SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo małopolskie

Kraków – powitanie Papieża Franciszka

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystym powitaniu Papieża Franciszka na Wawelu w Krakowie. Ojciec Święty przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Wojewoda przebywał na Wawelu na zaproszenie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Radosny czas w Krakowie

W Krakowie trwają Światowe Dni Młodzieży na które przyjechali pielgrzymi z całego świata, aby spotkać się z Ojcem Świętym. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak przyjmując zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wspólnie z przedstawicielami rządu bierze udział w uroczystości powitania Papieża Franciszka.

FAŁSZYWI WOLONTARIUSZE ZATRZYMANI PRZEZ KRAKOWSKICH POLICJANTÓW

Krakowscy policjanci zatrzymali osobę podającą się za wolontariusza kwestującego na rzecz Światowych Dni Młodzieży. Przy zatrzymanym mężczyźnie policjanci zabezpieczyli zaplombowaną puszkę z datkami wraz z kompletem naklejek z wizerunkiem Ojca Świętego. Policjanci ustalają skalę oszustwa.

Kraków gotowy na Światowe Dni Młodzieży

To prestiżowe wydarzenie przyczyni się do rozwoju Krakowa - powiedział prezydent Jacek Majchrowski podczas konferencji na temat Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczynają się we wtorek w Krakowie. W spotkaniu z dziennikarzami i przedstawicielami mediów z całego świata wzięli udział także: kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, Józef Pilch – wojewoda Małopolski, Jacek Krupa – marszałek Małopolski.

Poniedziałek w Krakowie – przedpremiery kinowe i koncerty w ramach ŚDM

Już jutro rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Miasto proponuje wiele imprez kulturalnych związanych z tym wydarzeniem, jednak to nie jedyna opcja, by ciekawie spędzić czas w tym tygodniu. Zobaczcie, co proponujemy na poniedziałkowy wieczór.

Kraków przed ŚDM według portalu Crux

Kulturalna stolica Polski, miasto Jana Pawła II, eklektyczny i kosmopolityczny Kraków. To tu kończą się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Przy ich okazji nie można nie spróbować tutejszych atrakcji i zachwycić się samym Krakowem – pisze katolicki portal Crux.

Można już kupić specjalny bilet komunikacji miejskiej na ŚDM

15 złotych – tyle kosztuje specjalny bilet, uprawniający do przejazdu pojazdami komunikacji miejskiej w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży (od 26 do 31 lipca). Od dziś można go kupić w automatach Krakowskiej Karty Miejskiej, automatach biletowych w autobusach i tramwajach, punktach sprzedaży biletów i około 300 kioskach

Rynek Główny bez dorożek podczas ŚDM

Ważna informacja dla dorożkarzy! Ze względu na wymogi bezpieczeństwa oraz dużą liczbę wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Młodzieży, od 19 do 31 lipca zostanie wprowadzony całkowity zakaz poruszania się i postoju dorożek na Rynku Głównym

Odprawa związana z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży

12 lipca 2016 r. w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie odbyła się odprawa zorganizowana przez Komendę Wojewódzką PSP w Krakowie wspólnie ze Szkołą w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

Final Six w Krakowie: polscy siatkarze pokonali Francuzów

Emocje pierwszego dnia Finałowego Turnieju Ligi Światowej siatkarzy już za nami. W środę, 13 lipca w TAURON Arenie Kraków znakomitą dyspozycję w meczu z Włochami zaprezentowali Brazylijczycy. Pięciosetowe zwycięstwo Polaków nad Francuzami sprawiło, że Biało-Czerwoni mają duże szanse na awans do półfinałów.

2,3 mln pasażerów krakowskiego lotniska w pierwszym półroczu

Od stycznia do czerwca 2016 roku w Kraków Airport obsłużono już 2 mln 310 tys. pasażerów. Jest to wzrost o prawie 340 tys. dodatkowych osób, korzystających z usług lotniska w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku.

