Zielone dachy i podłoża ogrodnicze

Zakładanie ogrodów wymaga wykorzystywania odpowiednich podłoży, które pozwolą wyhodować wspaniałą roślinność. Jakie podłoża ogrodnicze są najpopularniejsze i jakie rośliny można na nich hodować?

Podłoża ogrodnicze – ziemia darniowa i torf

Zainwestowanie w odpowiednie podłoże ogrodnicze pozwoli wyhodować bujną roślinność, dlatego bardzo ważne jest dobranie specjalnych komponentów. Chcesz, żeby na Twoim dachu wyrosła bujna roślinność, odporna na niesprzyjające warunki zewnętrzne? W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje substratów ogrodniczych, które zapewnią maksymalne rezultaty. Niektóre typy roślin potrzebują szczególnych warunków – w takim przypadku zalecane jest zapewnienie im mikroklimatu zbliżonego do naturalnego. W skład podłoży dostępnych na rynku wchodzą np. nawozy mineralne, piasek, perlit, ziemia kompostowa. Ziemie odróżniają się od siebie zawartością azotu, odczynem PH i właściwościami fizycznymi.

Podłoża ogrodnicze – jakie substraty na spadzisty dach?

Ogród na dachu od zawsze był Twoim marzeniem? Takie rozwiązanie jest teraz bardzo popularne i pozwala poczuć się jak na urlopie. Jeśli chcesz wyhodować tam imponujące gatunki traw i ziół, musisz zastosować specjalistyczny substrat. Wyróżniamy substraty intensywne i ekstensywne. Pierwszy rodzaj podłoża stosuje się np. w przypadku trawników. Na substracie intensywnym można uprawiać także drzewa. Wymaga on wyjątkowej pielęgnacji i nie może być zastosowany na dachach o dużym kącie nachylenia. Przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest także duże obciążenie dachu. Natomiast podłoża ekstensywne są stworzone do hodowania mniej wymagających roślin, takich jak rozchodniki, zioła i smagliczki. Chcesz hodować rośliny odporne na słońce, które nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji? Zainwestuj w substraty ekstensywne. Możesz je wykorzystywać nawet na dachach pod kątem 35 stopni.