SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych w Łodzi

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych. Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane przed 1 lipca 2014 roku zachowają ważność do 30 czerwca 2015 roku (również te, które zostały wydane bezterminowo). To oznacza, że osoby niepełnosprawne oraz placówki posiadające karty wydane przed 1.07.2014 r. muszą złożyć wnioski o wydanie nowych.

Sto lat w dobrym zdrowiu Pani Stanisławy

Pani Stanisława Bończak, 31 stycznia 2015 r. obchodziła swoje setne urodziny. Z tej okazji łodziankę odwiedził wiceprezydent Tomasz Trela. Jubilatka otrzymała w prezencie koc oraz bukiet kwiatów. Stanisława Bończak pozostaje w dobrym stanie zdrowia. Mieszka sama w jednym z łódzkich bloków. W codziennych obowiązkach pomaga jej wnuk. - Jest kochany i bardzo uczynny - mówiła wzruszona jubilatka.

Czekają granty na wydarzania kulturalne w Łodzi

O nakładach na kulturę w 2015 roku poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Do 19 lutego można składać wnioski w konkursach na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Kwoty przeznaczone na tzw. duże granty (powyżej 50 tys. zł) pozostały na podobnym poziomie jak w roku ub. i wynoszą 2,38 mln zł. Część tej kwoty zarezerwowana jest już na imprezy, które mają zakontraktowane umowy wieloletnie.

Dobry rok dla łódzkiej hali Atlas Areny

Przedstawiciele Atlas Areny i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą podsumowali wyniki badań wizerunkowych łódzkiej hali. W jednym z największych polskich obiektów tego typu odbyło się łącznie 76 imprez różnego typu, które łącznie trwały 84 dni. W hali przy al. Unii Lubelskiej pojawiło się ponad 507 tys. gości. Ekwiwalent reklamowy hali wyniósł ponad 58 milionów złotych.

Zima w Łodzi nie przeszkadza w budowie

Mimo zimy, prace przy przebudowie trasy W-z są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

Łódzka rewitalizacja - wizyta posłów

W Łodzi goszczą posłowie z podkomisji ds. rozwoju i rewitalizacji miast. Zapoznają się z planami Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi i Nowego Centrum Łodzi - spektakularnego programu przebudowy 100 hektarów w samym sercu miasta. Komisja odwiedziła EC1 - najstarszą łódzką elektrownię, która zyskała nowoczesne funkcje. Zobaczy również Art_Inkubator - miejską instytucję kultury usytuowaną na terenie XIX-wiecznych fabryk na Księżym Młynie, a także wiele kamienic remontowanych w ramach programu „Miasto Kamienic".

Pamięć, która trwa…Uroczystości w Łodzi

Dobiegły końca trzydniowe uroczystości V Dni Pamięci, zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. S. Jaracza z okazji Międzynarodowego Dania Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na stacji Radegast upamiętniono „XII transport” w 73. rocznicę deportacji z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz otwarto wystawę „Deportacja Żydów z Luksemburga i Trewiru do getta łódzkiego”.

Nowa siedziba firmy Ericpol w Łodzi

Czterokondygnacyjny budynek klasy A zapewni komfortowe miejsca pracy dla 800 pracowników nowego oddziału firmy Ericpol. Prace nad centrum rozwoju oprogramowania trwały 18 miesięcy i zostały zakończone zgodnie z pierwotnym planem. Inwestycja kosztowała ponad 62 mln zł. Całkowita powierzchnia obiektu to ponad 12 tys. metrów kwadratowych. Bryła biurowca zaprojektowana została na planie litery X. Budynek składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby. Charakterystyczną elewację zdobi niemal 60 tys. cegieł uformowanych ręcznie w duńskiej manufakturze.

Seans dla rodziców z dziećmi w Kinematografie

W wybrane niedzielne popołudnia (zawsze o godz. 15.00) Kinematograf zaprasza rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi na specjalne seanse filmowe. Podczas pokazów filmy wyświetlane są w przyjaznych młodym rodzicom i maluchom warunkach (z przytłumionym światłem, przyciszonym dźwiękiem, zabawkami i przewijakiem dostępnymi w sali kinowej). W programie zawsze dobre kino! Projekt jest adresowany do tych rodziców – kinomanów, którzy chcą na bieżąco oglądać filmowe premiery i produkcje niezależne, artystyczne i autorskie, a nie chcą (lub nie mogą) rozstawać się ze swoimi małymi pociechami.

Dni Pamięci już po raz piąty w Łodzi

W Centrum Dialogu im. M. Edelmana zainaugurowano w Łodzi V Dni Pamięci, zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu. Trzydniowe uroczystości przygotowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. S. Jaracza potrwają do wtorku. W programie znalazły się m.in. wykłady, wystawy, projekcje filmowe i spektakle.

