Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego i wymienić tę walutę?

Więcej w temacie kursu franka szwajcarskiego na https://topfx.pl/kurs-wymiany-chf.

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt dużo, praktycznie tylko to, że to waluta, w której tysiące rodzin wzięło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które obecnie ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest całkiem ciekawa.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z głównych walut dzisiejszego świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, jednak jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak japoński jen, euro i dolar amerykański, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Niemniej jednak nie była to pierwotna waluta, która została wprowadzona do obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił mnogie miejscowe waluty, które wcześniej emitowano w poszczególnych kantonach. Przez niespełna dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niezwykłą stabilnością, stawiając opór m.in. sporym zawirowaniom w czasach kryzysów politycznych i ekonomicznych, jakie przeżyliśmy w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną wertykalną orientacją grafiki i zachwycającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Sophie Taeuber-Arp, Jacoba Burckhardta czy Le Corbusiera), a nie jak na ogół bywa – oblicza ministrów, królów bądź wojskowych. Natomiast motywem przewodnim najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są natura, kula ziemska i nauka.

Gdzie sprawdzić kurs franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieustannie cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego kurs monitorują również uważnie kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. By poznać najnowszy kurs franka szwajcarskiego, warto odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można też przeanalizować wahania ceny waluty w określonym okresie. To opcja użyteczna dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki, a także dla frankowiczów oczekujących na najlepszy moment, aby zlecić wymianę złotówek na franki przed spłatą najbliższej raty zadłużenia.