Czy nazywamy złotem inwestycyjnym i gdzie je kupić?

Jeśli szukasz złota lokacyjnego, koniecznie wejdź na goldbroker.pl.

Polacy często myślą o przyszłości i o przyszykowaniu się na tzw. “czarną godzinę”. Stąd przeważnie starają się co pewien czas odkładać nadwyżkę pieniędzy na lokacie bądź po prostu na koncie w banku. W ostatnim czasie jednakże to rozwiązanie jest mało korzystne – stała inflacja i małe oprocentowanie lokat powodują, iż oszczędności nie zapewniają zysku, a wręcz z biegiem lat ich siła nabywcza spada. Nie dziwi więc, że wzrasta popyt na nowe metody inwestycji, w tym także kupno złota inwestycyjnego.

Jak polskie prawo definiuje jako złoto inwestycyjne?

Inwestycja w kruszce polega na zakupie ich w momencie, kiedy ich cena rynkowa jest korzystna i ich odsprzedaży, jeżeli ta cena podniesie się. Ale warto uwydatnić, że nie każdy produkt ze złota jest uznawany za kruszec inwestycyjny, toteż przykładowo nabywanie biżuterii nie można nazwać inwestycją w złoto. To, co należy nazywać złotem lokacyjnym jest dokładnie określone przez prawodawstwo naszego kraju, w ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z aktualnej ustawy jest to głównie złoto próby nie mniejszej niż 0.995 w sztabkach lub płytkach. Tymczasem monety bulionowe ze złota muszą spełnić inne wymagania, aby zostały nazwane za złoto inwestycyjne. Muszą mieć próbę wyższą niż 0.900, być wyemitowane nie wcześniej niż w 1800 roku i co kluczowe – muszą być legalnym środkiem płatniczym w państwie, które je wyemitowało. Monety lokacyjne nie są numizmatami, zatem nie traktuje się ich jako egzemplarze kolekcjonerskie. Prawo definiuje jeszcze jedną formę złota inwestycyjnego, a mianowicie złoto w postaci papierów wartościowych.

Złoto lokacyjne – co można zamówić przez internet?

W ofercie krajowych sprzedawców złota lokacyjnego bez przeszkód spotkać można złote sztabki, jak i popularne monety bulionowe z między innymi RPA czy Chin. Zakupy można dokonywać też przez internet i nie jest to oferta tylko dla majętnych inwestorów. Ci z mniej zasobnym portfelem znajdą online zróżnicowaną ofertę sprzedaży złota w indywidualnych sztabkach o wadze 5, 2, lub 1 g, jak i złotych monet o wadze 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji trojańskiej. Nabyć można również złoto w tzw. „combibarach”, które pozwalają na odcięcie, a później odsprzedanie odrębnych płytek kruszcu.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]