Podsumowanie 23 finału WOŚP w Łodzi

Jak co roku władze Łodzi bardzo aktywnie włączyły się w zbiórkę pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz kwestowania podczas wielkiego finału 11 stycznia Pani Prezydent Hanna Zdanowska oraz Wiceprezydenci wystawili aukcje allegro, z których cały dochód trafi do WOŚP. Łącznie na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów zebraliśmy ponad 106 tys. zł:

Kreowanie nowej marki w Łodzi

W sali konferencyjnej Atlas Areny odbył się konkurs „Kreowanie nowej marki na przykładzie ŁKS". Organizatorką była dr Monika Malinowska-Olszowy, radna i wykładowczyni na Politechnice Łódzkiej. Przewodniczącym komisji konkursowej został wiceprezydent Tomasz Trela. W jej składzie znalazła się również inicjatorka projektu, a także Artur Partyka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk oraz prezesi ŁKS - Łukasz Bielawski i Tomasz Salsk

Ćwierć wieku Fundacji

22 stycznia 1990 roku oficjalnie narodziła się Fundacja Ulicy Piotrkowskiej. Zaledwie dwa miesiące wcześniej powstała w głowach fundatorów, w tym 6 architektów, dwóch przedstawicieli sztuki i kilku przedsiębiorców z różnych branż. W ciągu 25 lat pomysłodawcy zorganizowali ponad 90 różnych wydarzeń na ul. Piotrkowskiej oraz sesje i konferencje naukowe dotyczące problemów tożsamości łodzian i dziedzictwa Łodzi. Niemal wszystkie miały indywidualny, autorski i często zaskakujący charakter, jak na przykład lodowa piramida w środku lata, czy „Święto nici", kiedy w poprzek Piotrkowskiej dzieci uplotły gigantyczną pajęczynę. Były też oryginalne przedsięwzięcia cykliczne, jak Akademickie Regaty Ulicy Piotrkowskiej, które powtarzano już 10 razy. Ważnym projektem Fundacji jest Pomnik Łodzian, składający się z trzech części: zrealizowanego w latach 2001 - 2002 Pomnika Łodzian Przełomu Tysiącleci i zakończony w roku 2014 Pomnik Łodzian Nowego Millenium oraz Pomnik Łódzkiej Tożsamości.

Liczenie osób bezdomnych – druga łódzka akcja

Drugie w Łodzi liczenie osób bezdomnych odbyło się w nocy z 21 na 22 stycznia. Akcję organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, by sprawdzić skalę zjawiska i związane z nim tendencje. Pracę wolontariuszy koordynują streetworkerzy, a pomoc zapewniają strażnicy miejscy i policjanci.

Turystyka biznesowa w Łodzi

Rok 2014 był w Łodzi dobrym rokiem dla branży turystyki biznesowej. Pojawiły się nowe lokalizacje w których można organizować spotkania różnego typu, między innymi ArtInkubator, dwie hale „Wytwórni” czy Hotel Stare Kino Cinema Residence przy ul. Piotrkowskiej 120. W Atlas Arenie zorganizowano najwięcej wydarzeń w Polsce – ponad 20 dużych koncertów, festiwali i imprez sportowych.

Pierwsze wysłuchanie publiczne w Łodzi

Wysłuchanie publiczne, będące elementem konsultacji społecznych projektu Polityki Społecznej 2020+ dla Miasta Łodzi - Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, zgromadziło w Dużej Sali Obrad UMŁ kilkudziesięciu łodzian. Ta forma konsultacji została w Łodzi wykorzystana po raz pierwszy. Spotkanie otworzył wiceprezydent Tomasz Trela. - Już teraz, na tym bardzo wczesnym etapie, dziękuję państwu i gratuluję zarazem - odwaga, by kreować strategie, by korzystać z tego prawa głosu podczas konsultacji społecznych jest bardzo cenna. Dla Państwa - bo pogłębia wiedzę i daje nowe doświadczenia, ale i dla nas - władz Łodzi, bo uczy nas pokory i poszerza punkt widzenia o perspektywy, które leżą poza zasięgiem naszego własnego wzroku - mówił do zgromadzonych.

Jak sprostać demograficznym wyzwaniom w Łodzi

Dane demograficzne GUS nie są optymistyczne dla polskich miast, które się kurczą i wykazują ujemny przyrost naturalny. Ważne, aby przygotować się na nowe trendy i zaadaptować do nowych warunków. Opracowana w 2012 roku Strategiia Rozwoju Łodzi 2020+ przewiduje szereg działań, zmierzających do osłabienia niekorzystnych tendencji – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec.

Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

70 lat temu opuszczający Łódź hitlerowcy dokonali ostatniej potwornej zbrodni. Spalono żywcem osadzonych w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu. Od wielu lat mieszkańcy Łodzi upamiętniają to wydarzenie w miejscu zbrodni, gdzie dziś mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych - oddział Radogoszcz. Pamięć pomordowanych oraz wszystkich ofiar II wojny światowej czczą, składając kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii, na terenie muzeum. Organizatorami uroczystości byli w tym roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Uroczystość, jak co roku miała wojskowy charakter. Po hymnie państwowym, podczas którego na maszt wciągnięto biało-czerwoną, polską flagę, pamięć wydarzeń sprzed 70. lat przywołali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Motocykle z pilotażem w Łodzi

Na początku tego roku w łodzi zarejestrowanych jest 8 500 motocykli, w minionym roku było ich 6 200. A zatem to tendencja rosnąca. - mówił przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak rekomendując radnym Doraźnej Komisji ds. Transportu udostępnienie bus pasów dla motocykli. T. Kacprzak przypomina, że dyskusja o udostępnieniu buspasów motocyklistom toczy się od miesięcy, od lat . Przypomina też, że w 2013 r na Mikołajki Prezydent Krakowa zdecydował, że w tym mieście tak może być. W lipcu minionego roku do miast udostępniających motocyklom buspasy dołączyło kolejne Miasto - Bydgoszcz.

Oskar dla Łodzi?

Taka okazja w kinematografii polskiej nie zdarzyła się nigdy - powiedziała, rozpoczynając konferencję prasową nowa dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska. Żaden polski film nie dostał tylu tak znaczących nagród filmowych jak „Ida" Pawła Pawlikowskiego. Pierwsza we wrześniu 2013 roku - „Złote Lwy" i zwycięstwo na festiwalu w Gdyni. Do dziś uzbierało się ich ponad...70! Nagrody festiwalowe, nagrody krytyków filmowych z całego świata, nagrody europejskie, nominacje do BAFT-y i wreszcie - dwie nominacje do Oskara.

Jedenasty polonez na ul. Piotrkowskiej

Łódzcy maturzyści po raz 11. zatańczyli tradycyjnego poloneza na ulicy Piotrkowskiej. Bawiącą się młodzież można było oglądać w okolicach pasażu Schillera.

Słoneczna wyprawa studentów PŁ

Łódź Solar Team, grupa utworzona na Politechnice Łódzkiej staje przed wielkim wyzwaniem. Studenci chcą wziąć udział w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby jednak tak się stało muszą sami zbudować samochód zasilany energią słoneczną oraz zebrać środki na wyjazd. Na politechnice nad projektem pracuje 20-osobowy zespół pod kierownictwem Łukasza Gładysza. Studenci przekonują, że jeśli projekt się powiedzie, powstanie prototyp niezwykle funkcjonalnego miejskiego samochodu , wykorzystującego ekologiczne rozwiązania.

Nagrody za choinkę

Najpiękniejszą choinkę na ulicy Piotrkowskiej przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 mieszczącej się w Łodzi przy ul. Ćwiklińskiej 9. Dziś w tej placówce odbyło się uroczyste przekazanie nagród za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przygotowanym przez Inicjatywę „Żywa Piotrkowska".

Radna Łodzi Urszula Niziołek-Janiak wyróżniona

Radna Rady Miejskiej Urszula Niziołek-Janiak otrzymała dziś z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej złotą odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radna i społeczniczka od wielu lat uczestniczy w licznych przedsięwzięciach i projektach mających na celu opiekę nad zabytkami. Jest jednym z pomysłodawców programu „Miasto Kamienic", ale też budżetu obywatelskiego oraz przewodniczy Doraźnej Komisji ds. Rewitalizacji Rady Miejskiej.

Pamięci Romów i Sinti

Uczczono pamięć zamordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto, który zlikwidowano 12 stycznia 1942 roku. W uroczystości z udziałem wojewody łódzkiego Joanny Chełmińskiej, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka oraz wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego wzięli również udział: ambasador Austrii w Polsce Thomas M. Buchsbaum, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz organizacji społecznych, a także młodzież szkolna.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wróciła na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawiły się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz... miasteczko Słowian. - Konie w efektownym stylu wróciły na Pietrynę. Jeszcze podczas jej remontu dostawałem masę pytań, kiedy szarża wróci w to miejsce i mogę z dumą ogłosić, że właśnie wracamy - mówił Piotr Czyżewski, Naczelnik Oddziału Prewencji Straży Miejskiej i szef sztabu WOŚP Straży Miejskiej.

Grafika ulicy w Łodzi

W Galerii 87 przy ul. Piotrkowskiej 87 otwarto wystawę pt. „Grafika ulicy", która prezentuje prace zgłoszone do konkursu na projekt graficzny pokrywy włazu studzienek kanalizacyjnych. Na ekspozycji można oglądać także żeliwny odlew zwycięskiego projektu oraz fotografie Andrzeja Pukaczewskiego, łódzkiego artysty fotografika oraz kolaże Roberta Znajomskiego, artysty plastyka z Łęcznej.

Łódzkie Łabędzie dla przedsiębiorców

Prezydent Miasta Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego organizuje konkurs na wybór „Pracodawcy Kreującego i Wspierającego Edukację 2014". Celem Konkursu jest wyróżnienie pracodawców uczestniczących w kreowaniu procesów kształcenia w szkołach, promowanie współpracy pracodawców ze szkołami oraz inspirowanie pracodawców do uczestnictwa w tworzeniu pozytywnego wizerunku współczesnej szkoły i podnoszenia jej prestiżu.