73. Tour de Pologne w Krakowie: 18 lipca z kolarzami na Rynku Głównym

73. Tour de Pologne zakończy się 18 lipca w Krakowie. W czwartek, 30 czerwca odbyła się uroczysta prezentacja ostatniego VII etapu tegorocznego wyścigu, podpisana została także umowa Gminy Miejskiej Kraków z firmą Lang Team o współpracy przy organizacji tej imprezy w naszym mieście w 2016 roku.

Ćwiczenia taktyczno-bojowe „Wawel 2016”

22 czerwca 2016 roku w godzinach popołudniowych turysta zwiedzający Katedrę Wawelską zauważył dym wydobywający się z jednego z okien wieży srebrnych dzwonów.

Przygotowania Państwowej Straży Pożarnej do Światowych Dni Młodzieży

Wiceminister Jarosław Zieliński obserwował ćwiczenia „Błonia 2016” zorganizowane w związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości likwidacji zagrożenia przy zdarzeniach masowych w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wysokościowego.

Budżet obywatelski: już ponad 3 tysiące krakowian oddało swoj głos

Od soboty 18 czerwca trwa głosowanie na projekty III edycji Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Do 30 czerwca krakowianie mogą decydować, które zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe zostaną zrealizowane w 2017 r.

„Rodzina 500+”: liczba wniosków przekroczyła 42 tysiące

W Krakowie liczba złożonych wniosków przekroczyła 42 tys., w tym ok. 32 tys. w kwietniu i jest największa po Warszawie. Decyzje dotyczące świadczeń wychowawczych wydawane są na bieżąco. Wg stanu na 16 czerwca złożono 42 116 wniosków. Wypłacono świadczenia dla 16 605 osób na kwotę 23 204 900 zł.

Odznaczenie dla Andrzeja Szkaradka podczas IV Zjazdu Sądeczan

W niedzielę 12 czerwca br. przy Ołtarzu Papieskim na starosądeckich błoniach odbył się IV Zjazd Sądeczan. W uroczystej Mszy świętej inaugurującej Zjazd wzięli udział m.in. władze samorządowe Nowego i Starego Sącza, przedstawiciele samorządów okolicznych gmin, parlamentarzyści, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” z szefem Sądeckiego Oddziału Krzysztofem Kotowiczem.

Światowe Dni Młodzieży: rezolucja Rady Miasta Krakowa

Krakowscy radni w specjalnej rezolucji proszą mieszkańców o włączenie się w organizację, polską gościnność i wsparcie podczas Światowych Dni Młodzieży.

ĆWICZENIA DOSKONALĄCE WSPÓŁDZIAŁANIE MAŁOPOLSKIEJ POLICJI I INNYCH SŁUŻB

Koordynowanie działań ratowniczych w sytuacji kryzysowej uwzględniające wiele aspektów było przedmiotem ćwiczeń małopolskiej Policji i innych służb. Działania miały na celu przypomnienie zasad postępowania w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

KS Cracovia świętuje jubileusz

Spotkanie integracyjne i piknik w Parku Jordana, wystawa w sali pamięci budynku klubu oraz oficjalna uroczystość w sali obrad magistratu – m.in. to znalazło się w planach kilkudniowych obchodów 110-lecia KS Cracovia, czyli najstarszego, działającego klubu sportowego. W jubileuszowej gali wziął udział m.in. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Poezja, która łączy światy i ludzi

Pawilon Józefa Czapskiego, piękny dzień, przejrzyste powietrze, delikatny szum rozmów w kawiarni. Ashur Etwebi popija kawę przy stoliku, rozgląda się dyskretnie. W powietrzu czuć już atmosferę święta, choć jeszcze nie wiadomo, co się tutaj wydarzy. Jak upłynął ten niezwykły dzień spędzony z poezją i wśród poetów?

