Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Obrączki ślubne Kraków znajdziesz na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki ślubne, które zakładają sobie nawzajem na palce.

Mężowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu ślubu. Panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później, o czym jednakże niewiele osób wie. I choć wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak np. w USA, w Iranie, w Turcji czy we Francji, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie według niegdysiejszych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza i wybiera obrączki ślubne wspólnie, aczkolwiek tradycja mówi, że przyszła żona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki – niegdyś z żelaza, teraz ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelną stylistyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z rozmaitych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) uosabiające potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim złoto i platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, inkrustuje się je często kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imiona małżonka albo ważny dla nowożeńców cytat.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]