Łódź gra dla WOŚP

Władze Łodzi i miejskie spółki, jak co roku, wspierają Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując przedmioty na aukcje charytatywne. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podarowała piłkę z autografem koszykarza Marcina Gortata oraz drugą - z podpisami złotej drużyny siatkarzy.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wraca na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawią się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz...miasteczko słowian.

W Łodzi mamy wielkie serca

Niedziela, 11 stycznia, będzie dniem wielkich serc. Na rzecz leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji tradycyjnie włączy się łódzka Straż Miejska, Manufaktura oraz po raz pierwszy szpital im. K. Jonschera.

Trzej Królowie w Łodzi

Orszak wyruszył o godzinie 12 z kościoła Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego i ulicami: Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowska dotarł do katedry./Galeria zdjęć/

Piotrkowska ożyła!

Podsumowano półroczne działania na rzecz ożywienia ulicy Piotrkowskiej po zakończonym latem ubiegłego roku kompleksowym remoncie. - Kiedy zaczynaliśmy modernizację naszej głównej ulicy, nie wszyscy wierzyli w sens tego przedsięwzięcia, a podczas przebudowy nie brakowało trudności i uciążliwości dla mieszkańców oraz firm, działających w centrum. Z perspektywy sześciu miesięcy od zakończenia remontu możemy śmiało powiedzieć, że była to bardzo dobra inwestycja, a sami łodzianie potwierdzili, że warto tu przychodzić, miło spędzać czas, robić zakupy i korzystać z wielu atrakcji. Dzięki różnym działaniom Piotrkowska znów należy do grupy najbardziej aktywnych ulic w Polsce - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. To, że na sławną łódzką ulicę powracają tłumnie mieszkańcy, goście i turyści potwierdził przedsiębiorca Grzegorz Zielińska z restauracji „Klub 97", życząc, aby Piotrkowska się rozwijała, tętniła życiem oraz przyciągała inwestorów i klientów.

Kolejna fabryka dla kultury w Łodzi

O planach adaptacji pofabrycznego budynku dawnej przędzalni „Wigencja" przy ul. Sienkiewicza 75/77 na cele kultury poinformował na konferencji prasowej dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ Marcin Obijalski. Ma tu powstać przestrzeń artystyczna i twórcza m.in. dla potrzeb Teatru Lalek „Pinokio" oraz Muzeum Animacji „Semafor". Obiekt ma trzy kondygnacje, powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. i jest świetnie położony, bo graniczy murem z centrum OFF Piotrkowska. Z czasem przestrzeń ma zostać otwarta, co stworzy spory teren służący kulturze, rozrywce i kreatywności.

Najpiękniejsza choinka w Łodzi

31 grudnia o godzinie 20.00 zakończyło się głosowanie na " Najpiękniejszą choinkę ulicy Piotrkowskiej" w konkursie zorganizowanym przez Inicjatywę Żywa Piotrkowska

Trzydzieste urodziny Biegu Sylwestrowego w Łodzi

W tym roku Bieg Sylwestrowy obchodził swoje 30-lecie. Wyścig odbywa się tradycyjnie w ostatni dzień roku w Arturówku w trzech kategoriach: głównej - na dystansie 10 km, młodzieżowej - na dystansie 2 km, oraz VIP, czyli jednokilometrowy bieg z udziałem znanych sportowców i polityków. Pomysłodawcą imprezy jest Michał Strzelecki, redaktor „Expressu Ilustrowanego". Imprezę rozpoczęła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Noworoczne życzenia Prezydent Łodzi

W Nowym Roku 2015 życzę Łodzi i jej mieszkańcom samych szczęśliwych dni.

Szkoła im. Zenona Wasilewskiego

Szkoła Podstawowa nr 36 zyskała - decyzją Rady Miejskiej - imię Zenona Wasilewskiego. O nadanie imienia wystąpiły Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Szkoła pozostawała bez patrona od 1990 r., gdy zniesiono imię Tadeusza Zawadzkiego, działacza partyjnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Rocznica śmierci ojca Miecznikowskiego

W 10 rocznicę śmieci ojca Stefana Miecznikowskiego, w imieniu władz miejskich Łodzi, kwiaty na jego grobie złożył wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Spotkanie wigilijne w Ptak Fashion City

14 grudnia w Hali Ptak Expo w Ptak Fashion City w Rzgowie odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Uczestniczyli w nim polscy producenci odzieży i przedsiębiorcy z branży mody oraz specjalnie zaproszeni goście, m.in. jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Spotkanie umilił koncert kolęd w wykonaniu Justyny Steczkowskiej.

