa Europy w triathlonie

W przedostatni lipcowy weekend (22-24 lipca) Poznań będzie europejską stolicą triathlonu. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie kilka tysięcy "ludzi z żelaza", którzy rywalizować będą w Mistrzostwach Europy w triathlonie. Po raz pierwszy podczas poznańskich zawodów Enea Challenge zostanie rozegrana konkurencja na dystansie długim. Mistrzostwa będą pierwszą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej.

Debata związkowa w Poznaniu

Najbardziej politycznym działaniem Związku jest jego rozwój, gdyż dzięki temu zyskuje on siłę do reprezentowania interesów pracowniczych – mówił prof. Martin Allespach z Europejskiej Akademii Pracy we Frankfurcie nad Menem (Europaische Akademie der Arbeit) podczas debaty związkowej, która odbyła się 10 maja w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Niemieccy związkowcy będą przebywać w Poznaniu do 12 maja.

Najwybitniejsi lutnicy przyjechali do Poznania

Specjaliści z całego świata, instrumenty o wyjątkowym brzmieniu oraz międzynarodowe sympozjum poświęcone tajnikom sztuki budowania instrumentów - w Poznaniu rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego.

71. rocznica zakończenia II wojny światowej

My Polacy jesteśmy tym narodem, który zapłacił największa cenę. Nie było innego kraju, w którym doszło do tylu zbrodni, tylko dlatego że ktoś był wyznawcą innej religii czy innego pochodzenia. Żaden inny naród nie został tak dotkliwie doświadczony również pod względem politycznym. Polska została rozdarta już w pierwszych dniach wojny - powiedział w piątek gen. Dariusz Malinowski podczas uroczystości uczczenia żołnierzy poległych w II wojnie światowej. W weekend przypada 71. rocznica zakończenia działań wojennych.

Prezydent Andrzej Duda w wielkopolskim Lesznie

Dnia 5 maja w wielkopolskim Lesznie, gościł z wizytą Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Już w listopadzie 2015 roku rada miasta Leszna z prezydentem tegoż miasta Łukaszem Borowiakiem, wysłała zaproszenie do odwiedzin tego regionu Wielkopolski, które zostało przyjęte.

Poznań Design Days 2016

6 maja rozpocznie się trzecia edycja Poznań Design Days. W tym roku, tematem przewodnim projektu będzie ,,Przestrzeń Publiczna", a siecią wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów - centrum miasta. Festiwal potrwa do 14 maja.

Dzień Flagi w Poznaniu

Z okazji Dnia Flagi pracownicy Urzędu Miasta Poznania rozdali na Starym Rynku 1000 biało-czerwonych flag. Dostali je wszyscy mieszkańcy, jak i turyści obecni w południe pod Ratuszem.

World Press Photo już w CK Zamek!

To już wieloletnia tradycja: Poznań jest drugim po Amsterdamie i pierwszym w Polsce miastem, w którym pokazywana jest ta niezwykła wystawa. Najlepsze fotografie ilustrujące ubiegły, 2015 rok, będzie można oglądać od 27 kwietnia do 21 maja.

Debata o metropolii Poznań na Forum Gospodarczym

Poznań nie tylko gospodarką stoi i nie tylko w tym obszarze powinien szukać swojej przewagi nad innymi polskimi miastami. Takie wnioski deklarowali we wtorek uczestnicy 9. Forum Gospodarczego Metropolii Poznań. Eksperci dyskutowali o tym, w którym kierunku rozwijać współpracę w ramach metropolii, by zyskać pozycję silnego ośrodka miejskiego.

Ułani przemaszerują ulicami Poznania!

Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie, capstrzyk, czyli przemarsz oddziałów ulicami miasta, a na koniec rodzinny piknik na Cytadeli. Wszystko to odbędzie się w ramach Dni Ułana. 22 kwietnia rozpocznie się święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Pogorzeli

Koniec minionego tygodnia upłynął pod znakiem obchodów upamiętniających chrzest Polski, który nastąpił w 966 roku. Ich kulminacja nastąpiła w stolicy Wielkopolski, jednak w wielu miastach naszego kraju lokalne społeczności postanowiły uczcić tę rocznicę w rozmaity sposób. Jednym z takich miast była Pogorzela, w której na rynku w niedzielę 17 kwietnia doszło do rocznicowych uroczystości.

