Czym jest tarcica?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo ważne zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym, a ponadto w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej wykorzystywania mocno wpływa fakt, iż produkt ten znaleźć można w wielu rodzajach, które determinują gabaryty wyrobu.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Tartaki proponują swoim klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim znaleźć można tarcicę mokrą oraz suchą. Tarcica sucha powstaje poprzez wcześniej przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w odpowiednio do tego celu skonstruowanych suszarniach komorowych. Ma to na celu nie tylko nadanie jej niższego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też konkretnych właściwości, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgotności. Tarcica mokra zaś nie jest poddawana temu procesowi. Tarcicę dzieli się również na nieobrzynaną i obrzynaną. Jak nietrudno się domyślić, ten pierwszy rodzaj to tarcica poddana określonej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej powierzchnie są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś wyrównane jedynie dwie powierzchnie równoległe. Co więcej istnieje możliwość produkowania tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy powstają na przykład deski, bale, łaty, belki czy listwy.

Tarcica – do czego jest używana?

Wysokiej jakości tarcica, wyprodukowana z dobrych gatunków materiału i poddana precyzyjnej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne są nieprzeciętne walory estetyczne i znakomite parametry techniczne. Zaś tarcica prezentująca niższą jakość wykorzystywana jest głównie w przemyśle papierniczym, a także w przemyśle budowlanym, na przykład do wytwarzania więźb dachowych oraz konstrukcji obiektów.