Szopka bożonarodzeniowa w Łodzi

Figury Świętej Rodziny, osiołek i dwie owce wrzosówki znalazły się w szopce bożonarodzeniowej ustawionej przed łódzka archikatedrą. Owieczki to Melka i Agatka a osiołek ma na imię Zbójnik. Wszystkie na co dzień mieszkają w łódzkim zoo. Tradycyjnie po pasterce do szopki przeniesiona zostanie figurka Dzieciątka Jezus.

Potrzebna ugoda w sprawie EC1 w Łodzi

O konieczności rozwiązania dotychczasowych umów z Fundacja Sztuki Świata oraz zaspokojenia roszczeń, wynikających z toczących się w sadach sprawach poinformował na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego UMŁ Marcin Górski.

Mikołaj na jarmarku !

Sanie Mikołaja wylądowały w samym sercu ulicy Piotrkowskiej! A renifery szybko poczuły się jak u siebie. Wyjątkowych gości spotkaliśmy na jarmarku przez cały weekend!

Piotrkowska gotowa na święta!

Na ulicy Piotrkowskiej przy placu Wolności już stoi unikalna choinka. To 21-metrowa konstrukcja imitująca prawdziwe drzewo. W uroczystym odpaleniu światełek wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Prezydent ma nadzieję, że jarmark świąteczne atrakcje w centrum ożywią ulicę Potrkowską i przyciągną do niej wielu łodzan.

Życzenia wrażliwości i serdeczności w Łodzi

Tradycyjnie w Radzie Miejskiej przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się uroczystość opłatkowa, podczas której Metropolita Łódzki Arcybiskup Marek Jędraszewski przekazał radnym i Miastu słowa duszpasterskie. - Niech życzenia spełniają się w państwa wrażliwości - mówił. Dobrym słowem i serdecznymi życzeniami radni podzielili się też m.in. z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, wiceprezydentami Tomaszem Trelą, Markiem Cieślakiem i Krzysztofem Piątkowskim, przedstawicielami województwa, służb mundurowych, wielu instytucji życia publicznego Łodzi, duchownymi i mediami.

Wielki sukces Idy

"Ida" łódzkiego Opus Film triumfowała podczas 27. Europejskich Nagród Filmowych. Film zdobył nagrodę główną - czyli tytuł najlepszego europejskiego filmu.

Szerokie tory rozwoju Nowego Centrum Łodzi

Wiemy już, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi. Aktualne plany i wizualizacje przedstawili w EC1 prezydent Hanna Zdanowska, architekt miasta prof. Marek Janiak, prezes PKP S.A. Jarosław Bator i dyrektor NCŁ Błażej Moder.

Pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014

71 Miss krajów całego świata. 25 finalistek Miss Polski 2014. Wieczór wielkich i znanych osobistości. Koncerty super gwiazd: Donatana&Cleo oraz Margaret. Blask fleszy. Setki dziennikarzy. Kilkanaście telewizji z kraju i zagranicy. Tysiące gości śledzących wydarzenia na żywo. Niezapomniane emocje. Za nami pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014!

O pieniądzach na ład i bezpieczeństwo w Łodzi

Nieco ponad 27 mln zł wynosi projekt budżetu na 2015 r. Straży Miejskiej w Łodzi w zakresie wydatków bieżących, a blisko 3,4 mln zł w zakresie wydatków majątkowych na system monitoringu miejskiego. Budżet Wydziału Zarządzania Kryzysowego zaplanowano na poziomie prawie 1,7 mln zł. Radni z Komisji Ładu Społeczno-Prawnego zaopiniowali projekt budżetu pozytywnie.

Wielki prezent w Parku Podolskim w Łodzi

W Parku Podolskim, u zbiegu al. Rydza – Śmigłego i ul. Zbaraskiej, dzieci z pobliskich szkół mogły dziś wreszcie… „odpakować” niecierpliwie oczekiwany plac zabaw. Nowe urządzenia i zabawki, zawiązane czerwonymi kokardami, czekały na odkrycie.

Alex przy Piotrkowskiej

Sceny kręcone były w budynkach Urzędu Miasta Łodzi przy Potrkowskiej 104. Jedno z biur "zagrało" bank. Sceny kręcono także na głównym dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi. Wystąpiła w nich m.in. Monika Kwiatkowska.

Nowy konsulat w Łodzi

Prof. Elżbieta Jung została konsulem honorowym Finlandii w Łodzi. Siedziba konsulatu znajduj e się w gmachu Wydziały Filozoficzno-Historycznego.

33 lata po wprowadzeniu stanu wojennego

Mszą świętą w kościele ojców Jezuitów i przemarszem pod pomnik-krzyż przy kościele Podwyższenia św. Krzyża łodzianie uczcili 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jestem Fair w Łodzi

W UMŁ podsumowano IV edycję projektu edukacyjnego „Jestem Fair”, skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych, nauczycieli wf oraz pedagogów, nauczycieli akademickich i studentów UŁ.

95 urodziny Polskiego Czerwonego Krzyża.

