
Bez względu na to, czy stawiamy dom, czy jesteśmy inwestorem, który planuje rozpocząć wznoszenie dużego osiedla mieszkaniowego, nie powinniśmy zapomnieć o przydatnych w trakcie budowy pracach. Godne uwagi są m. in. badania gruntu. Dlaczego wykonuje się badania gruntu? Jakie prace wchodzą w ich zakres?
Badania gruntu – co to takiego?
Badania gruntu to rodzaj usług geologicznych, które stosowane są tak podczas rozpoczynania inwestycji budowlanej, jak i w trakcie jej trwania. Ich celem jest rozpoznanie właściwości gruntowo-wodnych obszaru, na którym ma zostać wybudowany obiekt budowlany. W konsekwencji śmiało można rozpocząć budowę w wybranym punkcie. Nie trzeba wówczas obawiać się, że wzniesiony budynek zawali się, ponieważ warunki gruntowo–wodne były nieodpowiednie. Poprawnie wykonane badania gruntowe pomagają określić strukturę warstw gruntu i jego cechy hydrogeologiczne. Umożliwiają także określenie parametrów mechanicznych i fizycznych terenu, na którym ma odbywać się inwestycja.
Badania gruntu – jakiego rodzaju czynności przeprowadza się w ich czasie?
Badania gruntu to bardzo dużo skomplikowanych czynności, które mogą wykonywać wyłącznie biegłych o ściśle określonych kwalifikacjach. Na ogół rozpoczynają się od wiercenia geologicznego i sondowania geologicznego. W dalszej kolejności wykonuje się także laboratoryjne badania gleby. Ostatnim etapem badań geologicznych jest zawsze opracowanie dokumentacji na podstawie uzyskanych wyników badań. Chcąc przeprowadzić badania geologiczne przed początkiem budowy bądź już w podczas jej trakcie, należy powierzyć je doświadczonym geologom, który mają ściśle określone pozwolenia. Tylko wówczas można być pewnym, że prace będą odpowiednio wykonane, a uzyskane wyniki przedstawiają stan faktyczny. Szczęśliwie, dzisiaj znalezienie przedsiębiorstw mających w swojej ofercie badania geologiczne, nie stanowi żadnego problemu. Część z nich to firmy mające świetną opinię.