Numizmaty mogą być inwestycją – o monetach kolekcjonerskich

Szukasz numizmatu? Sprawdź https://tinyurl.com/yg9bpkte.

Bilon to nie tylko środek płatniczy, ale też przedmiot westchnień numizmatyków ze wszystkich stron świata. Numizmatyka, stanowiąca początkowo dyscypliną nauki analizującą monety, medale a później również banknoty, sukcesywnie przerodziła się w kultowe hobby. Liczni numizmatycy traktują natomiast kupowanie monet jako pomysł na lokatę oszczędności w przedmioty, mogące w przyszłości dać niebagatelny zysk. Skrzętnie wykorzystują to mennice z różnych krajów świata, rok w rok emitujące ogromne ilości cudownych srebrnych i złotych monet okolicznościowych.

Złote i srebrne monety okolicznościowe – hobby, które może być inwestycją

Motywów, dla których ludzie zbierają monety i banknoty może być co niemiara. Poniektórzy skupiają się na monetach kolekcjonerskich emitowanych w związku z obchodami rocznicy urodzin czy też śmierci uznanej osobistości ze sfery polityki albo sztuki lub znaczącego wydarzenia historycznego. Inni fascynują się pieniędzmi, dlatego kolekcjonują środki płatnicze rozmaitych krajów. Trzecia grupa kupują monety, których rewers prezentuje sprecyzowany motyw, np. związany z zabytkami świata bądź ptakami. Jest natomiast grupa osób, która nie zbiera popularnych numizmatów emitowanych w ogromnych nakładach z niklu, miedzi i mosiądzu, a która poszukuje monet okolicznościowych z kruszców szlachetnych, przede wszystkim ze srebra oraz złota. Oczywiście, tego rodzaju numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są po wielokroć droższe aniżeli zwykłe monety kolekcjonerskie, jednak wypada mieć na uwadze, że ich zakup bywa doskonałą inwestycją. Po latach cena złotych oraz srebrnych numizmatów często znacznie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej ilość danego wzoru, ale również z powodu realnego wzrostu ceny kruszcu, którego są one wyprodukowane.

Polskie monety numizmatyczne

Hobbyści koncentrujący się w głównej mierze na numizmatach wybijanych w Polsce nie mogą narzekać na niedostatek atrakcyjnych eksponatów do kupienia. Ledwie w poprzednich kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak przykładowo kolekcja Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami między innymi Józefa Hallera i Wojciecha Korfantego oraz 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Większa część polskich monet numizmatów to srebrne numizmaty o nominale 10 zł. Ich cena, w zależności od roku emisji, nakładu oraz wagi, waha się od 80 do nawet 300 zł. Srebrne i złote numizmaty zabezpieczone są zazwyczaj kapslem lub sprzedawane w kasecie.

Kontakt:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]