W Urzędzie Miasta Łodzi odbyły się uroczystości związane z 95 rocznicą, w trakcie których wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. Działacze i sympatycy PCK zostali uhonorowani ustanowionymi przez Prezydenta RP Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. Na wniosek PCK, przyznano także Medale Komisji Edukacji Narodowej, nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania

Mediateka przy ul. Moniuszki w Łodzi

Rewitalizacja obszarowa Łodzi rusza już w przyszłym roku. Rozpocznie się m.in. na ul. Moniuszki, gdzie powstanie kolejny podwórzec. Pojawi się na nim zieleń, a latem staną restauracyjne ogródki. Ruch samochodowy zostanie ograniczony, bo podwórzec ma być dedykowany głównie przechodniom. W dawnych willach Meyera powstanie mediateka, czyli nowoczesne centrum multimedialne, które będzie udostępniało książki, audiobooki i e-booki.

40 nowych autobusów w Łodzi

Do łodzi trafiło 40 niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Conecto. Pojazdy dostarczyła firma EvoBus Polska.

W stulecie Bitwy Łódzkiej

W stulecie zakończenia Bitwy Łódzkiej, stoczonej pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi od 21 listopada do 6 grudnia 1914 roku, rekonstruktorzy z grupy "Żelazny Orzeł" i łódzcy historycy spotkali się przy grobach poległych żołnierzy rosyjskich na cmentarzu na Dołach.

10 samochodów dla łódzkiej policji pod choinkę

Okres świąteczny sprzyja podarunkom i dlatego z wielką radością przekazujemy łódzkiej policji 10 samochodów, których zakup został dofinansowany przez miasto.Życzę, by służyły jak najlepiej bezpieczeństwu łodzian – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, przekazując kluczyki do pojazdów komendantowi KMP insp. Piotrowi Beczkowskiemu.

Nowy symbol Teofilowa

W parku im. Stefana Żeromskiego przy ul. Rojnej na wyremontowanym cokole stanął nowy symbol Teofilowa - „Teo". Litery tworzące napis zrobiono ze stali nierdzewnej.

Bajkowa moda w Łodzi

W tym roku mikołajki na łódzkich ulicach, w parkach i na skwerach będą wyjątkowe. Stanie się tak za sprawą wspólnej akcji Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi i Galerii Łódzkiej, którzy postanowili ubrać w czapki i szaliki wszystkie bajkowe pomniki, przedstawiające postacie z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wraca na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawią się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz...miasteczko słowian.

Zimowe akcje MOPS w Łodzi

Trzy projekty wdraża do realizacji od 1 grudnia łódzki MOPS. Jak poinformowała na konferencji prasowej dyr. Małgorzata Wagner - rusza autobus z pomocą dla potrzebujących, rozpoczyna działalność świetlica dla bezdomnych i trwają przygotowania do kolejnej akcji liczenia osób bez dachu nad głową.

Łódzkie przyjazne filmowcom

Urząd Miasta Łodzi otrzymał z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego środki na realizowany od jesieni 2013 roku program „Łódzkie Przyjazne Filmowcom". Łączna wartość - 970 tys. zł z czego 85 proc. to środki z Unii Europejskiej, 140 tys. zł - wkład własny miasta Łodzi. Projekt pozwali rozszerzyć działalność Łódź Film Commission i rozbudować filmową ofertę regionu poprzez nawiązanie bliższej współpracy z gminami całego województwa łódzkiego - powiedziała Monika Głowacka z ŁFC.

Tomasz Kacprzak przewodniczącym RM Łodzi

Radni podczas pierwszego posiedzenia Rady Miejskiej VII kadencji wybrali ze swego grona przewodniczącego. Jedynym kandydatem zgłoszonym przez największą grupę radnych - kandydujących z list Platformy Obywatelskiej - był Tomasz Kacprzak. Za jego wyborem głosowali wszyscy radni.

Nowe połączenia lotnicze z Łodzi

Linie lotnicze Adria, które operują z łódzkiego lotniska od marca br. rozszerzą swoją ofertę od początku sezonu letniego 2015r. o dodatkowe, drugie w ciągu dnia połączenie do Monachium oraz nowe połączenie do Amsterdamu. Łódź stanie się także bazą operacyjną Adria Airways, gdzie stacjonować będzie Bombardier CRJ700.

Trwają intensywne prace na dworcu Łódź Fabryczna.

Na poziomie -8 głównej hali dworcowej od strony wschodniej, będzie jedno z wejść i ciągi komunikacyjne dla pieszych, kasy biletowe oraz pomieszczenia dla usług komercyjnych. Poniżej, na poziomie -16, trwają już prace przy zbrojeniu płyty dennej, przygotowywanie podbudów pod elementy stacji i budowa peronów. Płyta denna zabezpiecza budowę przed przedostawaniem się wód podziemnych. W kilkunastu miejscach placu budowy ustawiono pompy, które wypompowują wodę i odprowadzają do tymczasowego kanału, a dalej do kolektora w okolicy starej fabryki Anilany i do rzeki Jasień - poinformował Piotr Grabowski z biura prasowego Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Miasto Łódź Laureatem konkursu Dobre Stypendia 2014!