Wśród zagranicznych turystów trwa moda na Kraków

Chociaż do wakacji zostało jeszcze kilka tygodni, sezon turystyczny w Krakowie rozkręcił się na dobre! Ilość zagranicznych turystów odwiedzających nasze miasto i zachwalających jego walory w mediach społecznościowych stanowi doskonały prognostyk zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2016

Kapituła w tym roku nominowała do Nagrody: Jakuba Kornhausera za „Drożdzownię” (WBPiCAK Poznań), Edwarda Pasewicza za „Och, Mitochondria” (Wydawnictwo EMG), Martę Podgórnik za „Zawsze” (Biuro Literackie), Joannę Roszak za „Tego dnia” (WBPiCAK Poznań), Marcina Świetlickiego za „Deltę Dietla” (Wydawnictwo EMG). W 2016 roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej zostanie przyznana po raz czwarty. 11 czerwca 2016, w czasie uroczystej gali w Oprze Krakowskiej, dowiemy się, kto spośród nominowanych poetów zostanie laureatem Nagrody. Poznamy wtedy także laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom przetłumaczony na język polski.

Tajski Festiwal

Pokaz regionalnych tańców tajskich pokazy kulinarne, takie atrakcje odbyły się na Małym Rynku w Krakowie w dniach 4-5 czerwca. W programie znalazły się między innymi masaż tajski, pokazy rękodzieła występy oraz teatr lalek.

Parada Smoków w Krakowie

Przez cały weekend, 4-5 czerwca uczestniczyć można było w wielkim Rodzinnym Smoczym Pikniku usytuowanym na Bulwarach Wiślanych.

Lajkonik przemierzył Kraków, a krakowscy flisacy zmierzyli się z Tatarami

2 czerwca orszak Lajkonika przeszedł ulicami Krakowa. Tegoroczny pochód był wyjątkowy, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Balet Dworski Cracovia Danza przygotowały nową oprawę widowiska. Nowe były też stroje, w których pojawili się Tatarzy.

Wręczono Medale św. Krzysztofa

Już po raz szósty Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przyznało Medale św. Krzysztofa. To wyróżnienie dla osób, firm i instytucji, które wspierają Muzeum na różnych polach jego działalności. W uroczystości wręczenia Medali wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który jest także Kanclerzem Kapituły Medalu św. Krzysztofa.

56. Krakowski Festiwal Filmowy otwarty!

Uroczystą galą w kinie Kijów.Centrum i projekcją filmu dokumentalnego “21 x Nowy Jork” rozpoczął się w niedzielę wieczorem przy pełnej sali 56. Krakowski Festiwal Filmowy. W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu wzięli udział: Magdalena Sroka, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta oraz przedstawiciele świata filmu.

Specjalsi świętowali w Krakowie

Wojska Specjalne po raz kolejny świętowały przypadającą na 24 maja rocznicę uzyskania statusu odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego w piątek 20 maja br. zaprezentowali się komandosi wszystkich jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych.

Obchody Bożego Ciała w Niedźwiedziu

26 maja W Parafii Św. Sebastiana w Niedźwiedziu (pow. limanowski) odbyły się obchody Bożego Ciała. O godzinie 10 rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała w miejscowym kościele.

Roman Polański uhonorowany odznaką Stowarzyszenia Filmowców Polskich

„To wszystko wydaje mi się snem. Gdzie bym przypuszczał, jako mały chłopiec uciekający z getta, że kiedyś będę witany w tym mieście takimi brawami? To dla mnie ogromne wzruszenie, dziękuję!” – powiedział Roman Polański, odbierając odznakę Stowarzyszenia Filmowców Polskich podczas wczorajszej gali „Scoring4Polański” w Krakowie. Tak, jak we wtorek w katowickiej NOSPR, tak i wczoraj w Centrum Kongresowym ICE Kraków publiczność przywitała bohatera wieczoru owacją na stojąco.

