Aranżacja ogrodów – sposób na piękną roślinność

Zamiast urządzać ogród przypadkowo, warto pokusić się o jego obmyślaną i gustowną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, że ogród będzie wyglądał zachwycająco. Wymaga to jednak dużej umiejętności i wiedzy, na przykład na temat tego, jakie nawozy dla roślin wybrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja niż samodzielne – czasem nie do końca udane – próby urządzania bądź pielęgnacji ogrodu.

Niełatwa aranżacja ogrodów – co trzeba wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi znacznego pogłębienia wiedzy na temat gleby i roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba występuje w ogrodzie (czy nawet w jego określonych obszarach) i wobec tego które można umieścić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę innych ich wymogów, dotyczących choćby tolerancji wiatru czy zapotrzebowania na światło. Istotny jest też właściwy układ roślin, na przykład sadzenie blisko siebie kwiatów, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie nieustannie zachwycał swoim wyglądem. Sporych zdolności wymaga też wykonanie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, lecz najważniejszy jest przecież wygląd ogrodu. Duża liczba osób pragnie zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim czy francuskim. Aby jednakże móc nadać taki charakter, trzeba nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale też właściwie dopasować do niej pozostałe elementy ogrodu.

Aranżacja ogrodów – co warto w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż naturalnie wypielęgnowany trawnik, zachwycające rośliny, dekoracyjne drzewa i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednakże dać im odpowiednią oprawę w postaci estetycznego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. W ogrodzie pięknie prezentują się oczka wodne oraz sadzawki, wyjątkowego charakteru dodają im również kamienne schodki. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Spełniają one rolę praktyczną – umożliwiają dotarcie do określonych zakątków bez niszczenia trawnika, a także poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład bruk kamienny bądź żwir ozdobny. Typ podłoża ścieżek, ich wymiary i układ, a także wszystkie pozostałe detale wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, trzeba starannie dobrać do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję jest bardzo trudno, warto więc zlecić to zadanie osobom, które doskonale się na tym znają.