Fundacja Dobra Sieć i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności już piąty raz uhonorowały organizatorów najlepszych programów stypendialnych w Polsce w ramach konkursu „Dobre Stypendia”. W konkursie mogły wziąć udział fundacje i stowarzyszenia, uczelnie, samorządy, firmy oraz fundacje korporacyjne, które realizują programy stypendialne lub współpracują przy realizacji programów stypendialnych.

Grudzień w Łodzi pełen wydarzeń

9 imprez kulturalnych, 19 imprez sezonowych, 13 koncertów, 11 wydarzeń świątecznych oraz 8 wydarzeń sylwestrowych – w grudniu w Łodzi nie będziemy się nudzić. Już 1 grudnia w związku ze światowymi obchodami dnia walki z AIDS Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29 będzie gościć Natalię Przybysz. Artystka zaprezentuje się z utworami Jenis Joplin.

Rada Miejska VII kadencji w Łodzi

Łodzianie wybrali do Rady Miejskiej swoich przedstawicieli. Najwięcej, bo 20 mandatów, zyskały osoby z list Platformy Obywatelskiej. Przy czym czternaścioro, to osoby, które były radnymi w poprzedniej VI kadencji. Wśród 13 radnych wybranych z list Prawa i Sprawiedliwości jest 4 radnych, którzy ten mandat sprawowali w minionej kadencji. Natomiast z grona 7 przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej - pięcioro radnych zasiadało w ławach poprzedniej Rady Miejskiej.

Piotrkowska otwarta od 1 grudnia

W poniedziałek, 1 grudnia zostanie przywrócony ruch w obie strony na ul. Piotrkowskiej od al. Mickiewicza do skrzyżowania z ul. Wigury i Żwirki, które będzie przejezdne już we wszystkich relacjach.

W stulecie Bitwy Łódzkiej

Dokładnie w stulecie rozpoczęcia bitwy pod Łodzią 21 listopada na cmentarzu żołnierzy niemieckich i rosyjskich (pośród, których było wielu Polaków) w Gadce Starej spotkali się uczestnicy grupy rekonstrukcyjnej „Żelazny Orzeł", historycy i młodzież.

Ostatni dzień Rady VI kadencji w Łodzi

21 listopada jest formalnie ostatnim dniem funkcjonowania VI kadencji Rady Miejskiej. Zgodnie z ustawą kadencja rady trwa 4 lata. Rada Miejska liczyła 43 radnych. Jednak zarówno decyzje zawodowe niektórych radnych bądź wynik ich udziału w wyborach parlamentarnych sprawiły, że musieli złożyć mandat radnego. W wyniku tego w ich miejsce weszli kolejni radni z list w danych okręgach. W efekcie w czasie trwania tej kadencji Rady Miejskiej mandat radnego miało 48 osób.

Nowe standardy na Piotrkowskiej

Oddział Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Łodzi przygotował „Księgę Standardów ulicy Piotrkowskiej”. Jest to podręcznik przeznaczony dla właścicieli i najemców lokali użytkowych przy ulicy Piotrkowskiej, a także projektantów oraz architektów działających w obszarze projektowania reklamy zewnętrznej, identyfikacji wizualnej sklepów i restauracji. Zawiera zasady dotyczące projektowania witryn na głównej ulicy miasta. W prosty i czytelny sposób, w oparciu o konkretne przykłady, zawierające informacje o stylu architektonicznym danej kamienicy pokazuje, jak za pomocą kilku elementów reklamowych stworzyć ciekawą i estetyczną wystawę, która w sposób skuteczny, a jednocześnie nieinwazyjny dla zabytkowej tkanki i przestrzeni miejskiej, przyciągnie uwagę przechodnia.

„Biała Kobra” czeka

Pierwsze pokazy najstarszego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych już za nami. W Muzeum Kinematografii trwa XXIV edycja Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu" . - Jury konkursowe, któremu przewodniczy prof. Andrzej Bednarek wybierze z 34 dokumentów ten, który wart jest zdaniem jurorów nagrody głównej Białej Kobry. Oprócz statuetki zwycięzca otrzymuje Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi - 12 tysięcy zł. - informuje dyrektor festiwalu Mieczysław Kuźmicki.

Jan Karski - dyplomata. Wystawa w Łodzi

W ramach Obchodów Roku Jana Karskiego, Muzeum Miasta Łodzi organizuje szereg atrakcji: wystaw stałych i czasowych, spotkań, wykładów, zajęć edukacyjnych i innych wydarzeń wokół postaci legendarnego kuriera (do najważniejszych należało otwarcie 24 kwietnia br. nowej, multimedialnej ekspozycji w Gabinecie Profesora Jana Karskiego).

24HOURS – burza mózgów w Łodzi

Przez 24 godziny bez przerwy, studenci szukali rozwiązań problemów rozwoju turystyki Meetings • Incentives • Conferences • Events (MICE) w Łódzkim Obszarze Metropolitalnym.