Mistrzostwa Świata w Trialu Rowerowym

W dniach 20-21.05 odbyły się Mistrzostwa Świata w Trialu rowerowym. Zawodnicy prezentowali swoje umiejętności na Placu J.Nowaka-Jeziorańskiego pod budynkiem Galerii Krakowskiej.

IV Festiwal kultury i mediów Polikultura' Lubię kiedy nocą'

W dniach 18-22 Instytut Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizował Festiwal kultury i mediów

Lajkonik przemierzy Kraków, a krakowscy flisacy zmierzą się z Tatarami

Już 2 czerwca orszak Lajkonika przejdzie ulicami Krakowa. Tegoroczny pochód będzie wyjątkowy, ponieważ Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Balet Dworski Cracovia Danza przygotowały nową oprawę widowiska. Nowe będą też stroje, w których pojawią się Tatarzy.

Rywalizowali specjalsi ze służb mundurowych

Na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie przeprowadzono elitarne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2016” pod egidą Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych. W imprezie odbywającej się w dniach 17–18 maja wystartowali żołnierze i funkcjonariusze jednostek specjalnych służb mundurowych.

Największe europejskie święto muzyki filmowej – od wtorku w Krakowie!

„Dziecko Rosemary”, „Tron: Rebelia”, „Sicario”, „Teoria Wszystkiego”, „Drive”, „Jak wytresować smoka”, „Shrek”, „Kraina Lodu”, „Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki”, światowa premiera muzyki z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” – to tylko niektóre z atrakcji 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie!

Infolinia o Światowych Dniach Młodzieży uruchomiona

We wtorek, 17 maja Komitet Organizacyjny ŚDM uruchomił Call Center. Wolontariusze odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące lipcowych wydarzeń w pięciu językach.

Pióra Businessu rozdane

We wtorek, 17 maja Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył statuetki „Pióro Businessu”. Nagrody są wyrazem uznania dla przedsiębiorców za znaczące osiągnięcia w działalności gospodarczej, inwencję, działania na rzecz jakości produkcji oraz rzetelność i uczciwość w biznesie. Statuetki są przyznawane przez Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Krak – Business”.

Strażnik miejski uratował życie dwóm biegaczom podczas Cracovia Maratonu

Włodzimierz Marcisz, na co dzień funkcjonariusz Straży Miejskiej Miasta Krakowa, w minioną niedzielę jako uczestnik biegu Cracovia Maraton udzielił pomocy dwóm biegaczom, przy których nie zatrzymał się żaden z przebiegających wcześniej zawodników.

Będzie wypożyczalnia samochodów elektrycznych w Krakowie

Miasto Kraków planuje uruchomić wypożyczalnie samochodów elektrycznych. W przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, wewnątrz II obwodnicy maksymalnie 40 a poza nią 30 stacji. Wkrótce rozpoczną się konsultacje techniczne w tej sprawie.

Minister Mariusz Błaszczak: dziś przywracamy Karpacki Oddział Straży Granicznej

16 maja br. przypada 25. rocznica utworzenia Straży Granicznej. W uroczystościach jubileuszowych zorganizowanych w Nowym Sączu uczestniczył Mariusz Błaszczak Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. W trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak oficjalnie ogłosił odtworzenie zamkniętego w 2013 r., Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Szef MSWiA na stanowisko Komendanta Oddziału powołał ppłk Stanisława Laciudę.

Blisko 5700 zawodników uczestniczyło w 15. PZU Cracovia Maraton

Przez prawie 11 minut rekordowa liczba blisko 5700 biegaczy mijała linię startu jubileuszowego, 15. PZU Cracovia Maraton.

Premier Beata Szydło na obchodach 130-lecia Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej

Wasza służba jest najwyżej oceniana przez Polaków, jesteście obdarzeni największym zaufaniem, bo zawsze można na was liczyć – premier Beata Szydło zwróciła się do małopolskich strażaków. Szefowa rządu wzięła udział w sobotnich obchodach Wojewódzkiego Dnia Strażaka połączonych ze 130-leciem Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej.

