
Zamów motoreduktor walcowy.
Motoreduktor to po prostu zintegrowane połączenie przekładni z napędem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania
Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, więc zawsze występuje nieduża różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła czy hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które da się bez problemu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasami miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy różnych zestawów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.
Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię wielostopniową, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (AC, DC, BLDC i szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową).
Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo wyciągi górskie. Duże spektrum rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie współcześnie oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w setkach, lecz wręcz w milionach.
Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]