Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

System rozliczeń SWIFT. Zdobądź więcej szczegółów.

Mimo, iż w zasadzie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji wobec Rosji jako reakcja Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego wieku i stanowi jeden z podstaw wydajnego funkcjonowania światowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT stosują nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, ale nie jedyny stosowany współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, Express Elixir oraz SEPA.Na całym świecie wdrożone są też różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze danego państwa.

Co jest w związku z tym największym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i wiele innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, działających w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]