Festiwal Netia Off Camera 2016

W tym roku o nagrodę główną 100 000 USD walczyło 10 filmów. Festiwal ma na celu wspieranie młodych reżyserów z całego świata. 9 edycja konkursu Netia Off Camera rozpoczęła się w Krakowie 29 kwietna i trwała do 8 maja. Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Krzysztof Zanussi zdecydowało o wygranej Kaweha Modiri za film 'Bodkin Ras'.

XII Dni Izraela w Krakowie

Od 14 do 22 maja w Krakowie potrwają XII Dni Izraela. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Dni Izraela oraz Bliskowschodnie Koło Naukowe działające przy Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego ma na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa izraelską mieszankę kultur - żydowskiej, arabskiej, druzyjskiej i wielu innych.

Premier Beata Szydło na uroczystościach ku czci świętego Stanisława

Beata Szydło wzięła udział w procesji i mszy świętej ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika, jednego z głównych patronów Polski.

Rowerowa magia Krakowa. 1600 zawodników na starcie Skandia Maraton Lang Team

Wojciech Halejak (JBG-2 Professional MTB Team) oraz Magdalena Sadłecka (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) zwyciężyli na dystansie Grand Fondo podczas Skandia Maraton Lang Team w Krakowie. Zawody były zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski w maratonach MTB.

Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży

5 maja w Placówce SG w Krakowie-Balicach odbyło się spotkanie przedstawicieli Straży Granicznej i Archidiecezji Krakowskiej w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży.

Netia Off Camera: główna nagroda dla filmu „Bodkin Ras”

Film „Bodkin Ras” holenderskiego reżysera irańskiego pochodzenia Kaweha Modiriego zdobył Krakowską Nagrodę Filmową podczas gali kończącej dziewiątą edycję Netia Off Camera. W konkursie polskich filmów fabularnych zwyciężyło „Obce niebo”. Nagroda publiczności przypadła produkcji „Moje córki krowy”, natomiast nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI przypadła filmowi „Córki dancingu”.

Koszykarki Wisły Can-Pack mistrzyniami Polski

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków obroniły mistrzostwo Polski. W trzecim, finałowym meczu krakowianki pokonały zespół Artego Bydgoszcz 53:48. „Biała Gwiazda” wygrała całą serię 3-0 i po raz trzeci z rzędu zapewniła sobie mistrzowskie laury.

Trzeciomajowa Lekcja Śpiewania na Małym Rynku

Lekcje Śpiewania to już krakowska tradycja. 3 maja na Małym Rynku o godz. 17:00 odbyła się jubileuszowa, 60. edycja tego wydarzenia.

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

We wtorek w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Zapraszamy na 3-majową Lekcję Śpiewania

Lekcje Śpiewania to już krakowska tradycja. 3 maja na Małym Rynku o godzinie 17:00 odbędzie się jubileuszowa, 60. edycja tego wydarzenia. Na koncert, którego głównymi wykonawcami są krakowianie tradycyjnie zapraszają: Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kabaret Loch Camelot i Biblioteka Polskiej Piosenki.

Krakostopem do Czarnogóry

O tym, że wycieczki autostopem stają się coraz bardziej popularne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. I nie chodzi tylko o tani sposób podróżowania, a o przygodę. I to tym ostatnim kierowało się kilkuset uczestników Krakowskiego Wyścigu Autostopowego, który ruszył w piątek, 29 kwietnia z Krakowa. Podróżnicy mają do pokonania 1500 kilometrów. Meta to camping w Czarnogórze.

Świętuj z nami Dzień Flagi. Wieża ratuszowa w biało-czerwonych barwach

Świętujcie razem z nami Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Już 2 maja wraz z radiem RMF FM zapraszamy na Rynek Główny. W trakcie pikniku patriotycznego na ścianach wieży ratuszowej rozwiesimy gigantyczne biało-czerwone flagi.