„Serce, serduszko” w Łodzi

W kinie Cinema City odbył się premierowy pokaz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Serce, serduszko". Jak sam reżyser określa swoje najnowsze dzieło, jest to połączenie kina familijnego, przeznaczonego dla rodzin w wieku od lat siedmiu do stu oraz kina drogi. Projekcję filmu poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Jana Jakuba Kolskiego oraz głównych aktorów: Marysi Blandzi, Julii Kijowskiej i Marcina Dorocińskiego.

Mocne uderzenie przez 3 lata w Łodzi

W łódzkiej Atlas Arenie podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Impact Festival przez najbliższe 3 lata w naszym mieście.

Z okazji rozpoczęcia sezonu zimowego w Bełchatowie lodowisko Powiatowego Centrum Sportu opanowali curlerzy.

W całonocnym (z 10 na 11 listopada) Turnieju Par Mieszanych wzięły udział 24 pary z całej Polski. Po rozegraniu 8 rund meczów, o godzinie 5.30 nad ranem wszystkie miejsca na podium opanowali zawodnicy Krakowskiego Klubu Curlingowego (1. Małgorzata i Mateusz Gaczkowscy, 2. Katarzyna Staszczak/Karol Nowskowski, 3. Edyta Pokrzywa/Michał Chudziński). Wśród łodzian najwyżej, na 5. miejscu została sklasyfikowana para Agnieszka Dudek/Michał Paszek, z kolei na 9. miejscu ukończyła zawody najlepsza bełchatowska para Alaksandra Przybyt/Michał Zakrzewski.

Rodzinnej energii moc…

Pod takim hasłem prowadzona byłą kampania społeczna w województwie łódzkim, którą podsumowano podczas gali finałowej w Teatrze V6.

Cztery pory roku w SP 153 w Łodzi

Laureatka konkursu „Moja wymarzona ekopracownia" - Szkoła Podstawowa nr 153 im. Marii Skłodowskiej - Curie, która w zeszłym roku obchodziła swoje 55-lecie, wzbogaciła się o multimedialną pracownię przyrodniczo-ekologiczną. Uroczystego otwarcia gabinetu nazwanego „Cztery pory roku" dokonał wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Rewitalizacja społeczną szansą w Łodzi

W Łodzi gości delegacja Tjanjin - miasta partnerskiego Łodzi. Są wśród nich przedstawicielki Tjanjin Women Federation, organizacji zajmującej się sprawami kobiet w Chinach. Delegacja spotkała się z Bogną Stawicką, pełnomocnik Prezydent Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania, której zadaniem jest dbałość o wyrównanie szans osób w różnej sytuacji życiowej - wykluczonych, niepełnosprawnych, różnej płci i orientacji seksualnej. Przeważnie jednak pełnomocnik ds. równości zajmuje się sprawami równego statusu kobiet i mężczyzn.

Pożegnalne spotkanie radnych w Łodzi

Rada Miejska podsumowała swoją działalność w VI kadencji samorządu. W tym czasie Rada miała dwóch przewodniczących - Tomasza Kacprzaka i Joannę Kopcińską. Wiceprzewodniczącymi byli Elżbieta Królikowska-Kińska - obecnie jest posłanką, Czesław Telatycki - został odwołany, prof. Grzegorz Matuszak i Krzysztof Stasiak. Przez cztery lata odbyło się 99 sesji, w tym 19 nadzwyczajnych. Obradowało 16 komisji stałych i 5 doraźnych. Podjęto 2 033 uchwały. We wszystkich sesjach uczestniczyli radni Mariusz Bogacz, Henryk Czyżewski, Bożenna Jędrzejczak, Rafał Markwant, K. Stasiak, Tomasz Trela i Mateusz Walasek. Radni złożyli 3 713 interpelacji, w tym najwięcej B. Jędrzejczak (290), Grażyna Gumińska (261) i Urszula Niziołek-Janiak (248).

Strzelali w imię niepodległości

Za nami pierwsza edycja „Otwartych zawodów strzeleckich amatorów o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi z okazji Święta Niepodległości. Rozgrywki odbyły się na strzelnicy KS Społem przy ul. Północnej 36. W rywalizacji wzięło 13 kobiet i 67 mężczyzn.

Święto polskiej wolności w Łodzi

Mszą świętą w intencji ojczyzn,y odprawioną w katedrze oraz uroczystościami przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Łodzi.

Pamieci pomordowanych na Brusie

W 75 rocznicę aresztowania Władysława Krzemińskiego jego syn Tadeusz wraz z prezydent Hanną Zdanowską złożyli kwiaty pod obeliskiem osób pomordowanych na Brusie. Krzemiński, który był pracownikiem przedwojennego magistratu, został zabrany z pracy przez gestapo i po kilkuminutowym procesie skazany na karę śmierci. Powodem dla którego zginął była przynależność do polskiej inteligencji.stat4u