Z kamieniem czy bez? O pierścionkach zaręczynowych

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o ślubie. Najpierw jednak następuje ta długo wyczekiwana przez wiele kobiet chwila – oświadczyny, na które będziesz potrzebował pierścionka zaręczynowego.

Pierścionek zaręczynowe – tradycja od wielu stuleci

Danie ukochanej w prezencie pierścienia to niesłychanie stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w kształcie koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej ręki, zwanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od owego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, zwana “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, że to Grecy przywieźli do Europy rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Z początku wykonywano je z tataraku, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogimi pierścionkami ze srebra lub złota obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężowie chcieli zademonstrować swoją pełną ufność do wybranki. Obecnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, aczkolwiek materiały te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich tworzenia zaledwie od paru wieków, przy czym znamienny przyrost ich uznania daje się zauważyć w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich koszt ma znaczenie?

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria na oświadczyny to pierścień z platyny z ogromnym diamentem, jednakże możliwości dowolnego łączenia różnych metali i kamieni są ogromne. Prócz diamentów stosuje się rubin, tanzanit czy topaz. Niektórzy wybierają mniej kosztowne metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, jak również drewno, niemniej jednak nadal na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i przeróżnych typów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile winniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przekonanie, iż narzeczony musi zapłacić na niego co najmniej dwumiesięczną wypłatę. Cena zakupu zależna jest od wielu czynników: surowca, wzoru, użytego kamienia czy ilości karatów, dlatego każdy kupi ładny, jedyny w swoim rodzaju pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim wyrazem uczucia i zaangażowania, dlatego jego koszt nie jest najważniejszy. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Kontakt:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]