Integracyjny Teatr „Kucyki” jak zwykle zachwycił

24 kwietnia po raz kolejny, młodzi aktorzy z Integracyjnej Grupy Teatralnej „Kucyki” zaprosili widzów do swojego świata pełnego pasji i codziennych zmagań. Przed publicznością, w krakowskim Centrum Kultury im. Św. Jadwigi, wystąpiły dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności wraz ze swoimi zdrowymi kolegami. Grupa, kierowana przez Sławomira Rokitę, od września pracowała nad nowym przedstawieniem.

Odlotowy szczyt w Krakowie

1200 ekspertów z branży lotnictwa, 110 linii lotniczych, 350 lotnisk, 45 cenionych specjalistów branży turystycznej, ponad 5000 zaaranżowanych spotkań biznesowych i 20 prelegentów z międzynarodowego grona – tak w liczbach można opisać 11. edycję Routes Europe, czyli największą i najbardziej prestiżową konferencję branży lotniczej. Impreza odbywa się od 24 do 26 kwietnia w EXPO Kraków.

Rodzina 500+: ponad 27 tysięcy wniosków w Krakowie

27 839 wniosków złożyli już mieszkańcy Krakowa w ramach programu "Rodzina 500+". O świadczenie to w Gminie Miejskiej Kraków ubiega się ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci.

Tak biegacze uszczęśliwiali bezdomne psiaki

W ostatnią sobotę 16 kwietnia w podkrakowskim Zalesiu odbył się Bieg na 6 łap. Pracownicy jednej z firmy CISCO mieli okazję wyprowadzić na długi spacer porzucone Psiaki, które na co dzień przebywają w boksach i nie mają zbyt wiele ruchu. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Sarigato wraz z Fundacją Dar Serca Dla Zwierząt.

Zagrają nam fontanny

Trwają przygotowania do uruchomienia krakowskich fontann. Wszystkie obiekty są praktycznie gotowe do sezonu letniego, pozostaje jedynie montaż urządzeń w poszczególnych pompowniach. Fontanny ruszą 29 i 30 kwietnia.

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2016 - znamy nominowanych poetów

Kapituła w tym roku nominowała do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej: Jakuba Kornhausera za „Drożdżownię” (WBPiCAK Poznań), Edwarda Pasewicza za „Och, Mitochondria” (Wydawnictwo EMG), Martę Podgórnik za „Zawsze” (Biuro Literackie), Joannę Roszak za „Tego dnia” (WBPiCAK Poznań), Marcina Świetlickiego za „Deltę Dietla” (Wydawnictwo EMG). W 2016 roku wyróżnienie zostanie przyznane po raz czwarty.

Uroczystości z okazji 6 rocznicy pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich

Premier Beata Szydło uczestniczyła w uroczystościach z okazji 6. rocznicy pogrzebu śp. Marii i Lecha Kaczyńskich.

Nagroda Conrada za najlepszy debiut literacki 2016

Tylko do 30 kwietnia 2016 r. można przesyłać zgłoszenia książek do tegorocznej edycji Nagrody Conrada, pierwszego w Polsce wyróżnienia dla prozatorskich debiutów literackich. Nagroda wspiera początkujących pisarzy i zachęca czytelników do zainteresowania młodą literaturą.

Czy uda się zbudować pomnik AK pod Wawelem?

Weź udział w internetowej zbiórce funduszy na wyjątkowy pomnik Armii Krajowej w Krakowie. Inicjatorem akcji jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Na budowę potrzeba 300 tys. zł, zebrano ponad 230 tys. Zbiórka trwa do 19 kwietnia.

Służba Więzienna i Straż Miejska będą działać na rzecz młodzieży

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie oraz Gmina Miejska Kraków zawarły w czwartek (14 kwietnia) porozumienie o współpracy. Wspólne działania zakładają podejmowanie inicjatyw na rzecz edukacji i profilaktyki młodzieży.

