Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Na www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/ uzyskasz więcej informacji o Kilimandżaro wyprawa

Mnóstwo osób wykorzystuje swój wolny czas na przemierzaniu górskich szlaków. Zwykle zaczynają od szlaków wytyczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od naszego kraju miejscach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, planując wyprawy?

Dzisiaj przed amatorami górskich wędrówek otworem stoją tak Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc) czy polskie i słowackie Tatry, ale także najwyższe wzniesienia Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na krajowym rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek bądź Elbrus. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wędrówkę z naprawdę masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z dobrej jakości sprzętem oraz odpowiednim do warunków klimatycznych ubiorem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawiane są biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninalub Mount Everest – wymaga się określonej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w zespole, którego członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które należy koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Liczy się więc zdolność pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest pełne podporządkowanie się poleceniom, które wydawane są przez prowadzącego grupę.

Kontakt:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]