Rekordowy półmaraton ulicami Poznania

W niedzielę, punktualnie o godzinie 9.00, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz dał sygnał do rozpoczęcia poznańskiego półmaratonu. Pomimo deszczu, 13 tys. biegaczy wystartowało, by zmierzyć się z nową trasą, niekorzystną pogodą i własną kondycją.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski: Eucharystia na stadionie

Trzeciego dnia obchodów, uroczystości jubileuszu Chrztu Polski przeniosły się na Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej. W sobotę rano abp Stanisław Gądecki i marszałek województwa Marek Woźniak otworzyli rocznicową ceremonię. O godzinie 14 wierni, zgromadzeni na trybunach, wysłuchali homilii prowadzonej przez legata papieskiego kard. Pietro Paroliniego.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski: procesja ulicami starego miasta

W czwartek wieczorem w poznańskiej Farze przy ul. Gołębiej wystawiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Tysiące wiernych uczestniczyło w nocnym czuwaniu. W piątek popołudniem, w uroczystej procesji ulicami Poznania, obraz odprowadzono do katedry na Ostrowie Tumskim.

Wiosenna Era Jazzu. Festiwal startuje już w środę

13 kwietnia rusza kolejna wiosenna odsłona Ery Jazzu. O czekających nas koncertach, artystach oraz projektach specjalnych tegorocznej edycji rozmawiamy z Dionizym Piątkowskim, pomysłodawcą i dyrektorem Ery Jazzu.

Tłumy na Pyrkonie. Fani fantastyki opanowali Poznań

Przez trzy dni Międzynarodowe Targi Poznańskie przeżywały prawdziwe oblężenie. Festiwal przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy osób, a na ulicach Poznania można było spotkać najrozmaitsze stwory.

Międzynarodowy Dzień Romów w Poznaniu

Występ "Króla czardasza" Miklosza Deki Czureji uświetnił spotkanie z kulturą romską w Sali Białej Urzędu Miasta. Z okazji Miedzynarodowego Dnia Romów na dziedzińcu można też oglądać wystawę "Osada" - reportaż o życiu codziennym Romów na Słowacji.

9. PKO Poznań Półmaraton startuje 17 kwietnia

Już w niedzielę 17 kwietnia ulicami Poznania pobiegną zawodnicy w 9. PKO Półmaratonie. W tym roku na biegaczy czeka dużo nowości. Nowa trasa, nowa baza biegu i rekordowa frekwencja świadczą o stale rosnącym zainteresowaniu biegami ulicznymi. Do poznańskiego półmaratonu zgłosiło się 13 tys. uczestników z 24 państw.

Relacje państwa i kościoła - CK Zamek zaprasza na debatę

Akty prawne regulujące współpracę między organami państwa i kościoła, dobre i złe praktyki ich realizacji - wszystkie te tematy zostaną poruszone podczas debaty "#1050. Kościół i państwo - w poszukiwaniu dobrych relacji". Zaprasza na nią CK Zamek 6 kwietnia o godzinie 18. Dyskutować będą dr hab. Elżbieta Adamiak, prof. Ewa Łętowska oraz Jarosław Makowski, a moderatorem będzie Artur Sporniak.

Francja Romów. XXVI Dni Kultury Francuskiej

We Francji nazywani są Bohémiens, Manouches, Gitans, Tziganes. W Polsce żyje ich około 20 tysięcy, we Francji blisko pół miliona, a w całej Europie 10 milionów. Kim są Romowie? Jaka jest ich historia i tradycje? Jakie miejsce zajmują w dzisiejszym społeczeństwie? 2 kwietnia rozpoczynają się XXVI Dni Kultury Francuskiej "Francja Romów", organizowane przez Dom Bretanii w Poznaniu, a już 8 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Romów

Szach mat! Mistrzostwa Polski w Poznaniu

O tytuł Mistrza Polski zmierzą się w tym tygodniu najlepsi szachiści z kraju. 90 lat od czasu pierwszego turnieju, arcymistrzowie królewskiej gry ponownie rozegrają swoje partie o złoty medal na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest to podwójny jubileusz, ponieważ Uniwersytet także obchodzi w tym roku swoje 90-cio lecie.

