Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Szukasz węzła optycznego? Odwiedź ten adres.

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech tego przewodu – szybkości przekazu danych i niewielkich zakłóceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez właściwych podzespołów pozwalających na przekaz informacji i późniejsze dekodowanie. Aby wykonać tego rodzaju sieć niezbędne są takie podzespoły jak multiswitche czy nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i przez to zapewnienie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien wykazywać dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak jest zbudowany?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby przesłać sygnał elektryczny. Należy jednak nadmienić, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Do właściwego działania węzła optycznego niezbędna będzie również odpowiednia obudowa, chroniąca wrażliwe podzespoły w środku węzła przed kurzem, wilgocią oraz innymi czynnikami – zazwyczaj wykonana z metalu.

Jaki węzeł optyczny wybrać?

O tym, czy dany węzeł optyczny jest dobry, świadczą pewne parametry. Najważniejsze są częstotliwości działania węzła i poziom sygnału – od tego zależy wszak ilość końcowych abonentów, do których dotrze sygnał. Poza tym należy sprawdzić zużycie energii – w ogromnej mierze wpływa to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Chcąc ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze również przetestować sposób kalibracji urządzenia – najlepiej, jeżeli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.

Kontakt:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]