Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Więcej szczegółów o silniku prądu stałego.

Sporo maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, by działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie lub olbrzymie, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób życia oraz pracy, a statystyczny obywatel przeważnie nie wie, z jakich podzespołów złożone są ani jak działają te urządzenia.

Garść informacji o silnikach na prąd stały

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w rozmaitego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Davenport, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, komutatora oraz szczotek. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są także silniki bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bardziej wytrzymałe, bezpieczniejsze i są po prostu cenione za wyjątkową niezawodność, jak również bezgłośną pracę.

Silniki DC to napęd licznych powszechnie używanych sprzętów

Stwierdzenie, iż silniki DC są używane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD lub korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie pociągów i samochodzików, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczki prądu stałego wykorzystują także hobbyści do tworzenia najróżniejszych modeli z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki na prąd stały o małej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach hobbystycznych oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych producentów.

Kontakt:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]