Pyrkon 2016: najbardziej fantastyczna impreza w Polsce już 8 kwietnia!

Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami, cosplaye, koncerty, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy - tak zapowiada się Pyrkon 2016, czyli najbardziej rozpoznawalny w Polsce festiwal fantastyki. Wydarzenie potrwa od 8 do 10 kwietnia.

Światowy kongres IPSA w Poznaniu!

Poznań wygrał rywalizację o organizację 24. Światowego Kongresu Politologów, który rozpocznie się 23 lipca. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych wybrało Poznań spośród ośmiu innych miast. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w państwie Europy Wschodniej. Na obrady w Poznaniu przyjadą tysiące naukowców z całego świata.

Wings for Life w maju w Poznaniu!

- Setki tysięcy osób w 34 miastach na świecie, startują dokładnie w tym samym momencie i nikt nie wie, jak daleko zdoła dobiec, zanim dogoni go meta - przekonuje Colin Jackson, dyrektor sportowy biegu Wings for Life. Polska edycja charytatywnego wyścigu po raz trzeci będzie miała miejsce w Poznaniu. 8 maja Wings for Life wystartuje znad Jeziora Maltańskiego, a za kierownicą Samochodu Pościgowego zasiądzie Adam Małysz.

Straż Miejska z Wildy ujawniła nielegalne biuro

Strażnicy miejscy z Wildy ujawnili nielegalny pobór prądu. W piwnicy jednej z kamienic, bezdomny mężczyzna zorganizował sobie biuro. Bezprawnie podłączone sprzęty elektroniczne zagrażały wybuchem pożaru. W piwnicy budynku przy ul. Kosińskiego znalazł schronienie bezdomny. Na prośbę mieszkańca, funkcjonariusze SM sprawdzili, czy mężczyzna ten potrzebuje pomocy medycznej lub opieki socjalnej.

MEDYCYNA POLA WALKI - SEMINARIUM Z ZAKRESU RATOWNICTWA TAKTYCZNEGO

W poznańskim Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji po raz kolejny zostało zorganizowane seminarium z zakresu Ratownictwa Taktycznego (Medycyny Pola Walki) w oparciu o międzynarodowe wytyczne TECC oraz TCCC. W zajęciach oprócz funkcjonariuszy SPAP Poznań brali udział również policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA), SPAP Wrocław, Oddziału Prewencji Policji (OPP) Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zespół medyczny Oddziału Prewencji Policji KWP w Poznaniu.

56 sekund o wolności. Nakręć film na rocznicę Czerwca56

Zadanie: nakręcić 56 sekund filmu. Wymagania: ma nawiązywać do Poznania i przede wszystkim pokazywać wartości Poznańskiego Czerwca 56. "Głos Wielkopolski" we współpracy z Miastem Poznań zaprasza do udziału w konkursie filmowym związanym z 60. rocznicą Czerwca 56.

Morsy nie dały się Warcie

Morsy pokonały wpław Wartę. Z zimnem i silnym nurtem rzeki zmierzyło się kilkudziesięciu śmiałków. Organizowane przez Stowarzyszenie Morsy Swarzędz III Przepływanie Warty odbyło się pod hasłem "Warta przyjazna morsom."

ORP "Poznań" ma już 25 lat!

Przepłynął prawie 60 tysięcy mil morskich, brał udział w największych manerwach wojskowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku, dwukrotnie zdobywał miano najlepszej jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - 8 marca minęło 25 lat od chwili, gdy na ORP "Poznań" po raz pierwszy podniesiono banderę.

165 dotacji na pozarządową kulturę

Więcej kultury w przestrzeni publicznej, bliżej mieszkańców i nie tylko w ścisłym Śródmieściu - ten kierunek zdobył wyraźny prymat w zakończonych właśnie konkursach Wydziału Kultury. Miasto Poznań wesprze w tym roku rekordowe 165 projektów kulturalnych.