Pamiętaj z nami i podążaj Trasą Pamięci

Wydarzenie Pamiętaj z nami to święto trzech dbających o pamięć o czasach II wojny światowej oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulicy Pomorskiej, Apteki pod Orłem i Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Tworzą one Trasę Pamięci. Tegoroczna edycja „Pamiętaj z nami” odbywa się 15 i 16 kwietnia i niemal w całości poświęcone będzie historii dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Płaszów.

Protest pod cyrkiem Miranda Orfei

Międzynarodowy Ruch na rzecz zwierząt VIVA wraz z Krakowską koalicją na rzecz cyrków bez zwierząt zorganizował protest pod cyrkiem Miranda Orfei, w celu zaprzestania wykorzystywania zwierząt w widowiskach publicznych

Wspaniali młodzi - nagrodzeni w Krakowie!

W poniedziałek, 11 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbył się finał krakowskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Nagrody dla młodzieży promujące pozytywne, prospołeczne postawy i działania młodych ludzi na rzecz najbliższego otoczenia wręczone zostały już po raz 22! W Gali wzięła udział Katarzyna Król, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu.

Rocznica katastrofy Smoleńskiej

10 kwietnia 2016 roku, w szóstą rocznicę Smoleńska prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach na Wawelu, i oddał hołd poległym w katastrofie

Światowy Dzień Książki w Krakowie

Gwałtowny wiosenny skok temperatur sprzyja nie tylko spacerom i porządkom w garderobach. To także niechybny sygnał początku literackiego sezonu!

Otwarcie sezonu turystycznego w Krakowie

W piątek, 8 kwietnia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się XXVII Forum Turystyki. To symboliczne otwarcie sezonu turystycznego, który w tym roku zapowiada się wyjątkowo za sprawą pielgrzymów, którzy przyjadą do naszego miasta by spotkać się z papieżem Franciszkiem i wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Szczyt samorządowców w Krakowie zakończony

Podczas drugiego dnia odbywającego się a naszym mieście II Europejskiego Kongresu Samorządów, uczestnicy wydarzenia rozmawiali m.in. o receptach na sukces ekonomiczny regionu, finansowaniu oświaty, pozyskiwaniu inwestycji oraz o regionalnych markach na światowych rynkach

Duże zainteresowanie programem „Rodzina 500+” w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa od początku kwietnia przyjmuje wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego w ramach programu „Rodzina 500+”. O świadczenie to w Gminie Miejskiej Kraków ubiega się ok. 38 tys. rodzin dla blisko 50 tys. dzieci.

W Krakowie rozpoczął się II Europejski Kongres Samorządów

Rola instytucji finansowych we wdrażaniu środków unijnych, praktyczne rozwiązania dla samorządów i ochrony zdrowia, współpraca między biznesem a nauką oraz zarządzanie jednostkami kultury m.in. te tematy omawiali wczoraj uczestnicy Europejskiego Kongresu Samorządów. Wydarzenie odbywa się 5 i 6 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Pierwszy dzień Kongresu zamknęła uroczysta Gala Lider Samorządu, podczas której nagrodzeni zostali najlepsi samorządowcy

Swiatowe Dni Młodzieży : Źródła i rozwój idei

W dniach 1-2 kwietnia w siedzibie Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się międzynarodowa konferencja pt. "Światowe Dni Młodzieży: Źródła i rozwój idei". Odbyła się ona pod patronatem m.in. J.Em. Stanisława Kardynała Dziwisza – Metropolity Krakowskiego. Celem jej jest przygotowanie młodzieży na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży, Kraków 2016.

Tweetup z Kardynałem Dziwiszem

2 kwietnia Kardynał Stanisław Dziwisz zainicjował konto na portalu Tweeter aby umożliwić wszystkim łatwiejszy kontakt z przedstawicielami Archidiecezji Krakowskiej.

