Leasing – idealne narzędzie dla firm

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże atuty sprawiają, iż leasing bywa doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na fakt, że w naszym kraju ratę leasingu traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing jest tak korzystny wpływa także to, że umożliwia on uzyskanie potrzebnych do działalności firmy dóbr bez konieczności ich nabycia. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym należy pamiętać decydując się na taką metodę finansowania?

Na czym polega leasing?

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, jednak w naszym kraju są to określenia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są auta, które zasilają flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty zostają zwrócone do leasingodawcy, który zwykle sprzedaje je w niskiej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnich latach w Polsce dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że trudno znaleźć w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu będą specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, dobrze zrobimy zasięgając porady fachowca. Przed znalezieniem oferty warto zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań i zagwarantuje, że leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.