Poznaniacy mogą debatować nad projektami nowych pomników

10 marca odbędzie się publiczna debata na temat projektów dwóch pomników - Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan. Poznaniacy będą mogli wypowiedzieć się na temat ich formy i lokalizacji

Poznań ma szacun dla zawodowców!

Wczoraj gimnazjaliści, dziś profesjonaliści! - rusza II edycja kampanii "Szacun dla Zawodowców". Uczniowie, już po raz drugi, będą zachęcani przez Miasto do tego, aby swoją przyszłość wiązać z nauką konkretnego fachu np. mechanika, stolarza czy krawca.

Waterpolo Poznań - OCMER UŁ ŁSTW - hit Ekstraklasy na Termach Maltańskich

Do Poznania wracają rozgrywki Ekstraklasy piłki wodnej. 5 i 6 marca na basenie sportowym Term Maltańskich po raz pierwszy w tym sezonie Waterpolo Poznań zmierzy się z zespołem OCMER UŁ ŁSTW. Starcie dwóch najlepszych polskich drużyn będzie z pewnością hitem 5 kolejki ligowej i może przesądzić o zmianie miejsc na podium.

Poznańskie zoo zaadoptowało psy ze schroniska

"Pies cztery łapy ma, normalny mówią pies, nieprawda coś w nim jest" - słowa popularnej piosenki idealnie odzwierciedlają ideę, która przyświecała pracownikom poznańskiego zoo. Zaadoptowali oni dwa trzynastoletnie psy ze schroniska przy Bukowskiej, które miały nikłą szansę na nowy dom. Odtąd Michu i Kora, będą czuwać nad porządkiem w placówce.

Poznań - Straż miejska ma już 25 lat!

Były życzenia, tort z herbem Poznania i... filmowe wspomnienia z początków działania formacji. Nie mogło też oczywiście zabraknąć wyróżnień i medali dla strażników, którzy szczególnie sumiennie i uczciwie przepracowali te 25 lat. Straż Miejska Miasta Poznania świętowała ćwierćwiecze istnienia.

Poznań - Ale jazda! PEKA to frajda!

Jak się zachowywać w tramwajach i autobusach, co można tam robić, a czego zdecydowanie nie należy - Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął wprowadzanie do poznańskich szkół podstawowych programu edukacyjnego pod nazwą "Ale jazda! PEKA to frajda!". Chodzi o to, by nauczyć dzieci, że infrastruktura transportowa jest wspólnym dobrem, o które należy dbać.

Poznan PitchOff. Startupy walczą o inwestorów

Masz pomysł na biznes? Przekonaj do niego inwestorów i zdobądź pieniądze na jego realizację. Możliwość taką daje udział w sesji Poznan PitchOff - ABC Accelerator Scouting Tour 2016. Poznań to jedno z kilku miast, w których takie spotkania się odbywają. Najbliższa sesja prezentacyjna dla przedsiębiorców i pomysłodawców już jutro, 1 marca w Poznańskim Parku Technologiczno-Przemysłowym o godzinie 14.00.

Poznań - Za tydzień "Kaziuki"!

Już za tydzień rozpoczynają się "Kaziuki". Doroczne spotkanie z kulturą kresową otworzy wystawa w Urzędzie Wojewódzkim z cyklu "Kresy w fotografii Wielkopolan". Głównym punktem wydarzenia będzie jednak jak zawsze Kiermasz Kaziukowy, który rozpocznie się w niedzielę, 6 marca o godz. 11.30.

Dni Kariery: szkolenia i oferty pracy dla studentów!

Dni Kariery to jedne z największych targów pracy, praktyk i staży. Co roku bierze w nich udział około 43 000 studentów oraz około 430 wystawców.

Kontrabanda warta prawie 900 tys. zł

Papierosy i tytoń bez akcyzy ujawnili funkcjonariusze z Placówki SG w Poznaniu–Ławicy. Wartość zabezpieczonego towaru wynosi prawie 900 tysięcy zł.stat4u