Budżet obywatelski Krakowa: mieszkańcy zaproponowali ponad 600 projektów

611 projektów zgłosili mieszkańcy Krakowa do budżetu obywatelskiego 2016 (stan na 1 kwietnia na godz. 8.15). 215 wniosków miało charakter ogólnomiejski, a 396 dotyczyło zadań dzielnicowych.

Święto Rękawki – bogowie i ludzie na kopcu Krakusa

Pod kopcem Krakusa odbyło się Święto Rękawki, na którym mozna było zapoznać się z tradycjami pogańskich obrzędów. W tym roku odbyło się ono pod hasłem „Bogowie i ludzie - panteon bogów słowiańskich”.

Emaus na Zwierzyńcu w Krakowie

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. W Wielkanocny Poniedziałek kolorowy jarmark wzdłuż ulicy Kościuszki, u stóp klasztoru sióstr Norbertanek, znów przyciągnął tłumy zwiedzających.

Przygotowania strażaków do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży

19 marca 2016 r. na zorganizowanej przez wojewodę małopolskiego – Józefa Pilcha, w siedzibie Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie konferencji prasowej, małopolski komendant wojewódzki PSP – mł. bryg. Stanisław Nowak przedstawił obecny poziom przygotowania straży pożarnej do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży.

Wybierz się na Targi Wielkanocne

Ponad 60. kupców reprezentujących Kraków, Małopolskę a także inne części Polski bierze udział w tegorocznej edycji Targów Wielkanocnych, które rozpoczeły się w piątek, 18 marca i potrwają do Lanego Poniedziałku. Organizatorami Targów są: Urząd Miasta Krakowa, Krakowska Kongregacja Kupiecka i firma Artim.

Życie bez ograniczeń - Nick Vujicic w TAURON Arenie Kraków

Nick Vujicic – obecnie największy mówca motywacyjny na świecie, będzie główną gwiazdą kongresu "Życie bez ograniczeń", który 1 października 2016 r. odbędzie się w TAURON Arenie Kraków. W programie wydarzenia oprócz prelekcji światowej klasy liderów znajdą się także występy artystyczne.

Spotkanie z wicepremierem w Cannes

Drugiego dnia targów MIPIM, reprezentacja miasta przywitała na stoisku Krakowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Honory gospodarza stolicy Małopolski pełniła Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta. Prezydent Koterba przedstawiła wicepremierowi miejskie projekty strategiczne, w tym Nową Hutę Przyszłości, Kraków Balice oraz Kraków - Nowe Miasto.

Diverse Night of the Jumps: podniebne ewolucje na hiszpańską nutę

Hiszpan Maikel Melero odniósł w sobotę, 12 marca w TAURON Arenie Kraków już dziesiąte z rzędu zwycięstwo w zawodach Mistrzostw Świata FIM we Freestyle Motocrossie – Diverse Night of the Jumps.

SERYJNY PODPALACZ ZATRZYMANY

Policjanci z Olkusza zatrzymali 32-latka podejrzanego o szereg podpaleń na terenie miasta. Mężczyzna grasował głównie na osiedlu Młodych. Płonęły kontenery, samochody i słupy wysokiego napięcia. Straty sięgają ponad 70 tys. złotych. Olkuszanin usłyszał już 14 zarzutów podpaleń.

Miasto Kraków pracuje nad projektem zagospodarowaniem terenu dawnego obozu Płaszów

Miasto Kraków przygotowuje projekt zagospodarowaniem terenu dawnego obozu Płaszów. Prace nad wypracowaniem programu godnego upamiętnienia tego miejsca i przejęcia opieki nad terenem obozu prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Działania podejmowane są w ścisłej współpracy z Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i właściwymi jednostkami miejskimi.

XIV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera oficjalnie w Krakowie

Podczas dzisiejszej (10 marca) konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej podpisana została umowa o współpracy Miasta Krakowa i Fundacji Huberta Jerzego Wagnera przy organizacji XIV edycji Memoriału legendarnego trenera.stat4u